Memura Ek Zam Gözüktü - Son Dakika

Memura Ek Zam Gözüktü

02.01.2012 09:53
Memura Ek Zam Gözüktü, System.String[]

Yarın açıklanacak 2011 yılsonu enflasyonunun yüzde 10'un biraz üzerinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Merkez Bankası, yarın açıklanacak 2011 yılsonu enflasyonunun yüzde 10'un biraz üzerinde gerçekleşmesinin beklendiğini açıkladı. Mevcut konjonktürde ikincil etkileri sınırlamak açısından enflasyondaki düşüşün beklentilerden daha önce başlamasının önem taşıdığına dikkat çeken Merkez, "Bu kapsamda Merkez Bankası 29 Aralık 2011 gününden itibaren ek parasal sıkılaştırmaya gitmiştir" ifadesini kullandı.

Merkez Bankası, İstisnai Dönemlerde Uygulanacak Para Politikası'na ilişkin basın açıklaması yaptı. Açıklamlada, ek parasal sıkılaştırmanın asıl olarak açık piyasa işlemleri yoluyla sağlandığı vurgulanarak, şöyle denildi:

"Yarın açıklanacak 2011 yılsonu enflasyonunun yüzde 10'un biraz üzerinde gerçekleşmesi beklenmektedir. Mevcut konjonktürde ikincil etkileri sınırlamak açısından enflasyondaki düşüşün beklentilerden daha önce başlaması önem taşımaktadır. Bu kapsamda Merkez Bankası 29 Aralık 2011 gününden itibaren ek parasal sıkılaştırmaya gitmiştir.

Ek parasal sıkılaştırma asıl olarak açık piyasa işlemleri yoluyla sağlanmaktadır. Politika faizinden yapılan fonlama miktarı geçici bir süre için azaltılarak normal günler için ilan edilen alt sınırın altına düşürülebilmektedir.

Gerekmesi halinde bu işlemleri destekleyici yönde, sterilize edilmemiş (etkili) döviz satışlarının ve doğrudan müdahalelerin kullanılması da söz konusu olabilmektedir. Burada amaçlanan, döviz kurundaki iktisadi temellerden kopuk hareketlerin enflasyon beklentilerini bozmasına izin vermemektir.

Ek parasal sıkılaştırmanın güçlü, etkili ve geçici olması esastır. Uygulamanın süresi enflasyon görünümünü etkileyen ana unsurlardaki düzelmenin hızına bağlı olarak değişebilecektir.

Merkez Bankası, enflasyon görünümüne dair gelişmeleri yakında izleyerek temel amacı olan fiyat istikrarı doğrultusunda gereken tedbirleri almaya devam edecektir."

MEMURA EK ZAM

Yıl sonu enflasyon rakamları, Merkez Bankası'nın beklentileri yönünde çıkması durumunda, memura ek zam gündeme gelecek.

Memur maaşlarına her yıl ocak ve temmuz ayında iki defa zam yapılıyor.

Yapılan zam, enflasyonun altında kalırsa, fark memur maaşlarına ek zam olarak yansıtılıyor.

Geçen yıl, memur maaşlarına ilk altı ay yüzde 4, ikinci altı ay için de yüzde 4 olmak üzere, toplamda yüzde 8 oranında zam yapılmıştı.

Memura Ek Zam Gözüktü

- Kaynak: CHA

Son Dakika Ekonomi Memura Ek Zam Gözüktü - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR

Son Dakika

Söke'de deprem sırasında taş ocağından kopan kaya parçaları korkuttu Son Dakika: İzmir'de kurtarma çalışmalarının simge ismi Buse, 9.5 saat sonra enkazdan kurtarıldı 6.6 büyüklüğündeki depremde tsunami Sığacık'ı yerle bir etti İzmir'deki depremde enkaz altında kalan 28 yaşındaki futbolcu kurtarıldı Enkaz altındaki küçük kızın kurtarılma anı kameralara yansıdı! Babasının sözleri herkesi duygulandırdı Prof. Dr. Ahmet Ercan'ın "Depremde yoksullar ölür, zenginler ölmez" sözleri sosyal medyada gündem oldu Tekerlekli sandalyedeki vatandaş, deniz yükseldiği sırada boğularak hayatını kaybetti Son Dakika: İzmir'de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremde ölü sayısı 20'ye, yaralı sayısı 786'ya yükseldi