Son Dakika Haberleri: Memura Ek Zam Gözüktü

Memura Ek Zam Gözüktü

8 yıl önce

Yarın açıklanacak 2011 yılsonu enflasyonunun yüzde 10'un biraz üzerinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Memura Ek Zam Gözüktü, System.String[]

Merkez Bankası, yarın açıklanacak 2011 yılsonu enflasyonunun yüzde 10'un biraz üzerinde gerçekleşmesinin beklendiğini açıkladı. Mevcut konjonktürde ikincil etkileri sınırlamak açısından enflasyondaki düşüşün beklentilerden daha önce başlamasının önem taşıdığına dikkat çeken Merkez, "Bu kapsamda Merkez Bankası 29 Aralık 2011 gününden itibaren ek parasal sıkılaştırmaya gitmiştir" ifadesini kullandı.


Merkez Bankası, İstisnai Dönemlerde Uygulanacak Para Politikası'na ilişkin basın açıklaması yaptı. Açıklamlada, ek parasal sıkılaştırmanın asıl olarak açık piyasa işlemleri yoluyla sağlandığı vurgulanarak, şöyle denildi:


"Yarın açıklanacak 2011 yılsonu enflasyonunun yüzde 10'un biraz üzerinde gerçekleşmesi beklenmektedir. Mevcut konjonktürde ikincil etkileri sınırlamak açısından enflasyondaki düşüşün beklentilerden daha önce başlaması önem taşımaktadır. Bu kapsamda Merkez Bankası 29 Aralık 2011 gününden itibaren ek parasal sıkılaştırmaya gitmiştir.


Ek parasal sıkılaştırma asıl olarak açık piyasa işlemleri yoluyla sağlanmaktadır. Politika faizinden yapılan fonlama miktarı geçici bir süre için azaltılarak normal günler için ilan edilen alt sınırın altına düşürülebilmektedir.


Gerekmesi halinde bu işlemleri destekleyici yönde, sterilize edilmemiş (etkili) döviz satışlarının ve doğrudan müdahalelerin kullanılması da söz konusu olabilmektedir. Burada amaçlanan, döviz kurundaki iktisadi temellerden kopuk hareketlerin enflasyon beklentilerini bozmasına izin vermemektir.


Ek parasal sıkılaştırmanın güçlü, etkili ve geçici olması esastır. Uygulamanın süresi enflasyon görünümünü etkileyen ana unsurlardaki düzelmenin hızına bağlı olarak değişebilecektir.


Merkez Bankası, enflasyon görünümüne dair gelişmeleri yakında izleyerek temel amacı olan fiyat istikrarı doğrultusunda gereken tedbirleri almaya devam edecektir."


MEMURA EK ZAM


Yıl sonu enflasyon rakamları, Merkez Bankası'nın beklentileri yönünde çıkması durumunda, memura ek zam gündeme gelecek.


Memur maaşlarına her yıl ocak ve temmuz ayında iki defa zam yapılıyor.


Yapılan zam, enflasyonun altında kalırsa, fark memur maaşlarına ek zam olarak yansıtılıyor.


Geçen yıl, memur maaşlarına ilk altı ay yüzde 4, ikinci altı ay için de yüzde 4 olmak üzere, toplamda yüzde 8 oranında zam yapılmıştı.

Haber Yayın Tarihi: 02.01.2012 09:53 Kaynak: CHALise öğrencisi iPhone'un açığını buldu! Apple 100 TL ödül verdi
Yolcu otobüsünde iğrenç olay! Muavin, arka koltuğa geçirdiği kadını taciz etti Beyoğlu'nda dehşet! Kendisine para vermeyen kadına inşaat demiri sapladı