Menengiç Kahvesi Gençlere İş Kapısı Olacak - Son Dakika

Menengiç Kahvesi Gençlere İş Kapısı Olacak

07.01.2014 13:04
Menengiç Kahvesi Gençlere İş Kapısı Olacak, System.String[]

'Menengiç Kahvesi Yapıyorum Istihdamın Önünü Açıyorum' adlı proje ile gençlere Siirt kahvesinin nasıl yapılacağı anlatıldı.

Siirt 56 Ürünleri Araştırma ve Geliştirme Derneği tarafından Ulusal Ajans'a sunularak kabul edilen 'Menengiç Kahvesi Yapıyorum Istihdamın Önünü Açıyorum' adlı proje ile gençlere Siirt kahvesinin nasıl yapılacağı anlatıldı.

Siirt 56 Ürünleri Araştırma ve Geliştirme Derneği tarafından Ulusal Ajans'a sunularak kabul edilen 'Menengiç Kahvesi Yapıyorum Istihdamın Önünü Açıyorum' adlı proje ile gençlere Siirt kahvesinin nasıl yapılacağı anlatıldı. Proje Koordinatörü Vehip Emrah, Avrupa Birliği tarafından yapılan proje ile Siirt kahvesi ürettiklerini söyledi. Emrah, hammaddesi Siirt bıttım ağaçlarından topladıkları menengiçi tava da öğüterek menengiç kahvesi yaptıklarını söyledi. Emrah, "Proje kapsamında ilk etapta 8 aylık bir çalışma sonucunda 10 gencimize istihdam sağladık. Toplam maliyeti 4 bin 200 euro olan bu proje ile Siirt'in kahvesini ürettik. Öncelikli kahvenin hammaddesi olan menengiç, Siirt'te bolca bulunuyor. Bu hammaddeyi işleterek ekonomiye kazandırmayı hedefliyoruz." dedi.

Dernek yöneticisi Alaattin Güven, Siirt kahvesinin Brezilya'nın Rio kahvesinden çok daha kaliteli olduğunu, projenin tutması durumunda küçük ambalajda kendi neskafesini üreterek piyasaya satabileceğini söyledi.Yaklaşık 30'a yakın kursiyerin katıldığı uygulamalı eğitimde, menengiçin nasıl kahveye dönüştürüldüğü anlatıldı.

Kahve yapımı, önümüzdeki aylarda Siirt'in en işlek caddelerinde kurulacak stantlarda da anlatılacağı belirtildi.

Menengiç Kahvesi Gençlere İş Kapısı Olacak
Menengiç Kahvesi Gençlere İş Kapısı Olacak
Menengiç Kahvesi Gençlere İş Kapısı Olacak
Menengiç Kahvesi Gençlere İş Kapısı Olacak

- Kaynak: CİHAN

Son Dakika Yerel Menengiç Kahvesi Gençlere İş Kapısı Olacak - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Polis midibüsü şarampole devrildi: 1 şehit, 4 yaralı Ünlü şarkıcı Sibel Tüzün, Ankara Anlaşması'yla Londra'ya yerleşti Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü: Hastanelerimiz, yoğun bakımlar doluyor Tartışmalı Oxford-Astrazeneca koronavirüs aşısı yeniden incelenecek Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması saat kaçta başlıyor? İçişleri Bakanlığı detayları paylaştı İranlı nükleer bilimci Fahrizade'nin öldürülmesi sonrası Netanyahu'dan itiraf gibi sözler: Gergin günler bizi bekliyor Jese Rodriguez'in sevgilisinin doğum günü partisine gitmesi taraftarı çileden çıkardı Taksici, oğlunu ziyarete gittiği cezaevi önünde 9 kurşunla öldürüldü