Menşe-i Şahadetnamesi Uygulamadan Kaldırıldı - Son Dakika

Menşe-i Şahadetnamesi Uygulamadan Kaldırıldı

05.01.2012 15:00
Menşe-i Şahadetnamesi Uygulamadan Kaldırıldı, System.String[]

Konya Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Bülent Alparslan, menşe-i şahadetnamesinin uygulamadan kaldırıldığını bildirdi.

Konya Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Bülent Alparslan, menşe-i şahadetnamesinin uygulamadan kaldırıldığını bildirdi.

Alparslan, yaptığı yazılı açıklamada, 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu ile Sığır Cinsi Hayvanların Tanımlanması, Tescili ve İzlenmesi Yönetmeliğinin yürürlüğe girdiğini belirtti.

Kanun ve yönetmelik kapsamında her işletmenin kayıt defteri tutmak zorunda olduğunu ifade eden Alparslan, doğan buzağıların 7 gün içerinde bildirileceğini ve 20 gün içindi küpelenerek kayıt altına alınacağını kaydetti.

Alparslan, şunları kaydetti:

"İşletmeye alınan ve işletmeden çıkan hayvanlar 7 gün içinde İl/İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine bildirilecek kayıtları tutulacaktır. Menşe-i şahadetnamesi uygulamadan kaldırılmıştır. Küçükbaş hayvanlarda nakil belgesi, büyükbaş hayvanlarda pasaport belgeleri kullanılacaktır. Kanun ve yönetmeliklere göre, hayvancılık işletmelerine yasal belgeleri ile gelen ancak zamanında bildirimleri yapılmayan hayvanlar ile işletmeye belgesiz olarak geldiği tespit edilen hayvan sahiplerine idari para cezaları verilecektir. Ancak bundan sonra belgesiz gelmiş hayvanlar son işletmelerine alınacak ve yasal belgeleri verilecektir."

- KONYA

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Menşe-i Şahadetnamesi Uygulamadan Kaldırıldı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Kısa Çalışma Ödeneğinde yeni başvurular bugün itibarıyla başladı Kamu çalışanlarının mesai saatleri 10.00-16.00 olarak belirlendi 65 yaş üstü ve 20 yaş altının 10.00-16.00 saatleri arasında toplu taşımayı kullanması yasaklandı Hafta içi saat 21.00-05.00 arası, hafta sonu ise kesintisiz sokağa çıkma kısıtlamasının detayları belli oldu İngiliz şarkıcı Rita Ora'nın iç çamaşırsız pozu takipçilerinden tam not aldı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Türkiye'de birkaç milyon virüslü insan var, aramızda dolaşıyorlar Yüzde 10'u Katar Yatırım Otoritesi'ne satılan Borsa İstanbul'un satış bedeli netleşti Meteoroloji'den 10 il için sağanak yağış ve kar uyarısı