Meram Belediyesinden Milli Şairimiz Mehmet Akif'i anma programı - Son Dakika

Meram Belediyesinden Milli Şairimiz Mehmet Akif'i anma programı

30.12.2019 13:51
Meram Belediyesinden Milli Şairimiz Mehmet Akif'i anma programı, System.String[]

Şair-yazar Serdar Tuncer ve ses sanatçısı Necip Karakaya, Meram Belediyesi tarafından Tantavi Kültür ve Sanat Merkezinde, vefatının 83. Yılı dolayısıyla gerçekleştirilen programda Mehmet Akif'i anlattılar.

Mehmet Akif'in bu milletin en büyük kahramanlarından bir olduğunu söyleyen Serdar Tuncer'in programda Akif'in hayatından sunduğu kesitler ve İstiklal Marşı'nı şiir olarak tüm salonun ayakta okuması salona duygu dolu anlar yaşattı.

Meram Belediyesi, vefatının 83. Yılında İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy'u anma programı gerçekleştirdi. Tantavi Kültür ve Sanat Merkezinde gerçekleştirilen programın konukları şair-yazar Serdar Tuncer ve ses sanatçısı, bestekar, Payitaht Abdülhamid dizisinde muallim İsmail Hakkı Bey'i canlandıran Necip Karakaya oldu.

"MEHMET AKİF HER YÖNÜYLE BU MİLLETİN BÜYÜK KAHRAMANLARINDAN BİRİDİR"

'Bir Hilal Uğruna' isimli programda Serdar Tuncer Mehmet Akif'in hayatından kesitler sunup şiirlerini okurken Necip Karakaya'da Akif'in şiirlerinden bestelenen şarkılarla salona unutulmaz bir gece yaşattı.Akif'in hayatı ve şahsiyeti üzerine hasbihal eden Serdar Tuncer, Mehmet Akif'in nasıl ve hangi bir iklimde yetiştiği noktasında da bilgi verdi. Akif'i okumanın, dinlemenin ya da anlamanın bugün için artık yetmediğini belirten Tuncer sözlerini şöyle sürdürdü; "Bugün ihtiyacımız Akif olmak, Akif olacak yeni çocuklar yetiştirmektir. Toplumlar kahramanlarıyla var olur. Varlıklarını da onlarla sürdürür. Kahramanlık sadece kılıcını kuşanıp, atına binip ülkeler fethetmek değildir yalnızca. Yavuz Sultan Selim büyük bir kahramandır ama Hasan Can'da büyük kahramandır. İdris-i Bitlisi de kahramandır, Zembilli Ali Efendi de. Kanuni'de kahramandır, Yahya Efendi'de. Mimar Sinan'da kahramandır, Itri'de. Mehmet Akif'de bu milletin büyük kahramanlarından biridir. Sözü özü bir adamdır. Kabiliyet sahibidir. Vatanın ve milletin derdi ile dertlenen biridir. Milli Mücadelenin her noktasında her alanında vardır ama müthiş bir tevazu sahibidir"

BAŞKAN KAVUŞ, "AKİF'İ NE DENLİ AZ TANIDIĞIMIZI BU PROGRAMLA BİR KEZ DAHA GÖRDÜK"

Program boyunca Mehmet Akif'in şiirlerini okuyan Serdar Tuncer'in programın sonunda Milli Marşımızın şiirini tüm salonla birlikte ayakta okuması duygu dolu anların yaşanmasına neden oldu. Programın sonunda Serdar Tuncer ve Necip Karakaya'ya teşekkür eden Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, Mehmet Akif'i vefatının sene-i devriyesinde hatırlamak ve hatırlatmanın yanısıra bir kez daha anlamak ve anlatmak amacıyla programı düzenlediklerini ifade etti. Akif'i anlamak, bilmek ve yaşamanın önemine vurgu yapan Başkan Kavuş, "Biz bu amaca bir parça katkı sunmak için programı gerçekleştirdik. Akif'i en iyi anlatacak kişi de onu en iyi anlayan ve onun derdiyle dertlenen kişiler olacaktı. Bu sebeple Tuncer ve Karakaya'yı davet ettik. Onlarda Akif'i hakkıyla anlattılar. Akif'i de İstiklal Marşımızın nasıl ve hangi şartlarda yazıldığını ne kadar az bildiğimizi de onların sayesinde gördük" diye konuştu.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Meram Belediyesinden Milli Şairimiz Mehmet Akif'i anma programı - Son Dakika


Son Dakika

Göksel Gümüşdağ "İrfan Can'a teklif yaptılar" dedi, Marsilya yalanladı Öldürüp çuvalla ormana attığı sevgilisini Müge Anlı'nın programında böyle aramış: Hep el üzerinde tuttum 40 saniye süren hortum, araba ve kameriyeyi de peşine takıp ortalığı savaş alanına çevirdi AK Partili Ünal: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın oyu yüzde 52'nin altına, AK Partinin oyu ise yüzde 40'ın altına düşmedi Anne ve babasını siyanürlü şerbet içirip öldüren gence 2 kez müebbet ve 10 yıl 10 ay hapis Pamela Anderson, beşinci evliliğini inşaat ustası sevgilisi ile yaptı Sivaslı işadamı memleketine Türkiye'nin en büyük meyve bahçesini kuruyor Dört kişilik ailenin açlık sınırı 2 bin 652, yoksulluk sınırı 8 bin 638 lira oldu