Merkez Bankası: Enflasyon Mayıstan İtibaren Düşecek - Son Dakika

Merkez Bankası: Enflasyon Mayıstan İtibaren Düşecek

03.01.2012 12:02
Merkez Bankası: Enflasyon Mayıstan İtibaren Düşecek, System.String[]

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, enflasyonun bir müddet hedefin üzerinde seyrettikten sonra mayıs ayından itibaren tekrar düşmeye başlayarak yılın sonunda yüzde 5'lik hedefe yaklaşacağını söyledi.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, enflasyonun bir müddet hedefin üzerinde seyrettikten sonra mayıs ayından itibaren tekrar düşmeye başlayarak yılın sonunda yüzde 5'lik hedefe yaklaşacağını söyledi.

Ankara'da banka ekonomistleri ile biraraya gelen Erdem Başçı, Ekonomik Görünüm ve Para Politikası başlıklı bir sunum yaptı. Sunumunda parasal ve finansal koşullardaki sıkılaşma, kredi büyümesini ve iç talebi makul seviyelere çekmeye devam ettiğini belirten Başçı, cari işlemler dengesindeki iyileşmenin önümüzdeki aylarda daha belirgin hale gelmesinin beklendiğini kaydetti.

Döviz hareketlerinin yönetilen, yönlendirilen fiyatlardaki artış ve işlenmemiş gıda fiyatlarındaki baz etkilerine bağlı olarak kısa vadede enflasyonda geçici bir yükseliş gözlendiğini ifade eden Başçı, "Enflasyon, bir müddet hedefin üzerinde seyrettikten sonra 2012 yılının Mayıs ayından itibaren tekrar düşmeye başlayarak yılın sonunda yüzde 5'lik hedefe yaklaşacaktır. Alınan tedbirler sonucunda oluşan sıkı parasal ve finansal koşulların ikincil etkileri kontrol altına alması beklenmektedir." dedi.

2011 yıl sonu enflasyonunun yüzde 10,45 olarak gerçekleştiğine işarete eden MB Başkanı Başçı, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Mevcut konjonktürde ikincil etkileri sınırlamak açısından enflasyondaki düşüşün beklentilerden daha önce başlaması önem taşımaktadır. Bu kapsamda Merkez Bankası, 29 Aralık 2011 gününden itibaren ek parasal sıkılaştırmaya gitmiştir. Ek parasal sıkılaştırma asıl olarak açık piyasa işlemleri yoluyla sağlanmaktadır. Politika faizinden yapılan fonlama miktarı geçici bir süre için azaltılarak normal günler için ilan edilen alt sınırın altına düşürülebilmektedir. Gerekmesi halinde bu işlemleri destekleyici yönde, sterilize edilmemiş (etkili) döviz satışlarının ve doğrudan müdahalelerin kullanılması da söz konusu olabilmektedir. Burada amaçlanan, döviz kurundaki iktisadi temellerden kopuk hareketlerin enflasyon beklentilerini bozmasına izin vermemektir."

Ek parasal sıkılaştırmanın güçlü, etkili ve geçici olmasının esas olduğunu aktaran Başçı, şöyle devam etti:

"Uygulamanın süresi enflasyon görünümünü etkileyen ana unsurlardaki düzelmenin hızına bağlı olarak değişebilecektir. Merkez Bankası, enflasyon görünümüne dair gelişmeleri yakından izleyerek temel amacı olan fiyat istikrarı doğrultusunda gereken tedbirleri almaya devam edecektir."

Merkez Bankası: Enflasyon Mayıstan İtibaren Düşecek

Kaynak: CHA

Son Dakika Ekonomi Merkez Bankası: Enflasyon Mayıstan İtibaren Düşecek - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR
500

Son Dakika

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yangının bir türlü kontrol altına alınamadığı Manavgat'ta incelemelerde bulundu 14:35 Cumhurbaşkanı Erdoğan, yangının bir türlü kontrol altına alınamadığı Manavgat'ta incelemelerde bulundu Kayıp olarak aranan 2 çocuk babası, yanında ekmek bıçağıyla ölü bulundu 13:59 Kayıp olarak aranan 2 çocuk babası, yanında ekmek bıçağıyla ölü bulundu Alman devi Dortmund, Szalai için Fenerbahçe'ye resmi teklif mektubu gönderdi 13:45 Alman devi Dortmund, Szalai için Fenerbahçe'ye resmi teklif mektubu gönderdi
Kızların etek altı fotoğraflarını çeken sapığı evire çevire dövdüler! Anbean kamerada 13:26 Kızların etek altı fotoğraflarını çeken sapığı evire çevire dövdüler! Anbean kamerada Arda Turan'ın teknesinde güzel sevgilisiyle aşka gelen G.Saraylı Oğulcan, öpücüklere boğuldu 13:14 Arda Turan'ın teknesinde güzel sevgilisiyle aşka gelen G.Saraylı Oğulcan, öpücüklere boğuldu Ağacı ateşe vermeye çalıştıkları anlar olay yaratmıştı! Zonguldak Valiliği iddiaları yalanladı 12:42 Ağacı ateşe vermeye çalıştıkları anlar olay yaratmıştı! Zonguldak Valiliği iddiaları yalanladı
Minibüs ve otomobil kafa kafaya çarpıştı, aynı aileden 5 kişi feci şekilde can verdi 12:06 Minibüs ve otomobil kafa kafaya çarpıştı, aynı aileden 5 kişi feci şekilde can verdi Ünlü astrolog Arzum Koyuncu'nun 11:29 Ünlü astrolog Arzum Koyuncu'nun "eskort" isyanı! Sosyal medya için anlaştığı adam kabusu yaşattı
Advertisement