Merkez Bankası'ndan zorunlu karşılık kararı! Oranlar değişti - Son Dakika

Merkez Bankası'ndan zorunlu karşılık kararı! Oranlar değişti

27.11.2020 00:36

Merkez Bankası, bankaların tabi olduğu zorunlu karşılık uygulamasında değişiklik yaptı. Faiz artışı sonrası sinyali verilen uygulamada; Türk lirası zorunlu karşılık oranı, vadesiz, 1 ay ve 3 aya kadar vadeli hesaplar için yüzde 4'ten yüzde 6'ya çıkarıldı. Yabancı parada ise vadesiz ve 1 yıla kadar vadeli hesaplarda yüzde 17'den 19'a çıkarıldı.

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, Merkez Bankası, bankaların tabi olduğu zorunlu karşılık uygulamasında yabancı para ve TL cinsinden, vadesiz ve kısa vadeli mevduatı 2'şer puan artırdı. Buna göre; Türk lirası zorunlu karşılık oranı, vadesiz, 1 ay ve 3 aya kadar vadeli hesaplar için yüzde 4'ten yüzde 6'ya çıkarıldı. Yabancı para zorunlu karşılık oranı, vadesiz, 1 yıla kadar vadeli hesaplarda yüzde 17'den yüzde 19'a çıkarıldı.

MERKEZ BANKASI, FAİZ ARTIŞININ ARDINDAN DEĞİŞİM SİNYALİ VERMİŞTİ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 475 baz puan faiz artışına karar verilen Kasım ayı Para Politikası Kurulu toplantısının özetlerini yayımlamış ve özetlerde zorunlu karşılık düzenlemesine ilişkin değerlendirmeler öne çıkmıştı. Kasım ayı Para Politikası Kurulu toplantı özetlerine göre; Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) zorunlu karşılık düzenlemesinde değişikliğe ihtiyaç duyulduğunu belirtmişti.

Toplantı özetlerinde "Kurul, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda, parasal aktarım mekanizmasının etkinliğini artırmak için zorunlu karşılık düzenlemesinde değişiklik ihtiyacı olduğunu değerlendirmiştir." ifadeleri yer almıştı.

ZORUNLU KARŞILIK NEDİR?

Zorunlu karşılık, zorunlu karşılık oranı ya da munzam karşılık; mevduat kabul eden bankaların bu mevduatlara karşılık olarak Merkez Bankası'nda bulundurmak zorunda oldukları mevduatların oranıdır ve bu oran Merkez Bankası tarafından kararlaştırılır.

Merkez Bankası'ndan zorunlu karşılık kararı! Oranlar değişti


Merkez Bankası'ndan zorunlu karşılık kararı! Oranlar değişti

Son Dakika Ekonomi Merkez Bankası'ndan zorunlu karşılık kararı! Oranlar değişti - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR (3)
  • SEDEF: birşey üretme yok sadece vergi faiz ve turistlerle ulke gecındıremeye calısırsan sonuc bu olur. Cevap Yaz 5 0 Yayından Kaldır
  • Vatandaş.: Bu ne demek şöyle açıklayalım. Eskiden bankalar kredi verdiği zaman Merkez bankasına bu verdiği kredinin yüzde 4 ünü para olarak vermek göstermek zorunda idi. Şimdi bu yüzde 6 ya çıktı. Yani eskiden haşa paranın yüzde 96 sını kendisi yoktan yaratıyordu. Şimdi yüzde 94 ünü yaratabiliyor. Bir bakıma dijital olarak var olmayan yüzde 94 lük bir para yaratılıyor. Youtube da bunu anlatan bir çok kanal var. Cevap Yaz 3 0 Yayından Kaldır

Son Dakika

WhatsApp'ta virüs alarmı! Tüm kontrolü ele geçiriyor Mesut'un imza töreninde kariyeriyle ilgili sorulan soruya verdiği cevap salondakileri coşturdu Leicester City, Feyenoord'lu Orkun Kökçü'yü transfer etmek istiyor Otomobilin motoruna giren yaramaz kedi, ekipleri alarma geçirdi! Çıkması için hamsi bile ikram edildi Kurgu videoyla duygu sömürüsü yapan Youtuber Fariz, adli kontrol tedbirleriyle serbest bırakıldı Joe Biden yönetiminden Türk hamlesi! ABD'nin kritik bakanlıklarına 3 Türk kadın atandı Polis memuru ve öğretmen eşinin ölümünde korkunç detay! Çatıdan düşen buz kombinin bacasını çıkarmış MAK araştırmadan yılın ilk anketi! MHP ve HDP baraj altı kaldı, İYİ Parti'deki yükseliş dikkat çekti