Merkez Bankası'nın Koleksiyonu Çanakkale'de - Son Dakika

Merkez Bankası'nın Koleksiyonu Çanakkale'de

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Çanakkale Zaferi’nin 100. Yılına özel koleksiyonunu Çanakkaleli sanatseverlerin ziyaretine açtı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Çanakkale Zaferi'nin 100. Yılına özel koleksiyonunu Çanakkaleli sanatseverlerin ziyaretine açtı. 'Kırmızıdan Maviye' isimli sergiye Çanakkale Belediyesi ve Seramik Müzesi ev sahipliği yapıyor.


Merkez Bankası'nın özel sanat koleksiyonundan seçilen 28 sanatçıya ait 32 eserin bulunduğu serginin açılışı önceki gün Seramik Müzesinde gerçekleşti. Açılışa, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı ve eşi Sıdıka Başçı, Vali Yardımcısı Ömer Faruk Ateş, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve eşi Hale Gökhan, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun eşi Türkegül Kocaoğlu ile çok sayıda sanatsever katıldı.


Serginin açılış konuşmasını yapan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, kültür ve sosyal alanlardaki sorumluluk ilkesi doğrultusunda oluşturulan sanat koleksiyonunda yaklaşık 900 parçanın bulunduğunu ve bu eserleri yurtiçi ve yurtdışında düzenlenen çeşitli sergilerle birlikte sanatseverlerin beğenisine sunarak, ülkenin kültür ve sanat ortamında tanıtımına katkı yaptıklarını dile getirdi. Başçı, Çanakkale'de ilk kez düzenlenen Kırmızıdan Maviye Çağdaş Türk Resim Sanatı isimli serginin, 28 Nisan'a kadar 28 sanatçıya ait 32 eser ile sanatseverlerle buluşacağını kaydederek, "Kırmızı Çanakkale Savaşlarının, mavi ise, bugünün rengi olarak sergimizin ismini ve temasını oluşturmuştur" diye konuştu.


Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise, Merkez Bankası koleksiyonundan oluşan sergisinin Çanakkale Zaferi'nin 100. Yıldönümü etkinliklerine ayrı bir renk kattığını belirterek sözlerine başladı. Konuklara, serginin gerçekleştiği Seramik Müzesi hakkında bilgiler veren Başkan Gökhan, serginin 'Kırmızıdan Maviye' temasını da başarılı bulduğunu söyledi. Savaştan barışa geçişin, Mustafa Kemal Atatürk sayesinde olduğunu dile getiren Başkan Gökhan, Atatürk'ün Anzak askerlerinin annelerine hitap eden konuşmasının barış ortamının temelini attığına vurgu yaptı.


Konuşmaların ardından davetlilere, Türk resminin klasik, modern ve çağdaş örneklerinin bir arada olduğu 'Kırmızıdan Maviye' isimli sergiyi sanat danışmanı Doç. Ahmet Albayrak gezdirerek eserler hakkında bilgi verdi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, etkinliğin anısına Belediye Başkanı Ülgür Gökhan'a hediye takdiminde bulundu.


Türk resim sanatının önemli isimlerinden Ömer Uluç, Erol Akyavaş, Burhan Doğançay, Fikret Mualla, Adnan Çoker, Turan Erol, Serdar Arat, Hikmet Onat, Devrim Erbil, Bekir Sami Çimen, Hüseyin Bilgiç, Nejad Melih Devrim, Selim Turan, Halil Paşa, Ayetullah Sümer, İbrahim Safi, Halil Dikmen, Abidin Dino, Mübin Orhon, Süleyman Saim Tekcan, Mithat Şen, Burhan Uygur, Ali Rıza Bayezit, Seyfi Toray, İhsan Cemal Karaburçak, Alaettin Aksoy, Avni Arbaş, Hasan Hulusi Mercan'ın eserlerinin yer aldığı sergi, 28 Nisan 2015 tarihine kadar Seramik Müzesi'nde gezilebilecek. - ÇANAKKALE

Son Dakika

19:09 Efsane dövüşçü Randy Orton, eşiyle duşta çıplak poz verdi 18:55 Gümüşhane'de koronavirüs vakaları artınca Valilik'ten uyarı geldi: Tedbirlere riayet edelim 18:04 Gaziantep'te vaka sayıları artmaya devam ederse okullar açılmayabilir 17:55 Tatile çıkan Emina Jahovic, bikinili pozuyla ortalığı yaktı geçti 17:41 Adnan Oktar, bugünkü duruşmada canlı yayınlarındaki gibi davrandı 16:28 Son 3 günde koronavirüs vakalarının en çok arttığı iller arasında olan kentte termometreler 52 dereceyi gösterdi 15:36 Sivas'ta doğal kaynak tuzunun hasadı başladı 14:30 Kız meselesi yüzünden 4 kişi tarafından feci şekilde dayak yiyen genç, 4 gün komada kaldı 14:05 Küçük çocuğun yardım çığlığına koşan genç kadın, sapığı yakalayıp emniyete teslim etti 12:33 13 yaşındaki kız "10 yaşındaki çocuktan hamile kaldım" demişti! Bebeği dünyaya geldi 12:27 Cem Uzan'dan beklenmedik Selahattin Demirtaş çıkışı: Serbest bırakılmalı 12:22 2 kişiyi öldürdükten sonra börekçide yakalanan caninin kara listesinde bir kişinin daha olduğu ortaya çıktı 12:18 Çin'de koronadan sonra "bubonik veba" paniği! 24 saat içinde öldürüyor 11:47 18 yıldır kayıp olan iş adamının yasak aşk kurbanı olduğu ortaya çıktı! Diri diri yakmışlar 10:36 Turgut Şelalesi'nin mesire alanına dışarıdan yiyecek getiren yerli turistlerin aracını haritaya çevirdiler