Merkez Bankası'nın sıkılaştırma adımlarıyla kredi ve mevduat faizleri yükseldi - Son Dakika

Merkez Bankası'nın sıkılaştırma adımlarıyla kredi ve mevduat faizleri yükseldi

26.10.2020 16:15

Merkez Bankası politika faizini beklentilerin aksine artırmayıp 'pas geçse' de, örtülü sıkılaştırma adımlarıyla bankaların mevduat ve kredi faizleri yeniden artışa geçti. Bu kapsamda ihtiyaç kredisi 8 baz puan artarak yüzde 19,42'ye yükseldi.

Merkez Bankası son Para Politikası Kurulu'nda politika faizini 10.25'te tutarken, sıkılaştırma adımlarının üst sınırını belirleyen geç likidite penceresi (GLP) faizini yüzde 13,25'ten yüzde 14,75'e yükseltmişti. Bankanın önceki ay faiz artırımı kararı sonrası 'sadeleştirme' adımlarına devam edeceği konuşulurken, piyasalar bu kararla sürpriz yaşamıştı.

İHTİYAÇ KREDİLERİNDE FAİZ YÜZDE 20'YE DAYANDI

Merkez Bankası'nın kararı sonrası mevduat ve kredi faizleri yeniden artışa geçti. Konut kredi faizleri yüzde 15,10'a, ihtiyaç kredi faizleri de 8 baz puan artışla yüzde 19,42'ye yükseldi. Söz konusu haftada, taşıt kredi faizleri ise 25 baz puan düşüşle yüzde 17,70'e indi.

MEVDUAT FAİZLERİ DE YÜKSELDİ

Merkez Bankası'nın sıkılaştırma adımları sonrasında bankaların uyguladığı faiz oranlarında da yükseliş sürüyor. Merkez Bankası haftalık verilerine göre 16 Ekim haftasında bir önceki haftaya göre TL mevduat faizi 12 baz puan yükselişle yüzde 10,96'ya çıkarken, dolar mevduat faizi 3 baz puan artışla yüzde 1,29 ve euro mevduat faizi 6 baz puan artışla yüzde 0,60'a yükseldi.

TL mevduat faizi artarken TL ticari kredi faizlerinde ise düşüş yaşandı. Verilere göre TL bazlı ticari kredilerin faiz oranı aynı haftada bir önceki haftaya göre 139 baz puan azalarak yüzde 13,87'ye indi.

Merkez Bankası'nın sıkılaştırma adımlarıyla kredi ve mevduat faizleri yükseldi

Son Dakika Ekonomi Merkez Bankası'nın sıkılaştırma adımlarıyla kredi ve mevduat faizleri yükseldi - Son Dakika Ekonomi

YORUMLAR (3)
  • süleyman: merkez bankası aynı tüik gibi faik artırmıyorum diyor çaktırmadan yapıyor dolar 8tlyi geçti artık ülke. iflas etmiş. istifa edende yok.beceremiyorsan bırakmak erdemliktir. koltuğa yapışmışlar. 1.60 tlden 8.09 tl ülke bitmiş batmış kimin umrunda Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • Çiftçi: Hani faizler yükselmeyecekti ne oldu faiz sebep enflasyon sonuçtu ne oldu beceremediniz ekonomiyi mahvettiniz çiftçiyim yüksek enflasyon faiz bizi ezer geçer arkadaş bir çuval buğday tohumu 165 TL olmuş gelde ek tarlayı Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır

Son Dakika

Hatay'daki saldırı sonrası Erdoğan'dan kararlılık mesajı: Terörle ve destekçileriyle mücadelemizi sürdüreceğiz Son Dakika! Bakan Soylu'dan İskenderun'daki patlamaya ilişkin ilk açıklama: İki terörist de etkisiz hale getirildi Denizlispor yönetimi, stadın belli yerlerini bölerek portatif loca oluşturdu Varela'nın baldırına basan Josef de Souza direkt kırmızı kart gördü Mehmet Akif Alakurt'tan yine gündeme bomba gibi düşecek hareket! İçki içip araç kullandı Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ersin Tatar arasında dikkat çeken diyalog: Kapalı Maraş'ta piknik yapalım Erdoğan'ın Fransız mallarına boykot çağrısı dünya basınında geniş yankı buldu 20 yaşında intihar eden İngiliz modelin ailesi: 13 yaşında cinsel istismara uğradı