Merkez Bankası'nın yıl sonu anketinde dolar tahmini yükseldi - Son Dakika

Merkez Bankası'nın yıl sonu anketinde dolar tahmini yükseldi

Dolardaki yükseliş devam ederken Merkez Bankası beklenti anketine göre yıl sonu dolar beklentisi bir önceki anket döneminde 7,02 TL iken, bu anket döneminde 7,34 TL'ye yükseldi.

Merkez Bankası (TCMB) ağustos ayı beklenti anketi sonuçlarını açıkladı. Cari yıl sonu dolar/TL kuru beklentisi bir önceki anket döneminde 7,02 iken, bu anket döneminde 7,34'e yükseldi. Temmuz anketinde 7,26 TL olan 12 ay sonrası dolar kuru beklentisi Mayıs anketinde 7,68 TL oldu.

GSYH 2020 yılı büyüme beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde -1,3 iken, bu anket döneminde yüzde -1,6'ya geriledi.

ENFLASYON VE FAİZ BEKLENTİSİ DE ARTTI

Cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 10,22 iken, bu anket döneminde yüzde 10,82'ye yükseldi. 12 ay sonrası TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 9,33 iken, bu anket döneminde yüzde 9,70 oldu.

BİST Repo ve Ters-Repo Pazarı'nda oluşan cari ay sonu gecelik faiz oranı beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 7,98 iken, bu anket döneminde yüzde 9,79 olarak gerçekleşti.

TCMB Ağırlıklı Ortalama Fonlama Maliyeti cari ay sonu beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 7,74 iken bu anket döneminde yüzde 9,43 oldu. TCMB bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı cari ay sonu beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla yüzde 8,25 ve yüzde 8,43 olarak gerçekleşti.

2020 yılı ağustos ayı Beklenti Anketi, reel sektör ve finansal sektör temsilcileri ile profesyonellerden oluşan 62 katılımcı tarafından yanıtlandı ve sonuçlar katılımcıların yanıtları toplulaştırılarak değerlendirildi.

Merkez Bankası'nın yıl sonu anketinde dolar tahmini yükseldi

Haber Yayın Tarihi: 14.08.2020 14:44

Son Dakika Ekonomi Merkez Bankası'nın yıl sonu anketinde dolar tahmini yükseldi - Son Dakika Ekonomi

YORUMLAR (48)
  • Jongar: Beyni çalışmayan toplum varken ekonimistler boş işlerle uğraşıyor yalan söylüyorlar yılsonu dolar 8 tl olur Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • KAFES DÖĞÜŞCÜSÜ: sen yobazın taa kendisisin herkes senin gibi yobaz olma zorundamı senin aklın yoksa başkasının aklıdamı yok gevşek sağınız hırsız solunuz harami haramzade kursağınıza açıp baksalar bir tane helal lokma yok sonrada gelirsiniz burada ya allah bismillah dersiniz sizler birer pisliklersiniz kurban olun temiz müslümanlara allaha dine imana sizde vatan sevgisi olmaz yobazlık sevgisi ve dolar sevgisi olur kuduz sensin korkakta sensin sen varya bidon kafalı bile olamassın makarnacı kömürcüsün sen Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

Çocuğunun şiddet gördüğüne inanmadı, kamera kayıtlarını inceleyince şaşkına döndü Ormanlık alanda eşini ve arkadaşını öldürmüştü! Çifte cinayetin altından "yasak aşk" çıktı 320 kiloluk dev orkinos görenleri şaşkına çevirdi, vatandaşlar fotoğraf kuyruğuna girdi Avcılar'da 1 yıl önce mühürlenen eğik binanın yıktırılmaması mahalleliyi korkutuyor Son dakika! Bakan Koca, salgınla ilgili güzel gelişmeyi duyurdu: Vaka artış hızımız kontrol altında Camiye ayakkabıyla giren Büşra, bu kez maskesini çıkarıp tramvayda çiftetelli oynadı Dünyaca ünlü giyim markasını taklit eden Nurgül Yeşilçay, hayranlarını gülmekten kırdı geçirdi Son Dakika! 6-7 Ekim olaylarıyla ilgili gözaltı kararlarına HDP'den ilk tepki: İntikam saldırısı