Merkez Bankasından Dövize Müdahale - Son Dakika

Merkez Bankasından Dövize Müdahale

Merkez Bankası, piyasaya satım yönünde doğrudan müdahale etti.

Merkez Bankasından Dövize Müdahale, System.String[]

Merkez Bankası, bugün istisnai dönemlerde uygulanacak para politikasına ilişkin yaptığı basın duyurusunda belirtilen nedenlerle piyasaya satım yönünde doğrudan müdahale edildiğini bildirdi.

TCMB'nin söz konusu duyurusunda, yarın açıklanacak 2011 yıl sonu enflasyonunun yüzde 10'un biraz üzerinde gerçekleşmesinin beklendiği bildirilmiş, mevcut konjonktürde ikincil etkileri sınırlamak açısından enflasyondaki düşüşün beklentilerden daha önce başlamasının önem taşıdığına işaret edilmişti.

Bu kapsamda Merkez Bankasının 29 Aralık 2011 gününden itibaren ek parasal sıkılaştırmaya gittiği hatırlatılarak, ek parasal sıkılaştırmanın asıl olarak açık piyasa işlemleri yoluyla sağlandığı, politika faizinden yapılan fonlama miktarının geçici bir süre için azaltılarak normal günler için ilan edilen alt sınırın altına düşürülebildiğine vurgu yapılmıştı.

Duyuruda, gerekmesi halinde bu işlemleri destekleyici yönde, sterilize edilmemiş (etkili) döviz satışlarının ve doğrudan müdahalelerin kullanılmasının da söz konusu olabildiği ifade edilerek, "Burada amaçlanan, döviz kurundaki iktisadi temellerden kopuk hareketlerin enflasyon beklentilerini bozmasına izin vermemektir" denilmişti. - ANKARA

Merkez Bankasından Dövize Müdahale

Haber Yayın Tarihi: 02.01.2012 14:59 - Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Merkez Bankasından Dövize Müdahale - Son Dakika Ekonomi

YORUMLAR

Son Dakika

Annesinin kızmasıyla proje üreten 4'üncü sınıf öğrencisi, TEKNOFEST 2020'de birinci oldu Bakan Koca, yüz yüze eğitimin yeni yol haritasını açıkladı: 2., 8. ve 12. sınıflar için Bilim Kurulu'nun önerisi var Son Dakika: Türkiye'de 30 Eylül günü koronavirüs kaynaklı 65 can kaybı, 1391 yeni vaka tespit edildi Azerbaycan, Ermenistan ordusunun bir taburunun sancağını ele geçirdi Gelir gider tablosunu vatandaşla paylaşmak isteyen Kırşehir Belediyesi, astığı afişte hesap hatası yaptı Antalya'da iki komşu, yanlışlıkla 3,5 yıl birbirlerinin faturasını ödedi Trabzon Emniyet Müdürü'nden tüyleri diken diken eden sözler: Hilal bıyıklı bozkurtlarım Karabağ'a gitmek için bekliyor Dolu nedeniyle hasar alan araçların sahipleri oto sanayilerine akın etti