Son Dakika Haberleri: Merkez Bankasının Tüm Yönetimini 4 Yıllığına Cumhurbaşkanı Seçecek

Merkez Bankasının Tüm Yönetimini 4 Yıllığına Cumhurbaşkanı Seçecek

5 gün önce

Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin hayata geçirilmesiyle yayınlanan yeni kararname ile Merkez Bankası başkanı, başkan yardımcıları ve Para Politikası Kurulu üyelerini 4 yıllığına Cumhurbaşkanı seçecek.

Resmi Gazete'nin dünkü mükerrer sayısında yayımlanan 703 nolu Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile TCMB Kanunu'ndaki "(TCMB) Başkanı Bakanlar Kurulu kararıyla 5 yıllık bir dönem için atanır. Bu sürenin sonunda yeniden atanabilir" fıkrası yürürlükten kaldırılmıştı. Söz konusu KHK ile TCMB başkan yardımcıları için aranan "meslekleriyle ilgili en az 10 yıl çalışma ve başkanın önerisi ile müşterek kararla 5 yıl süreyle atanma" ibaresi de kaldırılmıştı.

4 YILLIĞINA SEÇİLECEK

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan "Üst Kademe Yöneticileri ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Atama Usullerine Dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi"ne göre TCMB başkanı, yardımcıları ve PPK üyeleri 4 yıllığına Cumhurbaşkanı tarafından seçilecek.
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'dan 15 Temmuz Mesajı: Milletimiz Bayrağına Sahip Çıkacaktır Başkan Erdoğan, 15 Temmuz'un İkinci Yıldönümü İçin İstanbul'da!

Başkan Erdoğan, Yardımcısı Fuat Oktay'ın Annesini Hastane'de Ziyaret Etti Resmi Gazete'de 2 Yeni Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi Yayımlandı