Mersin'de, "Akdeniz Liman Kentleri Kongresi" Düzenlenecek - Son Dakika

Mersin'de, "Akdeniz Liman Kentleri Kongresi" Düzenlenecek

12.01.2012 16:01
Mersin'de,

Mersin, Akdeniz Ticareti ve Liman Kentleri Kongresi'nin 3'üncüsüne ev sahipliği yapacak.

Mersin, Akdeniz Ticareti ve Liman Kentleri Kongresi'nin 3'üncüsüne ev sahipliği yapacak.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odasından (MTSO) yapılan yazılı açıklamaya göre, İzmir Ticaret Odası (İTO) tarafından ilk olarak 2008'de düzenlenen kongrenin Mersin'de gerçekleştirilmesine ilişkin anlaşma, İTO Başkanı Ekrem Demirtaş, MMTSO Başkanı Şerafettin Aşut ve Mersin Deniz Ticaret Odası (MDTO) Başkanı Cihat Lokmanoğlu arasında imzalandı.

Aşut, konuyla ilgili değerlendirmesinde, İzmir ile Mersin'in paralel büyüyen ve bölgesel kalkınmaya destek olan iki önemli şehir olduğunu belirtti.

Konferansı İzmir'in kruvaziyer başarısını Mersin'e taşımak için bir araç olarak gördüklerini vurgulayan Aşut, şunları kaydetti:

"İTO işbirliğinde Mayıs sonu veya Haziran başında düzenleyeceğimiz kongrenin ana teması 'deniz ticareti ve ticaret' olacak. Kongrede kruvaziyer turizmi de işin ayrılmaz parçası olacak. Ekonomi Bakanlığı himayelerinde ve Akdeniz Ticaret ve Sanayi Odası (ASCAME) işbirliğinde gerçekleştirilecek kongre organizasyonunda yaptırılacak her türlü basılı materyalde ve davetlerde, kongrenin daimi amblemi olan 'dostluk ağacı' kullanılacak."

İTO Yönetim Kurulu Başkanı Demirtaş da Mersin ile İzmir'in kardeş şehirler olduğunu ve her zaman iyi ilişkileri bulunduğunu belirtti.

Kongrenin Mersin Milletvekili de olan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın himayelerinde gerçekleştirileceğine işaret eden Demirtaş, kongrenin üçüncü defa düzenlenmesi ile Dünya Kongreler Takvimi'ne gireceğini, bunun da büyük bir başarı olduğunu kaydetti.

MDTO Başkanı Lokmanoğlu ise İzmir'de düzenlenen kongrelerin başarılı olup bütün Akdeniz'de ses getirdiğini belirterek, kongrenin Mersin'in Akdeniz'in yıldızı olmasında büyük payı olacağını vurguladı.

- MERSİN

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Mersin'de, 'Akdeniz Liman Kentleri Kongresi' Düzenlenecek - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika! Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na çok sert sözler: Sende zerre kadar yürek varsa eşimle ilgili değil, benimle ilgili konuş Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Charlie Hebdo dergisinin skandal karikatürüne sert tepki: Ahlaksızlar, namussuzlar Son Dakika! Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan Charlie Hebdo dergisi yetkilileri hakkında resen soruşturma Gözü dönmüş eş, aldattığından şüphelendiği 17 yıllık karısını boğarak öldürdü Katıldığı program sonrası Türkiye'de gündem olan Şevval Şahin'in sevgilisi Yiğit Marcus Aral'dan tehdit Evli kadına attığı çıplak fotoğrafları ifşa olan Cem Özer, eşiyle el ele görüntülendi Son dakika: Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 8,9'dan yüzde 12,1'e yükseltti Kaza sonucu aracın altında kalan çocuk, babasının elini bir an olsun bırakmadı