Mersin'de engelsiz tatil - Son Dakika

Mersin'de engelsiz tatil

22.07.2020 10:09

Mersin'de engelsiz tatil Erdemli ilçesinde denize yerleştirilen rampalarla engellilerin engelsiz olarak denize girmeleri sağlandı Mersin'de 9 büyük plaj başta olmak üzere plajlarda engelli rampalarının sayısı arttırılacak Mersin'in Erdemli ilçesinde denize yerleştirilen rampalarla...

Mersin'de engelsiz tatil

Erdemli ilçesinde denize yerleştirilen rampalarla engellilerin engelsiz olarak denize girmeleri sağlandı

Mersin'de 9 büyük plaj başta olmak üzere plajlarda engelli rampalarının sayısı arttırılacak

MERSİN - Mersin'in Erdemli ilçesinde denize yerleştirilen rampalarla engellilerin engelsiz olarak denize girmeleri sağlandı.

Mersin Büyükşehir Belediyesinin iştiraklerinden Denizkızı Turizm A.Ş. tarafından işletilen kent sahillerindeki 9 büyük plajda engellerin hayatını kolaylaştıracak, engelsiz bir tatil yapmalarına imkan sağlayacak çalışmalar yapılıyor.

Plaja kazandırılan engelli rampası sayesinde engelli vatandaşlar rahat bir şekilde denize girebilirken, güneşin, kumun ve sahilin keyfini doyasıya çıkarabiliyor. Deniz içinde kuma oturtulan rampa sayesinde engelliler herhangi bir risk olmadan tekerlekli sandalyeyle denize girebiliyor. Buradan yüzmek için denize açılabiliyor. Engellilere yardımcı olmak üzere görevlilerde gün boyu hazır bekliyor.

Daha önce engelliler için düzenlemenin yapıldığı UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne yer alan, tarihi ve turistik Kızkalesi'nde engelliler gönüllerince denizin keyfini çıkarıyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Erdemli Koordinatörü Vedat Uzunbağ, plajlarda yürütülen çalışmalarla ilgili bilgiler verdi.

Uzunbağ, "Mersin Büyükşehir Belediyemize ait 9 tane plajımız var. Kızkalesi Plajı'mızda bu 9 plajlarımızdan bir tanesi. Bu plajları işletmekte ve belediyecilikte de ikinci yazımız" dedi.

"Engelleri tamamen kaldırmak istiyoruz"

Engellilerin önündeki engelleri tamamen kaldırmak gayretinde olduklarını ifade eden Uzunbağ, "Belediye Başkanımız Vahap Seçer'in bizlerden isteği şu doğrultuda, Mersin çok güzel bir şehirdir. Bu güzel şehre en güzel plajlar yakışır. En iyi hizmetler yakışır. Plajlarımızdan yaşlısı, genci, engellisi her herkes faydalanmaktadır. Engellilerimizin de ciddi sıkıntıda olduğunu gözlemledik. Onlar içinde engelli rampaları düzenledik. Engellilerimizin önündeki engelleri kaldırmak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz" diye konuştu.

Plajlarda engelli vatandaşların hayatını kolaylaştıracak düzenlemelerin devam ettiğini de dile getiren Uzunbağ, engellilerin denizden daha iyi faydalanabilmesi için plajlardaki engelli rampası sayısını arttıracaklarını kaydetti.

"Anneniz, babanız buradaymış gibi değer veriyorlar"

Denize girmek ve yüzmek için Kızkalesi'ni tercih ettiğini ifade eden engelli vatandaşlardan Adnan Gürbüz, "Bizim için engelli rampaları, soyunma kabinleri, duşlar ve tuvaletler yapmışlar. Engelli arkadaşlarımız gelsinler, tatil yapsınlar. Gönüllerince denize girsinler. Ben gelip burada sürekli denize giriyorum. Buradaki görevliler o kadar yardım ediyor ki sanki burada evinizden ailenizden birisi var. Anneniz, babanız buradaymış gibi değer veriyorlar. Bu ilgi için Mersin Büyükşehir Belediyesine teşekkür ediyoruz" dedi.

"Herkesi Kızkalesi'ne davet ediyorum"

Şükran Eryılmaz ise, "İhtiyaç duyduğumda bana araç sağlanıyor. Kızkalesi'ndeyiz ve biz engelliler için bütün dizaynlar yapılmış. Çok rahat denize girip çıkabiliyoruz. Bütün engelli arkadaşlarıma, gerek yurt içi, gerek yurt dışındaki, herkesi buraya davet ediyorum. Burada güzel bir tatil yapabilirler" diye konuştu.

Mersin'de engelsiz tatil
Mersin'de engelsiz tatil
Mersin'de engelsiz tatil
Mersin'de engelsiz tatil

- Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Mersin'de engelsiz tatil - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

İlker Başbuğ: En büyük hayalim Türkiye ile Azerbaycan'ı tek devlet olarak görmek Sahte içki faciasının vahametini gözler önüne seren olay! Çay termosuyla alkol satıyormuş Paşinyan'dan gerilimi artıracak çıkış: Dağlık Karabağ'a Rus barış gücünün yerleştirilmesine razıyız Öldü denilerek morga kaldırılan bebeğin yaşadığı ortaya çıktı Geri sayım başladı! Koronavirüs aşısında kasım sonu itibarıyla sonuç alınabilir Seyir halindeki tırın kasasına çarpan geyik telef oldu "Evde ek iş" tuzağına düşmeyin! Yüzlerce kişi mağdur oldu 82 yıl önce kurulan Ümraniyespor, ismini değiştirdi