Son Dakika Haberleri: Mersin'de Limon Hasadı Başladı

Mersin'de Limon Hasadı Başladı

3 ay önce

'TÜRKİYE'nin limon deposu' olarak bilinen Mersin'in Erdemli İlçesi'nde taze tüketilen 'mayer' cinsi limonun hasadına başlanırken, ilk ürün kilosu 2 liradan alıcı buldu.

Mersin'de Limon Hasadı Başladı, System.String[]
'TÜRKİYE'nin limon deposu' olarak bilinen  Mersin'in  Erdemli İlçesi'nde taze tüketilen 'mayer' cinsi limonun hasadına başlanırken, ilk ürün kilosu 2 liradan alıcı buldu.

Belediye Başkanı  Mükerrem Tollu, limon hasat edilen bahçeleri gezerek, ilçe ekonomisine yön veren çiftçilere ve işçilere baklava ikram etti. İlk limonu hayırlı ve uğurlu olması dileyen Başkan Tollu, şöyle dedi:

"Limon,  Erdemli'nin en önemli geçim kaynaklarından biridir.  Türkiye'de limonun yaklaşık yüzde 70'i ilçemizde üretiliyor.  Erdemli'de ekonomik hayat hemen hemen limon üzerine dönüyor. Yılda 3 ürün alınabilen  Erdemli'de en büyük girdi limon hasadında gerçekleşiyor. Bu yıl, verim gayet iyi. Fiyatı da dalında 2 lira olarak belirlenmesi çiftçilerimiz açısından iyi bir gelişme. İleriki süreçte bu fiyatın çok daha iyi olmasını temenni ediyoruz. Herkesin kazançlı olduğu bir sürecin başındayız."

Limon tüccarı Sabahattin Elal ise mayer cinsi limonunun kilosunu dalında 2 liradan aldıklarını kendilerine 3 liraya mal olduğunu tüketicilere ise 4 liraya yansıdığını söyledi. Aldıkları taze limonu başta  Rusya olmak üzere balkan ülkelerinden  Bulgaristan,  Romanya,  Ukrayna gibi ülkelere gönderdiklerini kaydeden Elal, iç piyasaya ise limon azlığından dolayı yetiştiremediklerini ekledi.

- Mersin
Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!


Annesi Tarafından Öldürülen Necmi'nin Babası, "Komşuyla İlişki" İddiasını Yalanladı 8 Yaşındaki Çocuğa Tecavüz Edip Öldüren 49'luk Sapık, Kurşuna Dizilerek İdam Edildi
Kışlalardaki "Tanrımıza Hamdolsun" Şeklindeki Yemek Duası "Allahımıza Hamdolsun" Şeklinde Değiştirildi