Mersin İdmanyurdu'nda Olağanüstü Kongre Yapılamadı - Son Dakika

Mersin İdmanyurdu'nda Olağanüstü Kongre Yapılamadı

13.06.2016 13:22
Mersin İdmanyurdu'nda Olağanüstü Kongre Yapılamadı, System.String[]

Mersin İdmanyurdu’nda, 6 Haziran olarak açıklanan ancak çoğunluk sağlanamadığı için 13 Haziran’a tarihine ertelenen olağanüstü genel kurul toplantısı, tüzük gereği, ’yönetim ve denetim kurulları üye tam sayısının iki katı’ çoğunluğa ulaşılamadığı için yine yapılamadı.

Mersin İdmanyurdu'nda, 6 Haziran olarak açıklanan ancak çoğunluk sağlanamadığı için 13 Haziran'a tarihine ertelenen olağanüstü genel kurul toplantısı, tüzük gereği, 'yönetim ve denetim kurulları üye tam sayısının iki katı' çoğunluğa ulaşılamadığı için yine yapılamadı. 504 delegesi bulunan 91 yıllık kulübün kongre yapacak çoğunluğa ulaşamaması tepkilere neden oldu.

2015-2016 futbol sezonuna Ali Kahramanlı başkanlığında başlayan, ancak yaşanan sportif ve mali sıkıntılar nedeniyle devre arasında yönetim değişikliğine giderek Hüseyin Çalışkan başkanlığında yoluna devem eden Mersin İdmanyurdu, ligin tamamlanmasına 3 hafta kala PTT 1. Lig'e düştü. Sezonun tamamlanmasının ardından yönetim 6 Haziran tarihinde olağanüstü kongre yapılacağını duyurdu. Ancak çoğunluk sağlanamadığı için bugün toplanan Mersin İdmanyurdu'nun olağanüstü kongresi, tüzük gereği 'yönetim ve denetim kurulları üye tam sayısının iki katı çoğunluk' rakamı olan 80 imza toplanamadığı için yine yapılamadı.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen ve 504 delegesi bulunan 91 yıllık Mersin İdmanyurdu Spor Kulübü'nün olağanüstü kongre yapacak yeterli çoğunluğa ulaşamaması tartışmalara neden oldu.

KULÜP BAŞKANI ÇALIŞKAN'A TEPKİ

Mithat Ertaş'ın divan başkanlığını yaptığı kongrede konuşan Kulüp Başkanı Hüseyin Çalışkan, salonun boşluğundan dert yanarak, "Gönül isterdi ki, bu salon dolup taşsaydı. Başarısızsak yuhalasaydınız, başarılı isek de alkışlasaydınız. İkinci toplantıda yeterli çoğunluğu bulamadık. Benim en çok üzüldüğüm bu oldu. Sürekli eleştirildik ama şu an salonda kimse yok. Biz buraya ateşten gömlek giyerek geldik" dedi.

Bu sırada salondakilerin 'O gömleği giymeyecektin, neden giydin? Çıkar o gömleği' şeklinde eleştirilerine maruz kalan Çalışkan, "Giyecek kimse bulunmadığı için giydik. Eğer giymemiz suç ise giydiğimiz için özür dilemesini de biliriz. Bugün o gömleği çıkarmaya çalışıyoruz, giyen de yok. Eleştirmek kolay ama o koltuğa oturduğunuz zaman o kadar zor ki. Ben gitmek için buradayım, gelmek için değil. Buyurun siz gelin. Çıkın ortaya. Bu bir kişi ile iki kişi ile yürüyecek bir iş değil. Burada herkesin elini taşın altına koyması lazım. Ama maalesef elini taşın altına koyan yok, eleştiren çok. Bu takım hepimizin, herkesin sahip çıkması lazım" diye konuştu.

KOCAMAZ, ÇALIŞKAN'A SAHİP ÇIKTI, ELEŞTİRİLERE YANIT VERDİ

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ise 90 yılı aşmış bir kulübün dikili bir ağacının olmadığı gibi, sahip çıkacak bir insanın da bulunmadığını söyledi. Bir biletle takıma katkı sunmayı düşünmeyenlerin bugün herkesi eleştirmeye çalıştığını ifade eden Kocamaz, "Bu işi ancak bu şartlarda bu kente en fazla gönül veren ve biraz da mecburiyetten kabul eden insanlar ortaya çıkabilir. Hüseyin Çalışkan'ı herkes burada eleştiriyor. Başka biri talip oldu da onun önüne geçildi, 'Hüseyin Çalışkan başkan sen ol mu' denildi. Hüseyin Çalışkan, gerçekten o dönemde ateşten bir gömlek giydi. Burada arkadaşlar konuşuyor. 80 milyon lira borçla hangi akıllı gelip kulübü üstlenebilir. Varsa bildiğiniz, gelin hemen bu kulübü teslim edelim. Ama kuru kuruya eleştirmek, işin en kolay kısmı" ifadelerini kullandı.

"REZALETİ GÖRÜYORSUNUZ, KONGREYİ YAPACAK YETERLİ ÜYE YOK"

'Olmayacak duaya amin demek için burada toplandık' diyen Kocamaz, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Şu rezaleti görüyorsunuz, salonda yeterli üye yok. Kongreyi yapamıyoruz, o gelmeyenleri eleştirmek yerine taşın altına elini koyanları eleştiriyoruz. Burada şimdi 'sen orayı boşalt, talipli çıkar' diyorlar. Bu işin garantisi benim, talipliyi getirin, Hüseyin Başkanı ben o koltuktan boşalttıracağım. Ama lütfen elinizi vicdanınıza koyun sonra konuşun. Kuru kuruya taraftarlık olmaz, kuru kuruya sevmek olmaz. Herkes şov yapıyor, ama icraata geldiği zaman bir Allah'ın kulu da çıkıp bu kente olan sorumluluğunu hiç kimse ortaya koymuyor. Mersin'in benim dışımda 13 belediye başkanı var. Hangisi şu an aramızda. Ama sosyal medyada herkes bir şeyler sallayıp duruyor. Eğer gerçekten o söylenen insanlar bu kenti bizden daha fazla sevdiklerini iddia ediyorlarsa, gelsinler kulübe sahip çıksınlar, kente sahip çıksınlar. Belediye meclisinde birileri şov yapıyor. Mersin İdmanyurdu'na sahip çıkalım diyor. Ama bakıyorsun o kişi kongrede yok. Kongre salonuna gelmeden hariçten gazel okuyarak şov yapamazsın. Meydan burada, yiğit olan, bu işe talip olan gelir bu meydanda boyunu gösterir. Ben burada sataşma yapan herkese şunu söylüyorum; bu gidin kim ise aklınızdaki başkan adayı, hemen öğleden sonra bize getirin, bu kongreyi yarın yenileyelim ve o istediğiniz kişiyi kulübün başına getirelim. 80 milyon lira kulübü borca sokan yönetimden hiç kimse hesabını sormayacak, zorla, rica ile minnet ile görev kabul eden arkadaşlardan hesap soracak."

TARAFTAR SALONU TERK ETTİ

Bu arada Başkan Kocamaz'ın konuşması sırasında salonda bulunan bir grup taraftar araya girerek, 80 milyon lira borca sokan yönetimdeki bazı isimlerin Hüseyin Çalışkan'ın yönetiminde de görev almaya devam ettiğini ileri sürdü. Bunun üzerine Kocamaz ile taraftarlar arasında kısa süreli tartışma yaşandı. Tartışmanın ardından bir grup taraftar kongre salonunu terk etti. Yaşanan gerginliğin ardından konuşmasını sürdüren Kocamaz, "Bu kentte doğruları söylemediğimiz müddetçe bu yanlışlar devam eder. Keşke bu eleştirileri bizden önceki dönemde bu kulübe destek vermeyen yöneticiler için yapsalardı. Bu kulübe yıllarca yerel yönetim tarafından destek verilmedi, biz göreve geldikten sonra gönlümüzü, gövdemizi ortaya koyduk. Buna rağmen ileri geri eleştiriler oluyor. Gerçekten ben bunları anlamakta zorluk çekiyorum. Ben açıkça söylüyorum; 'Mersin'i seviyorum' diyen insanlar, gelip şurada yer alıp, Mersin'in bir markası olan Mersin İdmanyurdu'na sahip çıkmadıkları sürece, onlar Mersin'i sevmiyor. Sadece yalan söylüyorlar" ifadelerini kullandı.

Kulübün borçlarından dolayı transfer tahtasının kapalı olduğunu ve sürenin her geçen gün biraz daha daraldığını hatırlatan Kocamaz, "O söylediğiniz yiğitleri bugün toplayın gelin, önce şu cenazeyi ortadan kaldıralım. Bu transfer tahtası açılmadığı sürece, bu kulüp daha zor günlere gider. Keşke öyle konuşulduğu gibi belediyelerin yetkisi olsa da belediye bunları üstlense, belediye bütçesinden katkı koyabilse, hiç kimsenin peşinden koşmasa, 'gel bu kulüpte yönetici ol' diye yalvarmasa. Şu an yönetimin yüzde 50'den fazlası burada yok. Koskoca yönetimden 4 kişi var. Bu kulüp acil olarak transfer tahtasını açamazsa ve elinde şu anda talibi olan 4-5 futbolcuyu yükümlülüklerini yerine getirip elinde tutarak satamazsa, kulübü çok daha zor günler bekliyor. O nedenle ben herkesten rica ediyorum. Burada gelip hariçten gazel okuyup, insanlara hakaret edercesine konuşmak yerine, her kim bu kulübe sahip çıkacaksa, bu hafta içinde sahip çıksın. Bu hafta içinde transfer tahtasının açılması lazım. Bunun için 10 milyon liraya ihtiyaç var. Eğer bu yapılamazsa transfer de yapamazsınız" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Divan Başkanı Mithat Ertaş, kongrenin en geç 1 ay içinde yeniden toplanması için ileri bir tarihe ertelendiğini duyurdu. Bu arada çıkışta Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ile bir taraftar arasında tartışma yaşandı. - MERSİN

Mersin İdmanyurdu'nda Olağanüstü Kongre Yapılamadı
Mersin İdmanyurdu'nda Olağanüstü Kongre Yapılamadı
Mersin İdmanyurdu'nda Olağanüstü Kongre Yapılamadı
Mersin İdmanyurdu'nda Olağanüstü Kongre Yapılamadı
Mersin İdmanyurdu'nda Olağanüstü Kongre Yapılamadı
Mersin İdmanyurdu'nda Olağanüstü Kongre Yapılamadı

Kaynak: İHA

Son Dakika Spor Mersin İdmanyurdu'nda Olağanüstü Kongre Yapılamadı - Son Dakika Spor


YORUMLAR

Son Dakika

Fenerbahçe'nin gündemindeki Sokratis Papastathopoulos, Arsenal'le sözleşmesini feshetti Fernando Muslera, Denizlispor maçıyla 7 ay sonra sahalara döndü Müge Anlı'ya Ümitcan Uygun cephesinden ölüm tehditleri yağmaya devam ediyor Son Dakika: İspanya'nın başkenti Madrid'in merkezinde şiddetli patlama: 2 ölü Son dakika: Türkiye'nin 2019 yılı vergi rekortmenleri belli oldu Sıla'dan boşanan Hazer Amani koluna yaptırdığı manidar dövmeyle dikkat çekti Biden'dan 17 kritik karar! Aralarında Müslüman ülkelere yönelik seyahat yasağının kaldırılması da var 5 gün sonra ölü bulunan doktor, boynunun kırılması sonucu yaşamını yitirmiş