Mersin'in Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 90. Yıl Dönümü - Son Dakika

Mersin'in Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 90. Yıl Dönümü

02.01.2012 14:01
Mersin'in Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 90. Yıl Dönümü, System.String[]

Mersin'in düşman işgalinden kurtuluşunun 90.yıl dönümü dolayısıyla CHP Mersin milletvekilleri Ali Rıza Öztürk ve Vahap Seçer kutlama mesajı yayımlandı.

Mersin'in düşman işgalinden kurtuluşunun 90. yıl dönümü dolayısıyla CHP Mersin milletvekilleri Ali Rıza Öztürk ve Vahap Seçer kutlama mesajı yayımlandı.

Öztürk, yayımladığı mesajında, 90 yıl önce kazanılan zaferin, Mersinlilerin bağımsızlık mücadelesine verdiği önemin bir göstergesi olduğunu belirtti.

Mersin'in düşman işgalinden kurtuluşunun kentin yeniden doğuşu anlamına geldiğini ifade eden Öztürk, şunları kaydetti:

"Milletçe ayırım yapmadan birlikte omuz omuza verilen kurtuluş mücadelesinden sonra bizler bir bütün olarak Türkiye Cumhuriyetinde yaşamaya karar verdik. Ancak son dönemlerde artan terör olayları, bu birlik ve beraberliğe gölge düşürmektedir. Bu koşullarda bizlere düşen Türkiye Cumhuriyeti'nin bölünmez bütünlüğüne göz diken her türlü tehditlere karşı dik durmaktır."

Seçer de, mesajında Mersin'in 90 yıl önce büyük mücadeleler verilerek kurtarıldığını anımsattı.

Özgür bir toplum kurmak için verilen bu mücadelede Yusuf Kenan'lardan Hasan Fehmi Akıncı'lara Cemal Efe'lerden Yanparlı Hüseyin'e kadar binlerce Kuvayı Milliyecinin yaktığı meşalenin, bugün de yolu aydınlatmaya devam ettiğini ifade eden Seçer, şunları kaydetti:

"3 Ocak 1922'de tescil edilen bağımsızlığımızı, onun onur ve gururunu, aynı coşku ve heyecanla sonsuza kadar yaşatmak, gelecek kuşaklara anlatmak hepimiz için vazgeçilmez bir görevdir. 90 yıl önce işgalcilere karşı nasıl mücadele edildiyse, bugün de aynı sorumlulukla kentimizin ve ülkemizin karşı karşıya kaldığı sorunlara karşı ortak amaç etrafında buluşmamız hepimize düşen ortak ödevdir. Çünkü, tarihimiz, geleceğimizin şekillenmesinde, çocuklarımıza bırakacağımız mirasımızın belirlenmesinde bizlere her zaman yol gösterici olmuştur."

- MERSİN

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Mersin'in Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 90. Yıl Dönümü - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

15 gün önce kendisini vuran husumetlisini, şehir meydanında kurşunladı Son Dakika! Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan kaçırılan 15 denizciyle ilgili açıklama: Şu ana kadar korsanlardan bir haber yok "Cehennemi tercih ederdim" diyen İlyas Salman'dan tartışma yaratacak "Ahiret" çıkışı Fenerbahçe, İrfan Can için Başakşehir'le görüşmek adına mektup yolladı Fransız gazetesinde dikkat çeken manşet: Erdoğan Paris'e 3 saat uzaklıkta Osmanlı İmparatorluğu kuruyor Güney Koreli ünlü rapçi Heon-cheol evinde ölü bulundu Sosyal deney sırasında söyledikleri yüreklere dokundu! Herkes bu çocuğu arıyor Kendini tanrı zanneden adam, babasının kesik başıyla sokaklarda dolaştı