Mersin'in Kurtuluş Gününde Büyük Coşku - Son Dakika

Mersin'in Kurtuluş Gününde Büyük Coşku

03.01.2012 14:04
Mersin'in Kurtuluş Gününde Büyük Coşku

Mersin'in düşman işgalinden kurtuluşunun 90'ıncı yıldönümü, halkın yoğun katılımıyla yapılan tören ve yürüyüşlerle kutlandı.

Mersin'in düşman işgalinden kurtuluşunun 90'ıncı yıldönümü, halkın yoğun katılımıyla yapılan tören ve yürüyüşlerle kutlandı.

Mersin Garı'ndaki ilk törene Vali Hasan Basri Güzeloğlu, MHP Grup Başkanvekili ve Mersin Milletvekili Mehmet Şandır, MHP Mersin Milletvekili Ali Öz, CHP Mersin milletvekilleri Prof.Dr. Aytuğ Atıcı, Vahap Seçer, AK Parti milletvekilleri Nebi Bozkurt, Ahmet Tevfik Uzun, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Hayrettin İmren, Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, Mersin Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Suha Aydın, ilçe belediye başkanları, daire müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Törende, Atatürk Anıtı'na çelenk bırakılmasının ardından, Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları ekibi gösteri sundu. Trenle gelen temsil heyetinin karşılanmasını ardından kortej eşliğinde Cumhuriyet Meydanı'na geçildi. Protokol üyeleri, burada kutlamaları kabul etti.

Merkez Toroslar Belediyesi ise geleneksel Zafer Yürüyüşü düzenledi. Okan Merzeci Bulvarı'ndaki Kuvva-i Milliye Anıtı önünden başlayan yürüyüşe yaklaşık 3 bin kişi katıldı. CHP Toroslar İlçe Başkanı Adnan Gündoğdu, yürüşü düzenleyen Toroslar Belediye Başkanı MHP'li Hamit Tuna ve MHP İl Başkanı Mahmut Tat ile kol kola girerek yürüyüşe katıldı. Yürüyüş sırasında en önde Mehteran Takımı gösteri yaparken, temsili olarak kağnı üzerinde mühimmat taşındı. Yöresel kıyafetler giyen Süvari Birliği'nin de yer aldığı yürüyüşte 20 metre uzunluğunda Türk bayrağı açıldı. Yürüyüş, Hastane, İstiklal ve Sakarya Caddesi güzergahında polis kordonu altında Cumhuriyet Alanı'nda son buldu.

Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Macit Özcan, Cumhuriyet Alanı'ndaki konuşmasına Atatürk'ün "Mersinliler Mersin'e sahip çıkınız" sözüyle başladı. Özcan, "Mersin artık dünya kenti olmuştur. Mersin, eksikleri bulunsa da, sağlıklı kalkınmanın ivme kazandığı bir kent haline gelmiştir" dedi.

Konuşmanın ardından Milli Eğitim Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesi folklor ekipleri gösteri yaptı, öğrenciler şiirler okudu. Kutlamalar, resmi geçitle sona verdi.

DHA(AŞ/OA/CK) - Mersin

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Mersin'in Kurtuluş Gününde Büyük Coşku - Son Dakika


Advertisement