Mersin Savcı CHP'li Macit Özcan'ın Tutuklanmasını İstedi, Mahkeme Reddetti - Son Dakika

Mersin Savcı CHP'li Macit Özcan'ın Tutuklanmasını İstedi, Mahkeme Reddetti

25.03.2016 17:58
Mersin Savcı CHP'li Macit Özcan'ın Tutuklanmasını İstedi, Mahkeme Reddetti, System.String[]

Savcı CHP'li Macit Özcan'ın tutuklanmasını istedi, mahkeme reddettiMersin eski Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Macit Özcan'ın ihaleye fesat karıştırmak, rüşvet ve organize suç örgütü kurmak suçlarından yargılandığı davanın ikinci duruşmasında Cumhuriyet Savcısı mütalaasını vererek, Özcan'ın da aralarında bulunduğu 7 kişinin tutuklanmasını istedi.

Savcı CHP'li Macit Özcan'ın tutuklanmasını istedi, mahkeme reddetti

Mersin eski Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Macit Özcan'ın ihaleye fesat karıştırmak, rüşvet ve organize suç örgütü kurmak suçlarından yargılandığı davanın ikinci duruşmasında Cumhuriyet Savcısı mütalaasını vererek, Özcan'ın da aralarında bulunduğu 7 kişinin tutuklanmasını istedi. Mahkeme heyeti, savcının bu talebini reddederek duruşmayı erteledi.

Macit Özcan ile kardeşleri Tacit ve Sacit Özcan, oğlu İlker Özcan, müteahhitler Erol Avgören, Cengiz Akray ve belediye çalışanlarından oluşan 48 kişinin yargılandığı davanın Mersin 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki ikinci duruşmasına 48 sanıktan Mesut Sarı, Tansu Akarsu, Gürkan Kazanasmas, Hakkı Özkan, Cafer Şahin, Nadir Güler, Yusuf Hakan Özer, Kemal Etiler ve Ayhan Terban ile avukatlar katıldı. Duruşmada ifadesi alınan Mesut Sarı, ihaleye girecek bir kapasitede firma olmadığını, suç teşkil edecek bir şey yapmadığını belirterek suçlamaları kabul etmedi.

TUTUKLAMA İSTEDİ

İfadelerin alınmasının ardından Cumhuriyet Savcısı mahkemeye mütalaasını sunup sanıklardan Macit Özcan, İlker Özcan, Erol Avgören, Tolga Avgören, Metin Akray, Cengiz Akray ve Abbas Sayılır'ın tutuklanmasını, bu talebin kabul edilmediği takdirde ise yurtdışı yasağı ve adli kontrol şartı isteminde bulundu.

Bunun ardından söz alan sanıkların avukatları, toplanan delillerin hukuksuz şekilde elde edildiği ve belgelerde sahte imza kullanıldığını öne sürerek 4 polis memuru hakkında suç duyurusu ve kefaletle serbest kalan sanıkların kefalet ücreti iadesini istedi.

Yaklaşık 2,5 saat süren duruşmada mahkeme heyeti, haklarında yakalama emri çıkarılması istenen 7 sanığın tutuklanması isteğini kabul etmedi. Avukatların kefalet ücretini iade istemini de reddeden mahkeme heyeti davayı erteledi.

500'ER BİN LİRALIK KEFALET ÖDENDİ

3 dönem başkanlık yapan Macit Özcan, kardeşleri ve oğlu ile işadamları dahil 48 kişi için gözaltı kararı verilip çoğu gözaltına alınırken Özcan, Avgören, Akray ve Mali İşler Daire Başkanı Tayfun Özdemir'in yurt dışına çıktığı belirlendi. Mahkemeye çıkartılan 35 şüpheliden 20'si tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılırken, 15 kişi tutuklandı. Tutuklananlar arasında Macit Özcan'ın oğlu İlker Özcan, kardeşleri Sacit Özcan ve Tacit Özcan, belediye eski çalışanları ile ihaleyi alan firmaların yetkilileri bulunuyordu. Mahkeme eski başkan Macit Özcan, müteahhitler Erol Avgören ve Cengiz Akray ve Tayfun Özdemir hakkında ise gıyabi tutuklama kararı vermişti. Gözaltına alınanlar arasında bulunan ve tutuklanan Sacit ve Tacit Özcan ile İlker Özcan bir süre tutuklu kaldıktan sonra 26 Haziran'da 500'er bin lira kefaletle serbest bırakıldı. Süreç boyunca yurtdışında olan Macit Özcan hakkında, avukatı aracılığı ile yaptığı başvuru sonucunda 29 Eylül 2015 günü 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararı ve 500 bin lira kefaletle yakalama kararı kaldırıldı.

GÖRÜNTÜ GEÇİLİYOR

Haber-Kamera: İbrahim MAŞE/MERSİN, (DHA)

(Tür: Yurt)

Mersin Savcı CHP'li Macit Özcan'ın Tutuklanmasını İstedi, Mahkeme Reddetti
Mersin Savcı CHP'li Macit Özcan'ın Tutuklanmasını İstedi, Mahkeme Reddetti
Mersin Savcı CHP'li Macit Özcan'ın Tutuklanmasını İstedi, Mahkeme Reddetti
Mersin Savcı CHP'li Macit Özcan'ın Tutuklanmasını İstedi, Mahkeme Reddetti

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Mersin Savcı CHP'li Macit Özcan'ın Tutuklanmasını İstedi, Mahkeme Reddetti - Son Dakika


Son Dakika

Milan taraftarları, ezeli rakip Inter'e giden Hakan'ın formasını ateşe verdi 15:12 Milan taraftarları, ezeli rakip Inter'e giden Hakan'ın formasını ateşe verdi Seçimlerde hile yapıldığı ileri sürüldü, ortalık karıştı! Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği'nden 20 firma ayrıldı 15:01 Seçimlerde hile yapıldığı ileri sürüldü, ortalık karıştı! Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği'nden 20 firma ayrıldı Anne babasının katillerini arayan adam canlı yayında kriz geçirdi! Müge Anlı sarılıp teselli etti 14:48 Anne babasının katillerini arayan adam canlı yayında kriz geçirdi! Müge Anlı sarılıp teselli etti
AK Partili belediye başkanlarına Erdoğan'dan 11 prensip uyarısı: İmar düzenlemelerinde şaibeye yer vermeyin 14:26 AK Partili belediye başkanlarına Erdoğan'dan 11 prensip uyarısı: İmar düzenlemelerinde şaibeye yer vermeyin Futbolcu olma hayali kuran Kenyalı İbrahim, Türkiye'ye gelince dolandırıldı 14:10 Futbolcu olma hayali kuran Kenyalı İbrahim, Türkiye'ye gelince dolandırıldı Dünyaca ünlü haber ajansı, Erdoğan'ın açıkladığı normalleşme kararını tepki çeken bir görselle duyurdu 13:52 Dünyaca ünlü haber ajansı, Erdoğan'ın açıkladığı normalleşme kararını tepki çeken bir görselle duyurdu
Türkiye, turizm anlaşmasına uymayan Yunanistan'a NAVTEX'li cevap verdi 12:54 Türkiye, turizm anlaşmasına uymayan Yunanistan'a NAVTEX'li cevap verdi Dünya uyuşturucu satıcılarının vahşetini konuşuyor! İnsanları öldürüp, çıplak bir şekilde köprüye asıyorlar 12:30 Dünya uyuşturucu satıcılarının vahşetini konuşuyor! İnsanları öldürüp, çıplak bir şekilde köprüye asıyorlar
Advertisement