Merzifon'da Sigara Yasağına 1 Yılda 1 Ceza - Son Dakika

Merzifon'da Sigara Yasağına 1 Yılda 1 Ceza

05.01.2012 13:20
Merzifon'da Sigara Yasağına 1 Yılda 1 Ceza, System.String[]

Merzifon ilçesinde 2011 yılında, sigara yasağı kapsamında gerçekleştirilen kontrollerde, ilçedeki 150 işyerinin çeşitli aralıklarla denetimden geçirildiği ve sadece 1 işyerine idari para cezası uygulandığını bildirildi.

Merzifon ilçesinde 2011 yılında, sigara yasağı kapsamında gerçekleştirilen kontrollerde, ilçedeki 150 işyerinin çeşitli aralıklarla denetimden geçirildiği ve sadece 1 işyerine idari para cezası uygulandığını bildirildi.

Merzifon Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Sibel Çalık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, içinde Merzifon Toplum Sağlığı Merkezi'n de bulunduğu Tütün Kontrol Kurulu'nun, kanunlar çerçevesinde, kapalı alanlarda tütün kontrolleri yaptığını söyledi.

Kapalı alanlarda sigara içilmesi halinde, sigara kullan kişiye 75 lira para cezası verildiğini, işyeri sahibinin de önce uyarıldığı, olayın tekrarlanması durumunda ise idari ceza para cezası verildiğini hatırlatan Çalık, şunları kaydetti:

"İlçemizde, Tütün Kontrol Kurulu tarafından yapılan denetimlerde, bir yılda 150 işyeri denetlendi. 11 işyeri için tutanak tutulurken sadece 1 işyerine idari para cezası uygulandı. Merzifon'da genel olarak yasağa uyuluyor diyebiliriz. Sağlık Bakanlığı'nın talimatları doğrultusunda gerçekleştirilen bu denetimler, toplumun sağlığının korunması açısından önem taşıyor. Çünkü sigara kullanmak gibi dumanına maruz kalmak da kalp krizi ve kanser gibi ciddi sağlık sorunlarına sebep olmaktadır. Ayrıca erişkinler kadar çocukların da tehdit altında olduğunu unutmamak gerek. Anne babaların evlerinde çocuklarına örnek teşkil edecek şekilde sigara kullanmamaları, onları sigara dumanına maruz bırakarak sağlıklarını tehlikeye atmamalarını gerekiyor. Bilimsel gerçekler gösteriyor ki, tütün hem kullananların hem de kullanmadığı halde dumanına maruz kalanların sağlığını tehdit ediyor."

Çalık, denetimlerin 2012 yılında da sürdürüleceğini aktardı.

- AMASYA

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Merzifon'da Sigara Yasağına 1 Yılda 1 Ceza - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Prim borçları nedeniyle emekli olamayanlara büyük fırsat! Yapılandırma için 2 ayınız var Apartmanın otoparkında bulunan bir buçuk metrelik yılanın yakalanma anı kamerada İmamoğlu, koronaya yakalanmadan iki gün önce apandisit ameliyatı olmuş Manavgat'ta defne yaprağından 5 milyon lira gelir bekleniyor ABD'den S-400 tehdidi: Türkiye'ye yaptırımlar kesin olarak düşünülüyor Oktay Kaynarca ve Necati Şaşmaz, Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinde yeniden bir araya gelecek Polis memuru, komşusunu 5 kurşunla öldürdü İmamoğlu, İstanbul'daki korona toplantısına neden davet edilmedi? Bakan Koca, ilk kez konuştu