Batı Şeria'daki Filistinliler tüm zorluklara rağmen Mescid-i Aksa'ya gelmenin sevincini yaşıyor - Son Dakika

Batı Şeria'daki Filistinliler tüm zorluklara rağmen Mescid-i Aksa'ya gelmenin sevincini yaşıyor

29.04.2022 14:48

İsrail'in işgali altındaki Batı Şeria'da yaşayan Filistinliler, kalabalık kontrol noktaları ve yorucu yolculuklarına rağmen ramazan ayının son cuma namazını Mescid-i Aksa'da kılabildikleri için sevinç duyduklarını ifade etti.

İsrail'in işgali altındaki Batı Şeria'da yaşayan Filistinliler, kalabalık kontrol noktaları ve yorucu yolculuklarına rağmen ramazan ayının son cuma namazını Mescid-i Aksa'da kılabildikleri için sevinç duyduklarını ifade etti.

İsrail, ramazan ayının son cuma namazında da ay boyunca olduğu gibi işgal altındaki Batı Şeria'da yaşayan 12-40 yaş arası Filistinli erkeklerin işgal altındaki Doğu Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa'ya gitmesine izin vermedi.

Batı Şeria'dan kadın, yaşlı, çocuk on binlerce Filistinli, sabahın erken saatlerinden itibaren Batı Şeria'nın etrafına örülmüş Ayrım Duvarı boyuncu kurulu askeri geçiş noktalarında uzun kuyruklar oluşturdu.

İsrail polisi, işgal atlındaki Doğu Kudüs'ün Eski Şehir bölgesi çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldı; Mescid-i Aksa'nın da içinde yer aldığı Eski Şehir çevresindeki yolları sabahın erken saatlerinden itibaren kapattı.

Batı Şeria'nın El Halil kentinden İsra (20) yaklaşık 3 saatte Mescid-i Aksa'ya ulaştığını belirterek, yolda özellikle İsrail ordusunun geçiş noktasında büyük yoğunluk olduğunu ve yorucu geçtiğini aktardı.

Ömründe ilk kez Mescid-i Aksa'ya geldiğini ve "çok sevinçli" olduğunu söyleyen Filistinli İsra, "Herkese mutlu bir bayram diliyorum. İnşallah gelecek yıl özgürce Aksa'ya geliriz. Bu işgal, bizi zalim kanunlarıyla kısıtlıyor." dedi.

Filistinli 72 yaşındaki Ahmed Macid Salih de kuzeydeki Cenin kentinden geldiğini ifade ederek, bu yıl ramazanda ikinci defa Aksa'ya gelebildiğini ve sevinçli olduğunu dile getirdi.

Yolculuğun askeri kontrol noktalarından dolayı yorucu geçtiğine işaret eden Salih, "Yaşlıların geçişine izin verdiler. Ama gençleri almadılar. Şu kadar söyleyeyim, kontrol noktasından çevrilenler buraya gelenlerden daha fazlaydı." diye konuştu.

Salih, "Dünyadan her Müslüman buraya gelmeli. Burası bize Hazreti Muhammed'den emanet. Burası İslam dünyasına ait. Burası kıyamete kadar Mescid-i Aksa kalacak." ifadelerini kullandı.

İsrail'in kısıtlamalarına rağmen ramazan ayının son cuma namazını Mescid-i Aksa'da yaklaşık 160 bin kişi eda etti.

Batı Şeria'daki Filistinlilerin Kudüs'e girişi şartlara bağlı

İşgal altındaki Batı Şeria'da yaşayan Filistinliler, İsrail'in inşa ettiği Ayrım Duvarı'nın ötesindeki işgal altındaki Doğu Kudüs'te yer alan Mescid-i Aksa gibi kutsal mekanlara gitmek ve İsrail içindeki akrabalarını ziyaret etmek için özel izne ihtiyaç duyuyor.

Batı Şeria'dan çıkmak için Filistinlilerin, Ayrım Duvarı boyunca yer alan 23 askeri kontrol noktasından birini kullanması gerekiyor.

İsrail, işgal altındaki Batı Şeria'da yaşayan Filistinlilerden, 12-40 yaş arası erkeklerin ramazan ayında işgal altındaki Doğu Kudüs'teki Aksa'ya gitmesine izin vermiyor. Kadınlar, çocuklar ve 50 yaş üstü erkekler Aksa'ya askeri kontrol noktalarından geçtikten sonra gelebiliyor. 40-50 yaş arası erkeklerin ise Aksa'ya gelebilmesi için İsrail ordusundan özel izin çıkarması gerekiyor.

YORUMLAR
500
İsrail güçleri Batı Şeria'nın Silvad beldesine baskın düzenledi İsrail güçleri Batı Şeria'nın Silvad beldesine baskın düzenledi
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Batı Şeria'daki Filistinliler tüm zorluklara rağmen Mescid-i Aksa'ya gelmenin sevincini yaşıyor - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement