"Mesleğimi Seçtim İstihdama Geçtim" Projesi Tanıtıldı - Son Dakika

"Mesleğimi Seçtim İstihdama Geçtim" Projesi Tanıtıldı

18.01.2012 19:29

Gaziantep Valisi Erdal Ata, Gaziantep'te yüzde 30 olan mesleki eğitim oranının öncelikle yüzde 50'ye çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Gaziantep Valisi Erdal Ata, Gaziantep'te yüzde 30 olan mesleki eğitim oranının öncelikle yüzde 50'ye çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Gaziantep Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (GESOB) tarafından hazırlanan ve Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında kabul edilen "Mesleğimi Seçtim İstihdama Geçtim" projesi, GESOB'da düzenlenen toplantıyla tanıtıldı.

Vali Ata, yaptığı konuşmada, projenin güzel ve anlamlı bir proje olduğunu söyledi. Türkiye'nin en önemli sorununun işsizlik olduğuna işaret eden Ata, şöyle konuştu:

"Bir taraftan işsizlik karşımızda sorun olarak dururken diğer taraftan da yüzlerce sanayi kuruluşu, ticarethaneler, çeşitli işletmelerde her gün 'eleman aranıyor' ilanını görüyoruz. Bu işte bir tezatlık var. Bir taraftan binlerce insan iş ararken iş bulamıyor. Öbür taraftan, binlerce işyeri eleman ararken aradığı elemanı bulamıyor. Demek ki, bizim eğitim sistemimizde mesleki eğitime önem vermediğimiz veya mesleki eğitim olması gereken seviyede olmadığı için aksayan birtakım yönler var."

Mesleki eğitime önem verilmesi gerektiğini vurgulayan Ata, en önemli projelerinin mesleki eğitim ve istihdama yönelik olduğunu belirtti. Ata,

"Hedefimiz Gaziantep'in mesleki eğitimde yüzde 30 olan oranını öncelikle yüzde 50'ye çıkarmak, daha sonra bunu imkanlar ölçüsünde yüzde 60-70'lere çıkarmak" dedi.

Türkiye'de mesleki eğitim ortalamasının yüzde 40'lara yaklaştığını hatırlatan Ata, "Gaziantep'te yüzde 30 civarındadır. Ama gelişmiş olan ülkelerde yaklaşık yüzde 65'leri buluyor. Gaziantep'in mesleki eğitimde yüzde 75'lere çıkardığımız takdirde sanayi kuruluşları, ticari işletmeler, turizm işletmeleri hizmet sektöründeki birçok kuruluşlar aradığı nitelikteki elemanı bulacaktır. Hem de bu okullardan mezun olan gençler üniversiteye gitmediği zaman kısa yoldan hayata atılmış olacaktır. SODES kapsamında Gaziantep'te birçok projeler hayata geçiriliyor."

GESOB Başkanı Küsbeoğlu da konuşmasında, Gaziantep'e özellikle Van depreminden sonra göç yaşandığını belirterek, istihdamı artırmak için İŞKUR, SODES, İpek Yolu Kalkınma Ajansı projeleriyle gerekli destekleri alacaklarını ifade etti.

İŞKUR İl Müdürü İlyas Bulduk ise geçen yıl 7 bin 999 kişiyi işe yerleştirdiklerini bildirdi. Bulduk, "Bizim en çok beslendiğimiz kaynaklar işverenlerdir. Gaziantep'te çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarla ve belediyelerle eleman istihdam ediyoruz. Bunların ücretleri, sigortaları tarafımızdan ödenmektedir" dedi.

Mesleğimi Seçtim İstihdama Geçtim projesinin koordinatörü İhsan Ercan da konuşmasında, işsizlere meslek kazandırmak için hazırladıkları bu projeden 126 kişinin yararlanmasını hedeflediklerini kaydetti. Ercan, projenin maliyetinin 145 bin 200 TL olduğunu, bunun 120 bin lirasının SODES tarafından hibe edileceğini ve kalan bölümü GESOB'un finanse edeceğini kaydetti.

- GAZİANTEP

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel 'Mesleğimi Seçtim İstihdama Geçtim' Projesi Tanıtıldı - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Süt sağarken elektrik akımına kapılan kadın feci şekilde can verdi Dünya Sağlık Örgütü, kuzey yarımküredeki vaka artışıyla ilgili liderlere "acil eylem" çağrısında bulundu Kasımpaşa-Göztepe maçında VAR incelemesinin uzun sürmesi tartışmalara neden oldu Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Berlin'deki camiye yapılan polis baskınına tepki gösterdi: Şiddetle kınıyorum Seyir halindeki tırın kasasına çarpan geyik telef oldu "Evde ek iş" tuzağına düşmeyin! Yüzlerce kişi mağdur oldu 82 yıl önce kurulan Ümraniyespor, ismini değiştirdi Daha önce aynı erkekle sevgili olan iki kız tekme tokat birbirine girdi! O anlar kamerada