Bünyamin Sürmeli, yıldırım ve dolu tehlikesine karşı uyardı: Ağaçların altına sığınmayın - Son Dakika

Bünyamin Sürmeli, yıldırım ve dolu tehlikesine karşı uyardı: Ağaçların altına sığınmayın

12.06.2019 08:59

Meteoroloji Mühendisi Bünyamin Sürmeli, yağışların yurdun büyük bir bölümünü etkisi altına alacağını söyledi ve yıldırım tehlikesi nedeniyle ağaç altlarına sığınılmaması uyarısında bulundu.

Meteoroloji Mühendisi Bünyamin Sürmeli, hava durumuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Yağışların, yurdun büyük bir bölümünü etkisi altına alacağını söyleyen Sürmeli, yıldırım tehlikesi nedeniyle ağaç altlarına sığınılmaması uyarısında bulunurken, hava ulaşımında da türbülanslı alanlardan geçişler söz konusu olabileceğini belirtti. Sürmeli aynı tahminleri perşembe günü için de yaptı.

Meteoroloji Mühendisi ve CNN Türk Meteoroloji Editörü Bünyamin Sürmeli, Türkiye'de beklenen hava durumuyla ilgili son tahminleri paylaştı.

Yurdun büyük bölümünde yağış beklendiğini belirten Sürmeli şunları söyledi:

Haftanın ortasında yine sağanak yağışlar olacak. Düşey karışımlar; mevsim geçişinde çok daha aktif hale geliyor. Yer seviyesi ısınıyor, ısınan hava yükselmeye çalışıyor, yukarıdaki soğuk hava çöküyor ve kuvvetli bir karışım meydana geliyor. Bu değişimle beraber de günün bir kısmında yağış kuvvetli şekilde iniyor ve gidiyor. Kısa süreli ama kuvvetli yağış geliyor.

YURDUN BÜYÜK BİR BÖLÜMÜ ETKİLENECEK

Bu hareketler yağışı destekliyor. Dolu oluşumunu destekliyor. Yıldırımları destekliyor. Dördüncüsü türbülans dediğimiz karışımlar; aynı zamanda uçak seyahatlerinde de aksamalara ya da biraz tedirgin edici uçuşlar olabiliyor.

Bu hafta boyunca bu durumda çok ciddi bir değişim yok. Düşey gelişimli bulutlarımız; havada göreceğiz. Ya da sağanak yağışlarımız olacak. Güney Doğu dışında yurdun neredeyse tamamı bu sistemden etkileniyor. Doğu Akdeniz ve Karadeniz'de de yağışlar var.

"AĞAÇ ALTLARINA SIĞINMAYIN"

Çarşamba günü; yurdun büyük kısmı yağış alıyor. Güney Doğu pek yağış almıyor. Malatya - Elazığ çevreleri, Hakkari dolayları almıyor. Bunun dışında yıldırımlı gök gürültülü. Yani havada elektrik yükü fazla. O nedenle ağaç altlarına bu yağışlarla beraber aman sığınmayın. Hava ulaşımında da türbülanslı alanlardan geçişler söz konusu olabilecek.

Bu tablo yaklaşık olarak Perşembe için geçerli. Batıda hava açıyor, daha sonra havadaki karışım bulutları artıracak. Ara ara yağışlar yapacak.

Bünyamin Sürmeli, yıldırım ve dolu tehlikesine karşı uyardı: Ağaçların altına sığınmayın

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Bünyamin Sürmeli, yıldırım ve dolu tehlikesine karşı uyardı: Ağaçların altına sığınmayın - Son Dakika

YORUMLAR (6)
  • Yakamoz: Bu dolu yağışı araba tamirinde göçük ustalarının işine yaradı. Adamlar dolu duası eder oldular. Burdan herkese sesleniyorum. 4bin 5 bin verip bu fırsatçılara göçük düzelttirme işlemi yaptıracağınıza 400 tlye bir defalığına dolu bırandası alın bu fırsatçılara arabanızı yaptırtmaktan kurtulun. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • DELİ BOZKURT : Beyefendi doğru söylüyor. Kendisine teşekkür ederiz. Bi zati iki kez şahit oldum Allah muhafaza koca ağaçlar yandı kül oldu. Allah iyi kullarını herdaim muhafaza eylesin. Dikkat edelim tedbirli olalım. Takdir Cenab-ı Hakka kalmıştır. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

Erzurumspor Başkanı Hüseyin Üneş, koronavirüse yakalandı Son Dakika: Ankaragücü-Hatayspor maçı ileri bir tarihe ertelendi Hababam Sınıfı'ndaki sahne gerçek oldu! Niğde'de ormanda okul açıldı Optimar'dan genel seçim anketi! AK Parti zirvede tutunurken, sadece 3 parti barajı geçebildi Sıla ve Hazer Amani çiftinin sık sık ayrılıp barıştığı öne sürüldü ABD'li Citi'den gümüş ve altın fiyatlarında yükseliş tahmini! Rekor gelebilir İmamoğlu'nun 2020 diye paylaştığı fotoğraf 2014 yılına ait çıktı 8 aylık kızı 7. kez ameliyat olan Sinan Özen, son durumu anlattı: Mecalimiz kalmadı