Mevlana'nın 744. Vuslat Yıl Dönümü - Son Dakika

Mevlana'nın 744. Vuslat Yıl Dönümü

20.12.2017 16:32
Mevlana'nın 744. Vuslat Yıl Dönümü, System.String[]

Mevlana Celaleddin Rumi'nin vuslatının 744. yıl dönümü dolayısıyla İstanbul Sebahattin Zaim Üniversitesinde anma programı düzenlendi.

Mevlana Celaleddin Rumi'nin vuslatının 744. yıl dönümü dolayısıyla İstanbul Sebahattin Zaim Üniversitesinde anma programı düzenlendi.

Sebahattin Zaim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut, üniversitenin Halkalı yerleşkesindeki spor salonunda düzenlenen etkinlikte, Mevlana Celaleddin Rumi ve evliyaların son elçi Peygamber'in izinde giden kutlu yolcular olduğunu söyledi.

Bulut, Mesnevi'den de örnekler vererek, "Bu topraklara ruh veren, bu coğrafyayı bize vatan kılan, bin yıldır bizim bu toprakların sahibi olarak istikbale emin adımlarla yürümemizi sağlayan bu büyük şahsiyetleri çok daha fazla anma zarureti var. Onları anlama ve onların gösterdiği yolda yürüme zarureti var. Onlar bize dünyada izzet, şeref ve gerçekte huzur içinde nasıl bir hayat yaşanır bunu öğretmişler, ebedi saadeti de Rasulullah'ın izinde giderek göstermeye çalışmışlar." diye konuştu.

İslami Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Koç ise Mevlana'nın şiirle aslında sanat yapmak gibi bir kaygısı olmadığını, mesajını iletmek için bir araç olarak sanatı kullandığını anlattı.

Konuşmaların ardından Mevlevi Ayin-i Şerifi icra edildi.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Mevlana'nın 744. Vuslat Yıl Dönümü - Son Dakika


Son Dakika

Son Dakika! Türkiye'nin Viyana Büyükelçisi Ozan Ceyhun açıkladı: Sezgin Baran Korkmaz'ın iade işlemleri için süreci 19 Haziran tarihiyle başlattık 16:03 Son Dakika! Türkiye'nin Viyana Büyükelçisi Ozan Ceyhun açıkladı: Sezgin Baran Korkmaz'ın iade işlemleri için süreci 19 Haziran tarihiyle başlattık Dağa çıktıktan sonra haber alınamayan yaşlı adamı arayan ekipler, paramparça olmuş bir cesetle karşılaştı 15:30 Dağa çıktıktan sonra haber alınamayan yaşlı adamı arayan ekipler, paramparça olmuş bir cesetle karşılaştı Resmen kemikleri sayılıyor! Seren Serengil'in son paylaşımı sosyal medyada olay oldu 15:11 Resmen kemikleri sayılıyor! Seren Serengil'in son paylaşımı sosyal medyada olay oldu
Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sorulan 14:41 Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sorulan "İkinci bir babanız var mıydı?" soru beklenmedik bir cevap aldı: Annem bana babalık yaptı Burak Elmas başkan olur olmaz 350 milyon euroluk enkazla karşılaştı 13:54 Burak Elmas başkan olur olmaz 350 milyon euroluk enkazla karşılaştı Türkiye'nin EURO 2020'de gruptan çıkma ihtimali adeta mucizelere kaldı 13:33 Türkiye'nin EURO 2020'de gruptan çıkma ihtimali adeta mucizelere kaldı
Ölen oğlu için 13:30 Ölen oğlu için "Yanına geleceğim" diyerek ağıt yakan adam, Babalar Günü'nde yaşamını yitirdi Veyis Ateş 11:49 Veyis Ateş "Yok" demişti! Sezgin Baran Korkmaz görüşmesinin ses kaydı yayınlandı
Advertisement