Son Dakika Haberleri: Mevlüt Çavuşoğlu: Askerimiz Menbiç'in İçine Kadar Girecek

Mevlüt Çavuşoğlu: Askerimiz Menbiç'in İçine Kadar Girecek

9 ay önce

Türk askerinin Menbiç'in dış mahallerine girdiğini doğrulayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Askerimiz Menbiç'in içine kadar girecek. Teröristler kent içinden çıkacak" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Suriye'nin Münbiç bölgesine yönelik harekatına ilişkin açıklamalarda bulundu.

"MENBİÇ İÇİNE DE GİRECEĞİZ"

ABD ile belirlenen yol haritasının uygulanmaya başlandığını söyleyen Çavuşoğlu, "Şu anda Münbiç içinde değiller ama Menbiç içine de gireceğiz. Bu yol haritasını burada uygularız daha sonra diğer şehirlere geçeriz. Amacımız YPG'yi bu bölgelerden çıkarmaktır. Buraları kimlerin yöneteceğine dair beraber çalışacağız. Hayırlı olsun, hareketlilik başladı. Bizim askerlerimiz yola çıktığı zaman arkası da gelir. Menbiç en kısa zamanda PKK ve YPG'den de temizlenir." ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN: İŞ BİLENİN, KILIÇ KUŞANANIN

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Biz kimseden icazet alarak bu yolda yürümüyoruz. Şu anda Menbiç'te operasyonlar başladı. Şu anda devriye gezme olayı başladı. Niye? İş bilenin kılıç kuşananın" dedi.

TSK: BAĞIMSIZ DEVRİYE FAALİYETLERİNE BAŞLANMIŞTIR

Genelkurmay Başkanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile ABD Silahlı Kuvvetleri tarafından Menbiç Yol Haritası ve Güvenlik Prensipleri doğrultusunda, Fırat Kalkanı Harekât alanı ile Menbiç arasında kalan hatta devriye faaliyetlerine başlandığını açıkladı.

TSK tarafından yapılan açıklamada, şöyle denildi: "Daha önce mutabık kalınmış Menbiç Yol Haritası ve Güvenlik Prensipleri doğrultusunda, Fırat Kalkanı Harekât alanı ile Münbiç arasında kalan hatta TSK ve ABD Silahlı Kuvvetleri unsurları tarafından 18 Haziran 2018 tarihinden itibaren bağımsız devriye faaliyetlerine başlanmıştır."

HER ŞEY ÇAVUŞOĞLU'NUN ZİYARETİYLE BAŞLADI

Menbiç terör örgütü YPG/PYD tarafından bir diğer terör örgütü DEAŞ'tan alınmıştı. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Fırat Kalkanı Harekatı'nın ardından Ankara-Washington hattında önemli gerilim noktalarından biri haline dönüşen bölgeyle ilgili nihai karar geçtiğimiz günlerde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Washington'a yaptığı ziyaretin ardından alınmıştı.
Avrupa Birliği, ABD'nin Otomobil Vergilerine Karşı Misillemeye Hazırlanıyor Karların Erimesiyle Ortaya Çıkan Atatürk Silüeti, Büyük İlgi Gördü

Şeyma Subaşı ve Sevgilisi Guido Senia, Aynı Yatakta Poz Verdi