Son Dakika Son Dakika Son Dakika
"Meydanlarda Olmaya Devam Edeceğiz" - Son Dakika

"Meydanlarda Olmaya Devam Edeceğiz"

Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı önüne gelen Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi üyesi yaklaşık 25 avukat, adliye önünde basın açıklaması yaptı.

05.09.2012 - 16:11,  Güncelleme: 16:45

Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu üyesi avukat Ali Şafak, "Dün olduğu gibi bugün de hukuk eliyle yürütülen teröre karşı mücadele etmek için mahkeme salonlarında, adliye koridorlarında, karakollarda ve meydanlarda olmaya devam edeceğiz" dedi.

Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı önüne gelen Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi üyesi yaklaşık 25 avukat, adliye önünde 2012-2013 adli yıl açılışı nedeniyle basın açıklaması yaptı. Grup adına açıklama yapan Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu üyesi avukat Ali Şafak, "Geçtiğimiz yıl adli yıl açılışındaki basın açıklamamızda şöyle demiştik; Yargıtay başta olmak üzere yüksek yargı organları ile hükümet arasında süren gerilim ve çatışma nedeniyle her yıl en azından yargının sorunlarının gündeme geldiği adli yıl açılış töreninin, bu çatışmanın hükümet lehine halledilmiş olması nedeniyle bu yıl sorunsuz ve de tartışmasız geçmesi beklenmektedir" dedi.

Şafak, "Siyasal iktidar Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemeleri'nin lağvedilmesi ile doğan boşluğu doldurmayı da unutmamış, aynı yasaya yapılan ekleme ile muhalifler üzerindeki baskıyı eksik etmemek için Bölge Ağır Ceza Mahkemeleri adı altında yeni yargı organları oluşturmuş ve böylelikle olağanüstü yargılama usulü geleneğinden ve zihniyetinden vazgeçmemiştir. Siyasal iktidar Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemeleri'nin lağvedilmesi ile doğan boşluğu doldurmayı da unutmamış. Bölge Ağır Ceza Mahkemeleri adı altında yeni yargı organları oluşturulmuş ve böylelikle olağanüstü yargılama usulü geleneğinden ve zihniyetinden vazgeçmemiştir. Biz Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi olarak, dün olduğu gibi bugün de hukuk eliyle yürütülen devlet terörüne karşı mücadele etmek için mahkeme salonlarında, adliye koridorlarında, karakollarda ve meydanlarda olmaya devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

Grup, açıklamanın ardından olaysız şekilde dağıldı. - İSTANBUL

Kaynak: İHA

Advertisement