Mhk Başkanı Namoğlu: 'Var Arızası Durumunda Maçın Tekrarı Gerekmiyor' - Son Dakika

Mhk Başkanı Namoğlu: 'Var Arızası Durumunda Maçın Tekrarı Gerekmiyor'

08.10.2018 20:25
Mhk Başkanı Namoğlu: 'Var Arızası Durumunda Maçın Tekrarı Gerekmiyor', System.String[]

Türkiye Futbol Federasyonu Merkez Hakem Komitesi Başkanı Yusuf Namoğlu NTV'de katıldığı programda açıklamalarda bulundu.

Yusuf Namoğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Fenerbahçe - Başakşehir maçında VAR'da yaşanan 5 dakika 40 saniyelik kesintiyle ilgili olarak, 'Teknik bir arıza. Güç isteyen bir sistem. VAR odasına sesle birlikte görüntülerde gelmedi. Sahayla bütün irtibatları koptu. Şansızlık o sürede VAR'a müracaat edilmesi gereken bir pozisyon meydana geldi. Geçen hafta server'dan kaynaklanan bir sorun olmuştu ancak o maçta arıza süresinde VAR ihtiyaç olmamıştı. VAR odasına normal maç yayını da gelmedi. Tamamen kararmış durumda. Bu sadece biz de yaşanan bir durum değil. Biz de olduğu gibi Almanya'da geçen sezon 4 kez olmuş, İtalya'da bu sezon 3 kez meydana gelmiş. Almanya'da merkezden bizim gibi yapılıyor. İspanya'da 1 kez, Fransa'da 2 kez olmuş. Bu teknik aksamalar her yerde olabiliyor. VAR; İtalya'da stadın içindeki odalardan yapılıyor. Orada hakemlerle birlikte stada VAR izleme ekipleri gidiyor" şeklinde konuştu.

Maçın tekrarı gerekmiyor

'IFAB'ın protokolü dışında davranma hiçbir yerde yok. Bunu değiştirme imkanı yok. Oyun kuralları kitabında da böyle bir şey yok. Devre dışı kaldığında hakem maçı yönetir. IFAB bu tip olayların olabileceğini öngörüyor. Burada IFAB protokolü dışına çıkılmıyor. VAR'daki teknik arızalar maçın tekrar edilmesini gerektirmez diye ifade ediliyor IFAB'da. VAR'ın karşılaşma sırasında devre dışı kaldığı durumda maçın tekrar edilmesi gerekmez şeklinde oyun kuralları kitabına girmiş durumda. Maçın içerisinde VAR devre dışı kalırsa maçın hakeminin kararı söz konusudur.!

"Hakemlerin VAR uyarısına direndiği şeklinde yorumlar gerçek değil.  Arkadaşların hiçbir zaman VAR'ı izlemeye gitmem gibi bir durumu olmadı. İzlediğinde karar değiştirmeme gibi durumu olmadı. Bu şekilde eleştirilen arkadaşlar bu hafta hem VAR'dan izlediler hem de karar değiştirdiler. Hakemlerin böyle bir düşüncesi yok"

"VAR sistemi henüz anlaşılamadı"

"VAR odasındaki hakem maç yönetmiyor. Adı gibi yardımcı hakem. Nasıl yardım ediyor? Sahadaki pozisyonu hakeme izleme imkanı sunuyor. VAR'da hakeme kesin yargı sunmuyor. VAR sistemini henüz kimse algılayamadı. Protokolü iyi bilmek gerekir. Her türlü kararı hakem verir. VAR hakemi kıdemi küçük olsa da önemli olan burada doğru refleksi sunabilecek arkadaşlarımızın olması."

Mhk Başkanı Namoğlu: 'Var Arızası Durumunda Maçın Tekrarı Gerekmiyor'

Kaynak: Skorer

Son Dakika Spor Mhk Başkanı Namoğlu: 'Var Arızası Durumunda Maçın Tekrarı Gerekmiyor' - Son Dakika Spor

YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika! Bakan Pakdemirli: 22 saatlik yoğun çalışmanın ardından, Hatay'daki orman yangınını kontrol altına aldık Gözü dönmüş eş, aldattığından şüphelendiği 17 yıllık karısını boğarak öldürdü Fındığa alternatif olarak safran ekti: 2,5 dönüm araziden 40 bin lira kazanacak Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Bülent Çaplı, sessiz sedasız istifa etti Son dakika: Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini yükseltti Altın rekor üstüne rekor kırıyor: 505 lirayla tüm zamanların en yüksek seviyesinde Ermenistan tarafından terk edilen 85 yaşındaki Ermeni kadınlara Azerbaycan sahip çıktı Söndürme çalışmalarının sürdüğü İskenderun'da Azganlık Şehitliği, yangından etkilenmedi