Mhp'li Oğan'dan Arınç'a: Sil Gözyaşlarını, Meclis'e Gel - Son Dakika

Mhp'li Oğan'dan Arınç'a: Sil Gözyaşlarını, Meclis'e Gel

Mhp\'li Oğan\'dan Arınç\'a: Sil Gözyaşlarını, Meclis\'e Gel
Son Güncelleme: 12.01.2012 13:04

MHP Iğdır Milletvekili Sinan Oğan, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın tutuklu milletvekilleriyle ilgili sözlerini, ""Lami cimi yok' diyorsa Sayın Arınç, silsin gözyaşlarını gelsin Meclis'e, bizim bu konudaki tekliflerimizi desteklesin MHP Iğdır Milletvekili Sinan Oğan, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın tutuklu milletvekilleriyle ilgili sözlerini, ""Lami cimi yok' diyorsa Sayın Arınç, silsin gözyaşlarını gelsin Meclis'e, bizim bu konudaki tekliflerimizi desteklesin.

MHP Iğdır Milletvekili Sinan Oğan, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın tutuklu milletvekilleriyle ilgili sözlerini, ""Lami cimi yok' diyorsa Sayın Arınç, silsin gözyaşlarını gelsin Meclis'e, bizim bu konudaki tekliflerimizi desteklesin MHP Iğdır Milletvekili Sinan Oğan, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın tutuklu milletvekilleriyle ilgili sözlerini, ""Lami cimi yok' diyorsa Sayın Arınç, silsin gözyaşlarını gelsin Meclis'e, bizim bu konudaki tekliflerimizi desteklesin. Hükümeti bu anlamda timsah gözyaşları dökmeye değil, ciddiyete davet ediyorum" dedi.

-HÜKÜMETİNİ ONAYLADIĞI GÜNEY AKIM'DAN FRANSIZ ŞİRKETİ DE YARARLANACAK-

MHP'li Oğan Meclis'te düzenlediği basın toplantısında Fransa Meclisi'nde kabul edilen Ermeni soykırımını inkarı suç sayan yasa tasarısı sonrası hükümetin tavrının yeterli olmadığını söyledi. Soykırımla ilgili yasa tasarısından bir hafta sonra Rusya ile imzalanan Güney Akım Projesine onay verilmesine dikkat çeken Oğan, şirketin yüzde 15 ortaklarından birinin Fransız şirketi olduğunu belirterek, "Adeta Fransa'yı ödüllendirir gibi Fransa'nın içinde bulunduğu bir uluslararası projeye Türkiye onay vermiştir. Bu Fransa'yı cezalandırma değil ödüllendirmedir" dedi.

Fransa'nın bu ortamda kendi kabul ettiği yasayı bütün Avrupa'ya kabul ettirmek için bir girişim başlattığını belirterek, "Fransa'ya karşı başta ekonomik tedbirler olmak üzere gerekli tedbirleri almazsak yakın zamanda Türkiye'ye karşı bu kampanya daha da yoğunlaşacaktır" dedi. Türkiye'nin "ciddi lider ülke" politikalarını hayata geçirmesi gerektiğini ifade eden Oğan, "Türkiye bu yaptığı hatadan dönmeli. Türkiye Fransa'nın içinde bulunduğu hiçbir uluslararası projeye onay vermemelidir" dedi.

Ankara Büyükşehir Belediyesinin Fransız Büyükelçiliği önüne Cezayir soykırım anıtı dikilmesi, Paris Caddesi'nin isminin Cezayir caddesi olarak değiştirilmesi gibi girişimlerin gerekli ama yetersiz olduğunu anlatan Oğan, söz konusu tasarının arkasında Ermenistan'ın olduğuna dikkat çekerek Hocalı katliamını hatırlattı. 26 Şubat 1992'de soykırımın bütün manaları ile gerçekleştiği katliamla ilgili de çalışma yapılmasını isteyen Oğan, "Cezayir soykırım anıtı yetmez. Hocalı soykırım anıtını da koymak lazım. Cezayir ismini vermek yetmez, Hocalı meydanı ismini de vermek lazım" dedi. Oğan Ankara Büyükşehir Belediyesine, "Yaptığınız doğru ve destekliyoruz ama eksiktir. Sadece Fransa'ya karşı Cezayir anıtını dikmek yetmez. Hocalı'da Ermenistan'ın yapmış olduğu ve bizzat Sarkisyan'ın içinde bulunduğu suçlu olduğu bu soykırımın karşılığının verilmesi gerek" çağrısında bulundu. Oğan, Hocalı soykırımının kanun olarak kabul edilmesini Meclis'e de bir kanun teklifi ile getireceklerini anlattı.

-"TİMSAH GÖZYAŞLARI DÖKMESİN CİDDİ OLSUN"-

MHP'li Oğan'a, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın tutuklu milletvekilleriyle ilgili sözlerini nasıl değerlendirdiği soruldu. Hükümet ve Bülent Arınç'tan ciddiyet beklediklerini ifade eden Oğan, "Herkes tutukluluk süresini fazla olduğunu söylüyor. Ama kimse bir adım atmıyor. PKK'lılar dışarıda bu ülkenin PKK ile mücadele etmiş şerefli komutanı Engin Alan içeride. "Lami cimi yok' diyorsa Sayın Arınç, Başbakan Yardımcısıdır. Silsin gözyaşlarını gelsin Meclis'e, bizim bu konudaki tekliflerimizi desteklesin. Muhalefete biraz kulak versin. Hükümeti bu anlamda timsah gözyaşları dökmeye değil, ciddiyete davet ediyorum. Sayın Arınç ne yazık ki bu konuda ciddi değil" dedi.

-"MECLİS KÜRSÜSÜNE BIRAKILAN MERMİ BİR MESAJDIR"-

BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık'ın Meclis kürsüsüne mermi bırakmasıyla ilgili de Oğan şunları söyledi:

"Bu sadece sayın bir milletvekilinin kendisini tehdit altında gördüğü açıklaması değil. Meclis kürüsüne bırakılmış o mermi aynı zamanda bir mesajdır. Meclis çatısı altında siyasi partilerin, siyasi parti temsilcilerinin mutlaka elinde mermi olan terör örgütleriyle arasına mesafe koyması lazım. Maalesef elinde mermi olan terör örgütlerinin temsilcilerinin bir şekilde Meclis kürsüsüne mermi bırakmasına şahit oluyoruz. Türk milleti bunu görüyor. Buna imkan verenleri de görüyor. O açıdan halkın terazisine havale ediyoruz."

-"İÇTEN'İN SÖZLERİNE AÇIKLAMA BEKLİYORUZ"-

Oğan, AKP milletvekili Cuma İçten'in Türkiye Kürdistan'ın kurulmasına destek vermeli yönünde bir açıklama yaptığını hatırlatarak, "AKP Genel Başkanı ve Başbakan bu konuda bu bizim partimizin görüşü değil. Bu görüşe karşıyız açıklaması bekliyoruz. Eğer hükümetin bu konuda görüşü değişmiş, kendi eliyle bir Kürdistan kurma peşine düşmüşse bunu da Türk milleti ile paylaşması lazım" dedi. - Ankara

Kaynak: ANKA

Son Dakika Güncel Mhp'li Oğan'dan Arınç'a: Sil Gözyaşlarını, Meclis'e Gel - Son Dakika


Advertisement