Mib Başkanı Güner Açıklaması - Son Dakika

Mib Başkanı Güner Açıklaması

09.12.2015 17:12
Mib Başkanı Güner Açıklaması, System.String[]

Mücevher İhracatçıları Birliği (MİB) Başkanı Ayhan Güner, mücevher ihracatının 700 milyon dolardan, turiste satışlarla 4 milyar doların üzerine çıktığını belirtti.

Mücevher İhracatçıları Birliği (MİB) Başkanı Ayhan Güner, mücevher ihracatının 700 milyon dolardan, turiste satışlarla 4 milyar doların üzerine çıktığını belirtti.

Birlikten yapılan açıklamaya göre, Güner ve yönetim kurulu üyeleri, 2003 yılında kurulan birlikte daha önce başkan olarak görev yapan Cihan Kamer ve İmam Altınbaş'ın da aralarında olduğu eski dönem başkan ve yönetim kurulu üyeleriyle buluştu.

Sektörün 2003 yılından bu yana katettiği mesafe ve 2023 ihracat hedeflerine ulaşabilmek için yapılması gerekenlerin ele alındığı toplantıda, özellikle ihracatın geliştirilmesinde ürün standardizasyonu, özgün tasarım ve yeni pazarların geliştirilmesi gerektiği vurgulandı.

Güner, toplantının açılış konuşmasında, sektör ihracatının 700 milyon dolardan, turiste satışlarla 4 milyar doların üzerine çıktığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Biz görevi teslim aldığımızda İstanbul'u mücevher ticaretinin önemli merkezlerinden birisi yapacağımızı belirttik. Asya ülkeleriyle iş birliğimizi geliştiriyoruz. İstanbul bugün hurda altının rafine edilerek dünya çapında sertifikası olan rafinerilerde külçe altın haline dönüştürüldüğü bir merkez oldu. Elmas borsasını hareketlendirdik ve 100 milyar dolarlık bir işlem hacminden pay almaya talip olduk. Türkiye dünyanın en güçlü montör kapasitesine sahip. Biz bu montörleri taşlı satabilirsek çok daha yüksek bir katma değer elde edeceğiz.

Sektörün 2023 ihracat hedefi olan 12 milyar dolarlık ihracatı gerçekleştirebilmesi için önemli adımlar attık. Dünyanın en büyük mücevher alım heyetlerini getirerek, İstanbul Mücevher Fuarı'nı dünyadaki en büyük fuar sıralamasında 8. sıradan 5. sıraya yükselttik, amacımız 3. sıraya yükselmek."

Toplantıda söz alan diğer konuşmacılar da sektörün her türlü ayrışmadan arınarak birlik ve beraberlik içinde hareket etmesi gerektiğinin altını çizdi.

Zen Pırlanta Yönetim Kurulu Başkanı Emil Güzeliş, sektörün bir araya gelerek tanıtım ve pazarlama çalışmalarına ağırlık vermesini istedi.

Birliğin 3. Dönem Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinde bulunan Altınbaş Yönetim Kurulu Başkanı İmam Altınbaş ise bu önerinin değerlendirilmesi ve özellikle büyük firmaların buna liderlik etmesi gerektiğini anlattı.

İlk MİB Başkanı olan Atasay Kuyumculuk Yönetim Kurulu Başkanı Cihan Kamer de sadece elleri değil tüm bedenleriyle taşın altına girdiklerini ve bu nedenle her dönem hedef olduklarını ifade etti.

İhracat yaparken de iç pazara ürün satarken de sertifikasyona önem verdiklerini vurgulayan Kamer, uluslararası geçerliliği olan bir pırlanta laboratuvarı ile çalışarak bu sorunu önemli ölçüde çözdüklerini belirtti.

Toplantının sonunda eski başkanlara sektöre ve ihracata katkılarından dolayı hediye verildi.

Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Mib Başkanı Güner Açıklaması - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR

Son Dakika

Türkiye'den Yunan Başpiskopos İeronimos'un İslam'ı hedef alan sözlerine sert tepki: Şiddetle kınıyoruz Brezilya, Çin'in geliştirdiği koronavirüs aşısına acil kullanım onayı verdi Metro raylarına atlayan çıplak adam, elektrik çarpması sonucu öldü Volkan Demirel'in eşi Zeynep, oyun havası eşliğinde spor yaptı Maddi sıkıntılar yaşayan Serdar Ortaç: Arabayı kardeşim aldı, benzini kız arkadaşım ödüyor Takdir toplayan hareket! Belediye başkanı, eline kürek alıp vatandaşın kapısındaki karı küredi Üç kişinin hayatını kaybettiği korkunç kazanın görüntüleri ortaya çıktı Dini nikahlı çift boğazları kesilmiş halde bulunmuştu! Korkunç cinayette sır perdesi aralandı