Michael Jordan ve Jordan markası, ırkçılıkla mücadele kapsamında 10 yıl için 100 milyon dolar bağışladı - Son Dakika

Michael Jordan ve Jordan markası, ırkçılıkla mücadele kapsamında 10 yıl için 100 milyon dolar bağışladı

Charlotte Hornets'in sahibi olan NBA efsanesi Michael Jordan ve Jordan markası, ırkçılıkla mücadele kapsamında 10 yıl için 100 milyon dolar bağış yaptığını açıkladı.

Amerika'da George Floyd'un öldürülmesiyle başlayan Black Lives Matter hareketine, NBA efsanesi Michael Jordan'ın sahip olduğu Jordan Brand markası, önümüzdeki 10 sene için 100 milyon dolar bağışladığını açıkladı.

Bağışlanan para ırksal eşitlik, sosyal adalet ve yüksek seviyede eğitime erişim amacıyla kullanılacak. Nike çatısı altında bulunan dev markadan yapılan açıklamada, "Siyahi hayat önemlidir ve bu tartışma oluşturacak bir konu değil. Ülkemizdeki kökleşmiş ırkçılık kurumların yanlış davranışlarda bulunmasına sebep olsa da, biz üzerimize düşeni yaparak siyahi hayatların korunması ve iyileştirilmesi için çalışmaya devam edeceğiz" denildi.

SOSYAL KONULARDA DAHA AKTİF ROL OYNAYACAK

Hareket sonrasında, özellikle Jordan Brand'in tüm Amerika'da gelecek jenerasyonların eğitim şartlarını iyileştirmek ve yerel yönetimlerle iletişim kurarak adalet sistemindeki değişimlerde söz sahibi olmak gibi sosyal konularda daha aktif rol oynayacağı tahmin ediliyor.

Ünlü markanın başkanı Craig Williams, "Bu alanda yapılacak çok iş var. Tüm sorumluluğu kucakladık ve gerçek bir etki yaratmaya hazırız" diye konuştu.

NIKE DA DESTEK OLDU

Jordan Brand'ın bu hamlesinin ardından saatler sonra Nike 40 milyon dolarlık bir bağışta bulunduğunu açıkladı. Nike'ın bu bağışı alt markaları olan Converse ve Jordan Brand'i de kapsıyor ve önümüzdeki 4 sene boyunca yapılacak.

1984 senesinde Nike ile sponsorluk anlaşması imzalayan Michael Jordan, 1997 senesinde Nike içerisinde kendi markası olan Jordan Brand'i kurmuştu. Jordan Brand daha önce de UNITE ve Wings Burs Programı gibi oluşumlara bağışlarda bulunmuş ve siyahi gençlerin daha kaliteli eğitim fırsatlarına erişmesinde rol oynamıştı.

YORUMLAR (13)
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

08:33 Muharrem İnce, Ayasofya'nın yeniden cami olması kararının ardından "Atatürk'e dua etmeliyiz" dedi 08:15 Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla İstanbul'da Yukarı Dudullu Mahallesi'nde bir alan riskli bölge ilan edildi 07:52 Survivor'da bir ilk! Canlı yayınlanan dokunulmazlık oyununu kazanan isim belli oldu 07:41 Ayasofya Camii'nin halılarının masrafını Cumhurbaşkanı Erdoğan mı karşıladı? Tarihçi isim onu işaret etti 07:16 Ayasofya'daki mozaikler ve semboller ne olacak? Herkesin aklındaki tek soru yanıt buldu 04:01 Ayasofya'nın yeniden cami olmasına dünyadan destek yağdı 01:02 Meral Akşener, İYİ Partili Levent Özeren'in hakaret mesajları için Semiha Yıldırım'dan özür diledi 23:30 Bataklık Operasyonu kapsamında 16 şirkete kayyum atandı 23:20 ORC'nin son seçim anketinde dikkat çeken sonuçlar! Sadece dört parti seçim barajını geçebildi 22:57 Son Dakika: 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den Ayasofya kararına ilk yorum: Emeği geçenleri tebrik ederim 22:33 Son Dakika: Cami rahatsızlığı büyüyor! Ayasofya kararına bir tepki de ABD'den geldi 22:26 Yıldız Tilbe'den Ayasofya paylaşımı: Allah devletimize, milletimize zeval vermesin 21:21 Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Rusya ve Yunanistan'a Ayasofya yanıtı: Herkes kararımıza saygı duysun 21:16 Vefat eden annenin doğuma 10 gün kala paylaşımları yürek dağladı 20:09 Isparta'da koronavirüs vaka sayısı 9 kat arttı, Vali'den uyarı gecikmedi: Rehavete kapılmayın