Microsoft Canavar Gibi Bir Bilgisayar Duyurdu: Özel Amaçlar İçin Kullanılacak - Son Dakika

Microsoft Canavar Gibi Bir Bilgisayar Duyurdu: Özel Amaçlar İçin Kullanılacak

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden bir tanesi olarak kabul edilen Microsoft canavar gibi bir bilgisayar duyurusu yaptı.

Microsoft Canavar Gibi Bir Bilgisayar Duyurdu: Özel Amaçlar İçin Kullanılacak, System.String[]

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden bir tanesi olarak kabul edilen Microsoft canavar gibi bir bilgisayar duyurusu yaptı. Şirketin bu bilgisayarı daha çok özel amaçlar için kullanması bekleniyor. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan detaylara inelim.


Şirket tarafından düzenlenen Build 2020'de duyurulan süper bilgisayar, 285 işlemci çekirdeğe ve 10.000 grafik yongasına sahip. Bu rakamlar şimdiye kadar yapılmış en güçlü bilgisayara işaret ediyor. Elbette bu tür güçlü bilgisayarlar evde GTA 5 oynamak için üretilmiyor. Son derece kapsamlı veriler isteyen işlerde kullanılıyor.


Microsoft süper güçlü bilgisayarları nerelerde kullanılacak?


Şirket tarafından yapılan açıklamalara göre, üretimi yapılacak süper güçlü bilgisayarlar daha çok iklim değişikliğini hesaplamak, salgın hastalıklarla mücadele ve büyük verilerin hesaplanması gibi alanlarda kullanacak. Böylece standart bilgisayarlarla çok uzun sürecek işlemler kısaltılabiliyor.


Üretilmesi düşünülen süper bilgisayarlar ile ilgili ayrıntılar sadece bunlardan ibaret değil. Microsoft ve OpenAI güçlerini birleştirerek buralarda yapay zekanın kullanılmasını sağlayacak. Yapay zeka teknolojilerinde derin öğrenme büyük bir yer kaplıyor. Firma bu yeni Teknoloji sayesinde süper bilgisayarların aynı zamanda kendiliğinden öğrenme yeteneğine sahip olmasını da bekliyor.


Microsoft OpenAI firmasına yaklaşık olarak 1 milyar dolar yatırım yaptı. Muhtemelen uzun bir süre beraber çalışacaklar ve süper bilgisayarlar derin öğrenme teknolojisi ile yeni bir boyut kazanacak. Sizce Microsoft süper bilgisayarları geleceği nasıl etkileyecek? Tahminlerinizi yorumlar bölümünden bizlere aktarabilirsiniz.

Kaynak: Tamindir


Son Dakika

Instagram'da canlı yayın açan Acun Ilıcalı, yayını kapatamayınca Mert Öcal'la olan konuşmaları duyuldu 9 çocuğuna bayram harçlığı veren İzzet Yıldızhan, dakikalar içinde binlerce lirasından oldu Şahan Gökbakar, kızına olmayan terlikleri çocuklara hediye ederek herkese örnek oldu Ünlü model, kilo eleştirilerine ateşli pozuyla cevap verdi Cem Uzan torun sahibi oldu Survivor 2020'de ünlü isimlerin yarıştığı Anlat Bakalım'da kazanan belli oldu 56 yaşındaki Hülya Avşar, Instagram hesabından bornozlu pozunu paylaştı İrem Derici'den sanat camiasını kızdıracak sözler: 10 milyon TL param olsa şarkıcılığı bırakırım Sadece sosyal medya paylaşımlarından aylık 600 bin lira kazanıyor Genç milyarder, yatak pozlarıyla milyonları kendine hayran bıraktı Acun Ilıcalı'nın sevgilisi Ayça Çağla Altunkaya'dan dans şov Türkiye güzeli Zeynep Tokuş, mini şortuyla amuda kalkarak poz verdi 3 buçuk aylık hamile olan Sinem son haliyle beğeni rekoru kırdı Çıplak pozlarıyla bir döneme damga vuran mankenden buruk bayram mesajı 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ne film seti kuruldu