Son Dakika Haberleri: Microsoft'tan Elon Musk'ın yapay zeka şirketine 1 milyar dolar yatırım

Microsoft'tan Elon Musk'ın yapay zeka şirketine 1 milyar dolar yatırım

28 gün önce

Teknoloji devi Microsoft, Elon Musk'ın yapay zeka şirketine 1 milyar dolar yatırım yapacak.

ABD merkezli teknoloji şirketi Microsoft Corp., ABD'li girişimci Elon Musk'ın yapay zeka (AI) şirketi OpenAI'a 1 milyar dolar yatırım yapacak.

Şirketlerin ortak açıklamasına göre işbirliği kapsamında iki şirket, yeni süper bilgisayar teknolojisi Azure AI'yı oluşturacak ve Musk'la birlikte OpenAI'ı kuran CEO Sam Altman, Microsoft'ın bulut programı için AI teknolojileri üretimi üzerinde çalışacak. Anlaşma kapsamında Microsoft, OpenAI'ın yeni AI teknolojilerinin ticarileştirilmesi kapsamında öncelikli ortağı olacak. Bunun yanında şirket, Azure içinde AI modelleri kullanacak olan "eşi benzeri görülmemiş ölçüde" bir sayısal platform oluşturacak.

"AL'I DEMOKRATİKLEŞTİRMEYİ HEDEFLİYORUZ"

Microsoft CEO'su Satya Nadella, söz konusu işbirliğiyle ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

"AI günümüzün en dönüştürücü teknolojilerinden birisi ve dünyadaki en önemli zorlukları çözme kapsamında büyük bir potansiyele sahip. OpenAI'ın çığır açan teknolojisi ve Azure AI'ın süper bilgisayar teknolojisini bir araya getirerek, herkesin bu teknolojiden faydalanabilmesi için AI'ı demokratikleştirmeyi hedefliyoruz."

Haber Yayın Tarihi: 23.07.2019 08:52 Kaynak: DHAProf. Cenk Yaltırak: 2026'ya kadar Marmara'da 7,5 büyüklüğünde deprem olacak
5 bin liralık otomobilin sürücüsüne 10 bin lira ceza kesildi Ünlü isimden altına yatırım tavsiyesi: Fiyata bakmadan alın