Midyat Kent Konseyi kuruldu - Son Dakika

Midyat Kent Konseyi kuruldu

Mardin'in Midyat ilçesinde tarihi bir adım atılarak, Kent Konseyi kuruldu.

Midyat Kent Konseyi kuruldu, System.String[]

Midyat Kent Konseyinin 179 üyenin katılımıyla gerçekleştirilen ilk genel kurulunda başkanlığa oy birliği ile Diyanet-Sen Midyat Temsilcisi Zeyni Bedir seçildi.

Bağlar Mahallesi Fen Lise' si salonunda Genel kurulda konuşan Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin, kurulacak olan Kent Konseyinin, ilçemiz Midyat için çok önemli bir adım olan ve kentleşme vizyonumuza ışık tutacağını söyledi.

Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından Belediye Başkan yardımcısı Abdürrahim Çelik, 'Kent Yönetimi ve Katılım' konulu kısa bir konferans verdi.

Genel kurulda konuşan Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin, ilçemiz Midyat için çok önemli bir adım olan ve kentleşme vizyonumuza ışık tutacağını söyledi.

Belediye Başkanı Veysi Şahin, sivil toplum kuruluşu temsilcilerimizin muhtarlarımızın, esnafımızın, eğitimcilerimizin her alanda uzman meslek temsilcilerimizin halkımızın her kesiminden temsilcilerin bulunduğu Midyat Kent Konseyinin 1. Olağan Genel Kurulunun gerçekleştirmek için bir araya gelmiş bulunmakta olduklarını söyleyerek, şöyle konuştu. "Midyat ile ilgili Belediyemiz tarafından uygulanacak olan projelerle ilgili önerileri Midyat Kent Konseyinde değerlendirildikten sonra Midyat Belediye Meclisi tarafından görüşülecek ve karara bağlanacak. Bugün bunun ilk adımını atmış bulunmaktayız. Midyat halkına verdiğimiz sözü tumanın sevincini yaşıyoruz. " Dedi.

-"Kent konseyi, Herhangi bir siyaset veya menfaat çatışmalarının yeri değildir"

Şahin, "Midyat Kent Konseyi, kent yaşamında, kent vizyonunun belirlenmesi, kentin hak ve hukukunun korunması, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, katılım ve yerinde yönetim ilkelerini hayata geçirebilmek için kadın ve gençlerimizin belediye meclislerinde söz sahibi olabilmelerini sağlamak için Midyat Kent Konseyini kurmuş olacağız. Midyat Kent Konseyi aktif bir şekilde belediye çalışmalarına katkı verecektir. Konseyimiz, herkesin fikir ve düşüncelerini söylediği, proje geliştirdiği, bir çalışma platformu olacaktır. Herhangi bir siyaset veya menfaat çatışmalarının yeri değildir. Memleketimiz için zaman ayıran adeta elini taşın altına koyan vatandaşlarımızın bir araya geldiği bir çatı bir şemsiye olacaktır. Yerel düzeyde demokratik katılıma katkı bulunacak kent konseyi, birlikte yaşadığımız ilçemizde birlikte düşünme, birlikte çalışma ve ortak yönetimi gelişme anlamında büyük bir öneme sahip olduğuna inanmaktayız." Şeklinde konuştu.

Başkan Şahin, daha sonra kent konseyin başkanlığına aday olanlara başarılar diledi.

Konuşmaların ardından, yapılan divan kurulu ardından seçimlere gidildi. Kent konseyi başkanlığına Zeyni Bedir, Ünal Günel, Mehmet Doğanay, İsa Altunkaynak, Mehmet Emin Akan ve Şehmus Güneş aday oldu. Zeyni Bedir 52 oy alarak Midyat Kent Konseyi Başkanlığına seçildi. Yürütme Kurulu ise, Mehmet Veysi Seven, Mehmet Zeki Ayyıldız, Şehmus Yavuz, Fırat Ergin Tural, Fatih Maral, Aysel Noyan, Halil El ve Orhan Şaşmaz seçildi.

-"Midyat ilçemize ışık tutacak"

Midyat kent Konseyi Başkanı Zeyni Bedir, yaptığı açıklamada, Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin'in Kent Konseyini hayata geçirmesinden dolayı çok teşekkür ettiğini söyledi.

Bedir, "Kent konseyimiz inşallah Midyat ilçemize ışık tutacak. Tüm sivil toplum kuruluşlarıyla, muhtarlarımızla, kanat önderlerimiz ile kent konseyini en iyi şekilde bir birimize yardımcı olarak memleketimizin sorunlarını belediyemize ileteceğiz. Belediye başkanımız ile düzenli bir şekilde kent konseyini inşallah birlikte yürüteceğiz." Diye konuştu.


Son Dakika

Beyrut patlamasının ilk inceleme sonuçları belli oldu! 6 ay önceki uyarı kelime kelimesine gerçek oldu Teknoloji devi Samsung, yeni Galaxy ürünlerinin tanıtımını yaptı Parti kuracağı konuşulan İnce, Hüsamettin Cindoruk ve Mesut Yılmaz'la görüştü mü? İddialara canlı yayında yanıt verdi Dünyaca ünlü model Kate Moss, bikinili görüntülenmekten kurtulamadı Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıköğretim psikolojiyle ilgili kararını açıkladı: Kapatılması daha yararlı olur Manchester City, Bournemouth'tan Nathan Ake'i 41 milyon sterline transfer etti Çin'de koronavirüsün ardından "Bunya virüs" alarmı: 7 kişi hayatını kaybetti, 60 vaka tespit edildi Bakan Koca, Konya için söylenen "Hastaneler yüzde yüz doldu" iddialarına yanıt verdi İzmir'de izinsiz yürüyüş yapmak isteyen kadınlara polis müdahale etti: 16 gözaltı Merve Boluğur, kalçasına yaptırdığı yeni dövmeyi paylaşınca beğeniler yağmur olup yağdı Ebru Şallı, tatil paylaşımlarına kötü yorum yapanlara sert çıktı: Kimseye hesap vermeyeceğim Fatih Terim'e "Futbolun mafyası sen misin?" diyen eski futbolcu, tehdit aldığını itiraf etti Adıyaman Belediye Başkanı Kılınç'tan koronavirüs uyarısı: Hastaneler ve yoğun bakımlar doldu Arda Turan'dan imza sonrası ilk sözler! Profil fotoğrafını "66" ile değiştirdi Kıskançlık krizine giren genç, 8 yaşındaki kardeşini bıçaklayarak öldürdü