Milletvekili Ağbaba Yazıhan'ı Ziyaret Etti - Son Dakika

Milletvekili Ağbaba Yazıhan'ı Ziyaret Etti

07.09.2012 18:31
Milletvekili Ağbaba Yazıhan'ı Ziyaret Etti, System.String[]

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Yazıhan ilçesinde çeşitli ziyaretler gerçekleştirdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Yazıhan ilçesinde çeşitli ziyaretler gerçekleştirdi.

Milletvekili Ağbaba ve beraberindekiler, ilçe kaymakamı ziyaretinin ardından ilçe merkezindeki esnafı da ziyaret ederek sorunlarını dinledi. CHP Milletvekili Ağbaba, daha sonra köy ziyaretlerine başladı.

Konuşmalarında üreticilerin sorunlarına değinen Ağbaba, "2 aydır Malatya'yı köy köy dolaşıyorum. İnsanların ortak sorunları hayvancılık, su, elektrik ve yol. Hayvancılıkla geçimini sağlayan köylüler perişan olmuşlar. Geçen yıl 7 bin liraya satılan büyükbaş hayvanlar bu yıl 2 bin 500 liraya bile satılmıyor. Arapgir'in Göldağı Yaylası'nda, Sarıçiçek Yaylası'nda, Yeşilyurt'ta Porga köylerinde, Börüncek Yaylası'nda çadır çadır gezdim. İnsanlar küçükbaş hayvanlarını sezon başında 600 liradan satıyorken, şimdi 400 liraya sattıklarını söylüyorlar. Samanı ise geçen sene 250 liraya alıyorken, bu yıl Urfa'dan 600 liraya getirdiklerini belirtiyorlar. Yemin torbası 28 liradan 48 liraya çıkmış. Gübre öyle, ilaç öyle. Üretilen ürünün fiyatı düşüyor, giderler sürekli artıyor. Hayvancılık elbirliğiyle bitiriliyor. Türkiye zenginleşiyor diyorlar. Rakam üzerinde hakikaten zenginleşiyor. Sizler fakirleşiyorsunuz, Malatya fakirleşiyor. Bu nasıl zenginleşme anlamak mümkün değil. 2002'de seçim oldu. AK Parti'ye yüzde 60 oy verildi birinci parti oldu. 2003'te Sümer Fabrikası'nı sattılar. 5 milyon dolara 200 milyon dolarlık yeri sattılar. Böyle bir ahlak olur mu? 2007 seçimlerinde AKP yine birinci parti oldu. Bu kez de Tekel Sigara Fabrikası'nı sattılar. Kime sattılar? Yandaşına sattılar. 2011'de yüzde 68 oy aldılar birinci oldular. Bu kez de Şeker Fabrikası'nı satışa çıkardılar. Üretim duracak, işçiler işsiz kalacak. Kamyoncular, esnaflar iş yapamayacak. Şimdi sizler 5 seçimdir her seferinde oy veriyorsunuz, onlar da her seferinde bir yerleri satıyorlar ama yine de oy veriyorsunuz. Demek ki onların yaptığı haklı, sizlerin yaptığı yanlış" şeklinde konuştu.

"EDİSON GÖRMÜŞ OLSA, AMPULÜ BULDUĞUNA PİŞMAN OLURDU"

Ağbaba, özelleştirmelerin en kötü sonuçlarından birinin TEDAŞ özelleştirmesi olduğunu iddia ederek, "TEDAŞ özelleştirildi ne oldu? Yazıhan'ın tüm köylerinde küçük bir rüzgarda veya yağışta elektrikler kesiliyor. Günlerce elektriklerin kesik olduğu oluyor. Çok sayıda kişinin elektrik borcundan dolayı elektrikleri kesilmiş. Geçtiğimiz günlerde bir köye gittim. Bir vatandaş çıktı aynen şunu söyledi; 'benim durumum yok ama yoğurdum yiyeceğim bozulmasın diye gittim borç harç buzdolabı aldım. Bu elektriklerin sık sık kesilip gelmesinden dolayı buzdolabım yandı' diyor. Peki, bu adam nasıl bir daha buzdolabı alacak? Borçlanmış bir buzdolabı almış. O da elektriklerin sürekli kesilmesinden dolayı bozulmuş. Edison bu günleri görmüş olsaydı, Hamidiye'nin, Yazıhan'ın halini görmüş olsaydı ampulü bulduğuna pişman olurdu. Bu bölgeye 1970'li yıllarda elektrik geldi. Yıl 2012 hala elektrik kesiliyor. Hükümet ve siyasetçiler sorunu çözemiyor" görüşünü ileri sürdü.

"EĞER YAZIHAN'IN DOSYA SAYISI, KEMALİYE'DEN AZ İSE VEKİLLİKTEN İSTİFA EDECEĞİM"

Adliyelerin kapatılmasına kimsenin ses çıkartmadığını savunan Ağbaba, "Yazıhan'da adliye kapatıldı. Sesi çıkan yok. Bu bile bir iktidar partisine oy vermemenin gerekçesi. Yazıhan'da adliye kapatılıyor, peki neden kapatılıyor? Nüfus az olduğu için değil mi? Dosya sayısı az olduğu için diyorlar. Buradan söylüyorum ve meydan okuyorum. Eğer Yazıhan'ın dosya sayısı, Kemaliye'den az ise ben milletvekilliğinden istifa edeceğim. Kemaliye'nin dosya sayısı 60, nüfusu Yazıhan'dan düşük. Kemaliye'nin kapatılan adliyesi geri açılıyor. Çayırlı'nın kapatılan adliyesi geri açılıyor, Yazıhan'ın adliyesi geri açılmıyor. Seçtiğiniz milletvekilleri Yazıhan'a sahip çıkmıyorlar. Adliye kapatıldı. Benim dışımda sesi çıkan var mı? Buradaki adliye binasını hemşehriniz Yusuf Kenan Doğan açtı. Şimdi kapatmaya sesiniz çıkmıyor. Ne olacak bu adliye binası peki? Ahır mı yapacaksınız? Yazıhanlı bir savcı, bir katip, bir de hakim istiyor. Binası var, masrafı yok. Keşif yapacağınız zaman nasıl getireceksin o keşif yapacak kişileri Malatya'dan buraya? Masrafı iki katına çıkacak. Peki, o zaman bu adliye kapatıldığında neden sesiniz çıkmadı? Kusura bakmayın. Ben hesap vermeye geldim ama, hesabı ben soruyorum" dedi. - MALATYA

Milletvekili Ağbaba Yazıhan'ı Ziyaret Etti
Milletvekili Ağbaba Yazıhan'ı Ziyaret Etti
Milletvekili Ağbaba Yazıhan'ı Ziyaret Etti

- Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Milletvekili Ağbaba Yazıhan'ı Ziyaret Etti - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Barcelona'lı Messi, Şampiyonlar Lig'nde 16 sezon üst üste gol atan ilk futbolcu oldu Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı: Vaka sayılarında ve hastane başvurularında 2 kat artış var Bilim insanları, kafatasında yeni bir organ bulduklarını açıkladı Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul depreminde riskli bölgeleri açıkladı: Haliç'ten başlayıp Silivri'ye giden 10 km içindeki kuşak çürük Khabib Nurmagomedov, Mayweather dövüşmesi için teklif edilen 790 milyon lirayı reddetti Azerbaycan ordusu, Ermenistan işgalindeki Gubadlı'yı iki taraftan kuşattı! Bölge her an kontrol altına alınabilir İstanbul'da trafik denetimlerinde "uyuşturucu kiti" kullanılmaya başlandı Düğün konvoyu gibi süslenen 3 araçta 16 göçmen yakalandı