Milletvekili Genel Seçiminin Ardından - Son Dakika

Milletvekili Genel Seçiminin Ardından

5 yıl önce

AK Parti, 25. dönem milletvekili seçiminde resmi olmayan sonuçlara göre geçerli oyların 18 milyon 850 bin 748'ini alarak yüzde 40,86 ile 258 milletvekili adayını Meclise taşıdı.

Milletvekili Genel Seçiminin Ardından, System.String[]

AK Parti, 25. dönem milletvekili seçiminde resmi olmayan sonuçlara göre geçerli oyların 18 milyon 850 bin 748'ini alarak yüzde 40,86 ile 258 milletvekili adayını Meclise taşıdı.


AA muhabirlerinin derlediği bilgiye göre, AK Parti Çankırı, Düzce, Karaman ve Rize'de "tulum çıkararak" adaylarının tamamını Meclise taşıdı, Ağrı, Hakkari, Iğdır, Şırnak ve Tunceli'de ise milletvekili çıkaramadı.


AK Parti, 30 seçim bölgesinden 41 kadın milletvekilini Meclise göndererek, 25. dönemde de en fazla kadın milletvekiline sahip parti oldu.


25. dönem milletvekili seçimlerinde 18 milyon 850 bin 748 seçmenin tercih ettiği AK Parti, 2011'deki genel seçimlerde yakaladığı 21 milyon 339 bin 82 oya göre, 2 milyon 548 bin 334 daha az rey aldı.


AK Parti, 2011'deki genel seçimlerde 327 milletvekiliyle Mecliste yer aldı, bu dönemde ise 69 sandalyelik azalışla, 258 milletvekiliyle parlamentoda temsil hakkı kazandı.



AK Parti, 2007'deki genel seçimlerde 16 milyon 327 bin 291 seçmenden destek görerek 341 milletvekiliyle iktidara gelmiş, 2002'deki genel seçimlerde de 10 milyon 808 bin 229 oy alarak Meclise 363 milletvekili göndermişti.


AK Parti'nin dünkü seçimlerde çıkardığı milletvekilleri ve seçim bölgeleri şöyle:


Adana : Necdet Ünüvar, Fatma Güldemet Sarı, Sadullah Kısacık, Talip Küçükkan, Mehmet Şükrü Erdinç


Adıyaman : Ahmet Aydın, Adnan Boynukara, İbrahim Halil Fırat, Salih Fırat


Afyonkarahisar : Halil Ürün, Ali Özkaya, Remziye Sıvacı


Aksaray : İlknur İnceöz, Nevzat Palta


Amasya : Mehmet Naci Bostan, Sait Yüce


Ankara 1. Bölge : Yalçın Akdoğan, Ahmet Gündoğdu, Ali İhsan Arslan, Jülide Sarıeroğlu, Murat Alparslan, Ertan Aydın, Tülay Selamoğlu


Ankara 2. Bölge : Emrullah İşler, Ahmet İyimaya, Lütfiye Selva Çam, Vedat Bilgin, Aydın Ünal, Ayhan Yılmaz, Mahmut Sami Mallı, Nevzat Ceylan


Antalya :  Lütfi Elvan, Mustafa Köse, Hüseyin Samani, Gökcen Özdoğan Enç, Sena Nur Çelik


Ardahan :  Orhan Atalay


Artvin :  İsrafil Kışla


Aydın :  Mehmet Sadım Atay, Abdurrahman Öz


Balıkesir : Mahmut Poyrazlı, Sema Kırcı, Ali Aydınlıoğlu


Bartın :  Yılmaz Tunç


Batman :  Ziver Özdemir


Bayburt :  Naci Ağbal


Bilecik :  Halil Erdemir


Bingöl :  Şebnem Koçakelçi, Enver Fehmioğlu


Bitlis :  Vedat Demiröz


Bolu : Ali Ercoşkun, Fehmi Küpçü


Burdur :  Reşat Petek


Bursa :  Mehmet Müezzinoğlu, Emine Yavuz Gözgeç, Cemalettin Kani Torun, Hüseyin Şahin, İsmet Su, Hakan Çavuşoğlu, Önder Matlı, Zekeriya Birkan, Bennur Karaburun


Çanakkale :  Bülent Turan


Çankırı : Muhammet Emin Akbaşoğlu, Hüseyin Filiz


Çorum : Salim Uslu, Cahit Bağcı, Lütfiye İlksen Ceritoğlu


Denizli : Nihat Zeybekci, Mehmet Yüksel, Bilal Uçar


Diyarbakır :  Cevdet Yılmaz


Düzce : Faruk Özlü, Fevai Arslan, Ayşe Keşir


Edirne :  Şemsettin Emir


Elazığ : Şuay Alpay, Metin Bulut, Serpil Bulut


Erzincan :  Talha Erol Durmaz


Erzurum :  Efkan Ala, Adnan Yılmaz, Zehra Taşkeneslioğlu, İbrahim Aydemir


Eskişehir :  Nabi Avcı, Salih Koca


Gaziantep : Mehmet Şimşek, Abdülhamit Gül, Şamil Tayyar, Canan Candemir Çelik, Abdullah Nejat Koçer, Mehmet Erdoğan


Giresun : Turhan Alçelik, Adem Tatlı


Gümüşhane :  Kemalettin Aydın


Hatay : Adem Yeşildal, Orhan Karasayar, Mehmet Öntürk, Mehmet Alğan, Hacı Bayram Türkoğlu


Isparta : Süreyya Sadi Bilgiç, Recep Özel


İstanbul 1. Bölge :  İdris Güllüce, Mihrimah Belma Satır, Erol Kaya, Ahmet Berat Çonkar, Osman Can, Berat Albayrak, İsmet Uçma, Metin Külünk, Ravza Kavakcı Kan, Erkan Kandemir, Alev Dedegil, Mehmet Ali Pulcu, Hasan Sert, Hüseyin Yayman


İstanbul 2. Bölge :  Volkan Bozkır, Ayşe Nur Bahçekapılı, Ekrem Erdem, Aziz Babuşçu, Durmuş Alı Sarıkaya, Ethem Tolga, Şirin Ünal, Fatma Benli, Hüseyin Bürge, Sevim Savaşer, Haydar Ali Yıldız, Markar Eseyan


İstanbul 3. Bölge : Mustafa Şentop, Özlem Zengin, Feyzullah Kıyıklık, Mehmet Muş, Mehmet Doğan Kubat, Tülay Kaynarca, Abdürrahim Boynukalın, Harun Karaca, Uğur Işılak, Mustafa Yeneroğlu, Mustafa Afşin Yazıcıoğlu, Mehmet Metiner, Halis Dalkılıç


İzmir 1. Bölge : Veysel Eroğlu, Fatma Seniha Nükhet Hotar, Cemil Şeboy, Hüseyin Kocabıyık


İzmir 2. Bölge : Mustafa İbrahim Turhan, Nesrim Ulema, Hamza Dağ, Ali Sürekli


Kahramanmaraş : Mahir Ünal, Nursel Reyhanlıoğlu, Veysi Kaynak, Sevde Beyazıt Kaçar, Mehmet Uğur Dilipak, Mehmet İlker Çitil


Karabük :  Osman Kahveci


Karaman : Recep Konuk, Recep Şeker


Kars :  Mehmet Uçum


Kastamonu : Mustafa Gökhan Gülşen, Metin Çelik


Kayseri : Mehmet Özhaseki, Ahmet Doğan, Yaşar Karayel, Kemal Tekden, Havva Talay Çalış


Kırıkkale : Kağan Köksal, Ramazan Can


Kırklareli :  Hamdi Irmak


Kırşehir :  Salih Çetinkaya


Kilis :  Reşit Polat


Kocaeli :  Fikri Işık, Radiye Sezer Katırcıoğlu, Zeki Aygün, İlyas Şeker, Mehmet Akif Yılmaz, Cemalettin Kaflı


Konya : Ahmet Davutoğlu, Mustafa Baloğlu, Hüsnüye Erdoğan, Ziya Altunyaldız, Muhammet Uğur Kaleli, Leyla Şahin Usta, Mehmet Babaoğlu, Abdullah Ağralı, Halil Etyemez, Rüveyde Gülseren Işık, Hacı Ahmet Özdemir


Kütahya : Mustafa Şükrü Nazlı, Vural Kavuncu, İshak Gazel


Malatya : Öznur Çalık, Taha Özhan, Mustafa Şahin, Nurettin Yaşar, Bülent Tüfenk


Manisa : Recai Berber, Uğur Aydemir, Selçuk Özdağ, Murat Baybatur


Mardin :  Orhan Miroğlu


Mersin : Mustafa Muhammet Gültak, Yılmaz Tezcan, Muhsin Kızılkaya


Muğla : Hasan Özyer, Hasan Kökten


Muş :  Mehmet Emin Şimşek


Nevşehir : Mustafa Açıkgöz, Murat Göktürk


Niğde :  Alpaslan Kavaklıoğlu, Erdoğan Özegen


Ordu :  Numan Kurtulmuş, Oktay Çanak, İhsan Şener


Osmaniye : Suat Önal, Mücahit Durmuşoğlu


Rize : Hasan Karal, Hikmet Ayar, Osman Aşkın Bak


Sakarya :  Ayşenur İslam, Mustafa İsen, Ali İhsan Yavuz, Recep Uncuoğlu, Ali İnci


Samsun :  Akif Çağatay Kılıç, Ahmet Demircan, Fuat Köktaş, Çiğdem Karaaslan, Hasan Basri Kurt


Siirt :  Yasin Aktay


Sinop :  Cengiz Tokmak


Sivas :  İsmet Yılmaz, Hilmi Bilgin, Selim Dursun


Şanlıurfa : Nureddin Nebati, Mehmet Kasım Gülpınar, Seyit Eyyüpoğlu, Mazhar Bağlı, Halil Özcan, Hamide Sürücü, Ahmet Eşref Fakıbaba


Tekirdağ :  Mustafa Yel, Ayşe Doğan


Tokat : Coşkun Çakır, Celil Göçer, Fatma Gaye Güler


Trabzon : Süleyman Soylu, Muhammet Balta, Ayşe Sula Köseoğlu, Adnan Günnar


Uşak :  Mehmet Altay


Van :  Burhan Kayatürk


Yalova :  Fikri Demirel


Yozgat :  Abdülkadir Akgül, Ertuğrul Soysal, Yusuf Başer


Zonguldak : Hüseyin Özbakır, Faruk Çaturoğlu

Haber Yayın Tarihi: 08.06.2015 01:05 Kaynak: AA



Son Dakika

Antalya'da "ay balığı" görüntülendi
Genç çoban, koyun otlattığı yerde ölü bulundu Kılıçdaroğlu, kendisine hakaret eden kişiyi derneğe bağış yapması koşuluyla affetti