Milletvekili Mazıcıoğlu, İhracat Rakamlarını Değerlendirdi - Son Dakika

Milletvekili Mazıcıoğlu, İhracat Rakamlarını Değerlendirdi

05.01.2012 14:39
Milletvekili Mazıcıoğlu, İhracat Rakamlarını Değerlendirdi, System.String[]

AK Parti Gaziantep Milletvekili Halil Mazıcıoğlu, küresel krizin ardından sert düşüş yaşayan ihracatta, 2011 yılında Cumhuriyet tarihinin rekorunun kırıldığını bildirdi.

Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Sözcüsü AK Parti Gaziantep Milletvekili Halil Mazıcıoğlu, küresel krizin ardından sert düşüş yaşayan ihracatta, 2011 yılında Cumhuriyet tarihinin rekorunun kırıldığını bildirdi.

Mazıcıoğlu, yaptığı açıklamada, "Avrupa'daki finansal darboğaza ve Ortadoğu'daki kargaşaya rağmen geçtiğimiz yıl yani 2011'de ihracat bir önceki yıla göre yüzde 18,2 artışla 134,6 milyar doları buldu. Böylece 2008'de gerçekleşen 132 milyar dolarlık seviyenin üzerine çıkılmış oldu. Gaziantep ise

2011 yılı toplam ihracatını bir önceki yıla göre yüzde 37,2 oranında artırarak 4 milyar 928 milyon dolar olarak gerçekleştirdi" dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, 2011'in ihracat şampiyonunun yüzde 17,4 artış ve 20,4 milyar dolarla yine otomotiv sektörü olduğunu kaydeden Mazıcıoğlu, şunları söyledi:

"Bu sektörün ardından yüzde 28,9 artış ve 16,3 milyar dolar ihracatla kimyevi maddeler ve mamulleri gelirken, yüzde 10,7 artış ve 16,2 milyar dolar ihracatla hazır giyim ve konfeksiyon, sıralamada üçüncü oldu. Toplam 47 fasılda geçmiş yıllardan daha fazla ihracat yapıldı. Yılın son ayına bakıldığında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4,5 oranında artan ihracat, 12,1 milyar dolara ulaştı. Bu da ayrıca 2008'in Eylül'ünde oluşan 12,8 milyar dolardan sonra 37 aydır ulaşılan en yüksek ihracat rakamı oldu. Sanayi ürünleri yüzde 81,6 ile ihracattaki en yüksek payı elde ederken, bu kalemi yüzde 15,5 ile tarım ürünleri ve yüzde 0,6 ile de madencilik ürünleri takip etti. 1923 yılında Türkiye'nin toplam ihracatı 50 milyon dolardı. Cumhuriyet'in kuruluş tarihinde bir yılda gerçekleştirdiğimiz ihracattan daha fazlasını şu anda 1 saatte yapıyoruz. Türkiye artık eskisi gibi krizlere ve dalgalanmalara karşı zayıf değildir. Makro ekonomik temellerini güçlendiren, hızlı bir değişimi ve dönüşümü yaşayan bir ülkedir. Şunu çok iyi biliyoruz ki güçlü bir Türkiye'ye giden yol, istikrarını koruyan, her geçen gün daha ileri hedefleri kovalayan bir ekonomiden geçiyor. İktidarımız döneminde Türkiye ekonomisi, platform değiştirmiş, kulvar değiştirmiş, geçmiş yıllarla kıyaslanmayacak ölçüde sağlam bir yapıya kavuşmuştur."

- GAZİANTEP

Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi Milletvekili Mazıcıoğlu, İhracat Rakamlarını Değerlendirdi - Son Dakika Ekonomi


Son Dakika

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılışta konuşmak isteyen ismi böyle uyardı: O mikrofonu milletvekilimize ver Arsenal ile sözleşmesini fesheden Mesut Özil'in Fenerbahçe'ye hafta sonu imza atacağı ileri sürüldü Güzel model Anna Falchi, Lazio'nun Roma galibiyeti sonrası soyundu Usta besteci ve eğitmen Muammer Sun'ın vefatı sanat dünyasını yasa boğdu 14 yaşındaki kız çocuğuna tacizde bulunan market sahibine gözaltı! "Ben ettim, sen etme" diye yalvarmış Türk futboluna damga vuran G.Saray-Trabzonspor maçının hakemi Deniz Ateş Bitnel, yıllar sonra günah çıkardı Dünya, öz kızlarını 5 yıldır kafese kapatan aileyi konuşuyor! Kıyafetlerini yediği için çuval giydirmişler Sancaktepe Belediye Başkanı Döğücü ile İBB Sözcüsü Ongun Twitter'da atıştı