Milli Eğitim Bakanı Avcı'dan Film Önerileri - Son Dakika

Milli Eğitim Bakanı Avcı'dan Film Önerileri

03.05.2013 09:18
Milli Eğitim Bakanı Avcı'dan Film Önerileri

Avcı, Jumanji, Mr Chips ve Sevgili Öğretmenim filmlerini özellikle öğretmenlere uzaktan eğitim programı içinde önerdiğini açıkladı.

Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından ana başlığı 'Sinema ve Edebiyat' olan '14.Türk Film Araştırmalarında Yeni Yönelimler Konferansı' 2 Mayıs Perşembe günü Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın katılımıyla Kadir Has Üniversitesi'nde gerçekleştirildi. Avcı, Jumanji, Mr Chips ve Sevgili Öğretmenim filmlerini özellikle öğretmenlere uzaktan eğitim programı içinde önerdiğini açıkladı.

Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Deniz Bayrakdar, konferansın açılışında yaptığı konuşmada, her gencin kitaplığında bulunması gereken kitaplara değinerek, Reşat Nuri Güntekin'in Çalıkuşu, Sevgi Soysal'ın Bakmak ve EleanorH. Porter'in Polyanna gibi eserlerinin herkesin hayata bakış açısını yön vermedeki etkilerini katılımcılarla paylaştı.

Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın, geleneklerin çok zor kurulduğu ve çok hızlı bir şekilde de yok edildiği bir dönemde, 'Türk Film Araştırmalarında YeniY önelimler Konferansı'nın bu yıl 14. kez gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirterek konuşmasına başladı. Aydın, "Biz beğendiğimiz filmlerin kitap haline gelmesini sabırsızlıkla bekleyen bir kuşaktık. Ancak şimdi bunun tam tersi olarak filmini izlediğimizde kitabını bekleyen bir dönemde yaşıyoruz." diyerek konuşmasını tamamladı.

Kadir Has Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman, Tragedya'nın 1789 Fransız Devrimi ile nasıl Melodram'a dönüştüğünü tüm yönleri ile ele aldı. Kahraman, Fransız Devrimi'ne kadar var olan Tragedya'da kutsallık kavramının Melodram'da insani ve akli olana dönüştüğünde, yine aynı mantıkla günah kavramının da günümüzde suç kavramına dönüştüğünü belirterek "Melodram aslında boşlukta cereyan eden bir Tragedya'dır." diye konuştu.

ÖĞRETMENLEREUZAKTAN EĞİTİM PROJESİ

Milli Eğitim Bakanı Avcı, gelenekler konusunda çok da hassas olan ama bunun tam aksine bilerek ve isteyerek iyi gelenekleri sürdürme konusunda hassas olamadığımız bir süreçten geçtiğimize değinerek konuşmasına başladı. Melodram'ın Arabesk'le yan yana getirilmesinin Türkiye'de yaygın olduğunu ve bunun da boşuna olmadığını vurgulayan Avcı, "Arabesk'in Melodram'la yan yana getiren kültürün bağlantısı çok önemlidir" dedi. Milli Eğitim Bakanlığı olarak uzaktan eğitimle öğretmenlere yönelik bir proje hazırladıklarının bilgisini veren Avcı, bu proje kapsamında öğretmenlere izlemeleri için önerdiği filmlerin başında Jumanji, Mr Chips ve Sevgili Öğretmenim'in geldiğini belirterek diğer film önerilerini de öğretmenlerle paylaşacağını söyleyerek konuşmasını tamamladı.

Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi ev sahipliğinde ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu desteğiyle, düzenlenen ve 'XIV. Türk Film Araştırmalarında Yeni Yönelimler Konferansı 4 Mayıs tarihine kadar devam edecek. Konferans'a York Üniversitesi Tiyatro, Film ve Televizyon Bölümü Başkanı Prof. Andrew Higson ana konuşmacı olarak katılacak. Konferans kapsamında düzenlenecek panelde ise, Senarist/Oyuncu Kubilay Tuncer ve Senarist/ Yönetmen Ümit Ünal uyarlama uygulamalarında karşılaştıkları zorlukları dinleyicilerle paylaşacak.

XIV. Türk Film Araştırmalarında Yeni Yönelimler Konferansı'nda edebiyatın anlatıları, anlatı biçimleri ve dilin sinemaya etkileri, sinemanın edebiyatı nasıl görselleştirdiği ve edebiyatın dilini nasıl dönüştürdüğü, sinema ve edebiyatın metinlerin ötesinde nasıl bir alışverişi olduğu, sinema ve edebiyat arasındaki ilişkinin basit birorijinal-kopya meselesi olup olmadığı gibi konular ele alınacak. Sinema ve edebiyatın farklı düzlemlerdeki kesişme noktaları ve alışveriş biçimleri çok yönlü bir bakışla tartışılacak.

Konferans, ilk kez düzenlendiği 1999 yılından günümüze değin yurtiçi ve yurtdışından önemli akademisyenlerin yanı sıra, Türkiye sinemasına emek veren birçok yönetmen, yapımcı, araştırmacı, arşivci ve sinemaseverin katılımlarıyla gerçekleştirildi. Dudley Andrew, John Hill, DinaIordonova, Murray Pomerance ve Laura Mulvey gibi isimlerin ana konuşmacı olarak yer aldığı konferans, bu alandaki en önemli bilimsel etkinlik olma özelliği de taşıyor.

Kadir Has Üniversitesi'nde 2006 yılından bu yana gerçekleştirilen TürkFilm Araştırmalarında Yeni Yönelimler Konferansları'nda sunulan bildiriler Bağlam Yayınları tarafından basıldı. Bu kitaplar, Türkiye sineması üzerine istikrarlı ve kapsamlı birer kaynak olma özelliği taşımakta.Konferanstan hareketle Cambridge Scholars Publishers için Cinema and Politics:Turkish Cinema and New Europe adlı kitap da İngiltere'de yayınlandı ve birçok akademik dergide referans olarak gösterildi.

YORUMLAR
500
OECD: Türkiye'de eğitim alanında son 20 yılda elde edilen başarılar bölgeye ilham olmalı OECD: Türkiye'de eğitim alanında son 20 yılda elde edilen başarılar bölgeye ilham olmalı Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu Mersin'de (3) Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu Mersin'de (3)
Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Milli Eğitim Bakanı Avcı'dan Film Önerileri - Son Dakika

Bu haber Bültenler tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Bültenler tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Bültenler kurumudur.

Advertisement