Milli Eğitim Bakanı Avcı, Eskişehir'de Açıklaması - Son Dakika

Milli Eğitim Bakanı Avcı, Eskişehir'de Açıklaması

10.10.2014 17:33
Milli Eğitim Bakanı Avcı, Eskişehir'de Açıklaması, System.String[]

"(Türk Dünyası Dede Korkut Parkı, Dede Korkut Anıt Duvarı) Bütün Türkiye'den,Türk dünyasından, Türk dünyasında bir başka örneği olmayan bu güzel eseri görmeye ve orada Dede Korkut'a bir kere daha fatiha okumaya çocuklarımız, öğretmenlerimiz gelecekler.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Eskişehir'de kalıcı eserler kapsamında kazandırılan Türk Dünyası Dede Korkut Parkı, Dede Korkut Anıt Duvarı'na ilişkin, "Bütün Türkiye'den,Türk dünyasından, Türk dünyasında bir başka örneği olmayan bu güzel eseri görmeye ve orada Dede Korkut'a bir kere daha fatiha okumaya çocuklarımız, öğretmenlerimiz gelecekler. Burada kültürümüzün temel taşlarından biriyle bir kere daha selamlaşacaklar" dedi.

Bakan Avcı, Vilayet Fidanlığı alanına yapılan, "Türk Dünyası Dede Korkut Parkı, Dede Korkut Anıt Duvarı ve Mihriye Hatun Camisi"nin açılış törenlerine katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende Avcı, mehter takımı ve halk oyunları gösterisini izledi.

Daha sonra Avcı, burada yaptığı konuşmada, "Böyle zamanlarda hazırlanmış klişe bir konuşmayı sizlere bir eziyet olarak görüyorum. Onun için çok kısa teşekkürlerle yetinmek istiyorum" diye konuştu.

Dede Korkut'un duasını okuyan Avcı, şöyle devam etti:

"Yerli Karadağların yıkılmasın. Gölgelice kaba ağacın kesilmesin. Kan gibi akan görklü suyun kurumasın. Kanatlarının ucu kırılmasın. Kadir Mevlam seni namerde muhtaç etmesin. Allah'ın verdiği umudun kırılmasın. En sonunda arı imandan ayırmasın. Ak alnında beş kelime dua kıldık, kabul olsun. Derlesin, toplasın, günahınızı, adı güzel, adı görklü Muhammed'in yüzü suyu hürmetine bağışlasın. Bu duaya 'amin' diyenler, 'Tanrıyı görsün."

Avcı, parkın açılışına emeği geçen herkese ve Eskişehir'i 2013 yılında Türk Dünyası Kültür Başkenti olmasını müjdeleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür etti.

Törene katılanlara da teşekkürlerini ileten Avcı, şöyle konuştu:

"Bütün Türkiye'den, Türk dünyasından, Türk dünyasında bir başka örneği olmayan bu güzel eseri görmeye ve orada Dede Korkut'a bir kere daha fatiha okumaya çocuklarımız, öğretmenlerimiz gelecekler. Burada kültürümüzün temel taşlarından biriyle bir kere daha selamlaşacaklar. Hayırlı uğurlu olmasını diliyorum."

"Dede Korkut, geçmiş ve gelecek arasında bir köprü"

Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna da Dede Korkut'un geçmiş ve gelecek arasında bir köprü olduğunu dile getirerek, "Aynı zamanda Türk dünyası ile bizi birbirimize bağlayan, edebi olduğu kadar ebediyen kopmaz bir bağın adıdır. Onun adını taşıyan destansı hikayeler, dinleneceğimiz, spor yapacağımız, ailemizle güzel vakit geçireceğimiz bu parkla hayatımızın içinde olacaktır. Bu park ve anıt da aynı gönül medeniyetinin  Dede Korkut'tan günümüze uzanan bu çizgisini, Osmanlı'nın çini ve mermer estetiği ile birleştirmiştir" ifadelerini kullandı.

Türk Dünyası Kültür Başkentliği'nin Eskişehir'e kazandırılmasında emeği geçen Bakan Avcı ve milletvekillerine teşekkür eden Vali Tuna, Bakan Avcı'ya İznik çinisi üzerine, anıt üzerindeki figürlerden zümrüdü anka kuşunun figürü bulunan tablo hediye etti.

Bakan Avcı'dan kitap tavsiyesi

Hediye'nin ardından Bakan Avcı, zümrüdü anka kuşunun kültürümüzde "huma kuşu"olarak bilindiğini anımsatarak, öğrenci ve öğretmenlere, yazar Enis Batur'un "30 kuş birden olmak" kitabını okumalarını tavsiye etti.

Konuşmaların ardından Bakan Avcı, Vali Tuna, sırasıyla Türk Dünyası Dede Korkut Parkı, Dede Korkut Anıt Duvarı ve Mihriye Hatun Camisi'nin açılış kurdelelerini kesti.

Daha sonra Dede Korkut Anıt Duvarı hakkında Bekir Soysal'dan bilgi alan Avcı, parkı ve Mihriye Hatun Camisi'ni gezdi.

Park içerisinde bir süre vatandaşlarla sohbet eden Avcı, törene katılan öğrenci ve çocukları da severek, tören alanından ayrıldı.

Programa, AK Parti Eskişehir milletvekilleri Salih Koca ve Ülker Can, Anadolu Üniversitesi Rektörü Naci Gündoğan, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Hasan Gönen, AK Parti Eskişehir İl Başkanı Dündar Ünlü, diğer ilgililer ile öğrenci ve vatandaşlar katıldı. - Eskişehir

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Milli Eğitim Bakanı Avcı, Eskişehir'de Açıklaması - Son Dakika


Son Dakika

Depremde tuzla buz olan Doğanlar Apartmanı'yla ilgili kan donduran gerçek ortaya çıktı! Belediye 2 yıl önce çürük raporu vermiş Tuvana Türkay'ın da koronavirüse yakalandığı ortaya çıktı Paşinyan'dan skandal Karabağ sözleri: Azerbaycan bölgeyi ele geçirirse soykırım yapacak Bolu'ya mevsimin ilk karı düştü Tepkilerin ardından Macron geri adım attı: Charlie Hebdo karikatürlerini desteklemiyoruz Bursaspor Boluspor'u 4-2 yendi, Ali Akman performansıyla göz doldurdu Anne ve 3 çocuğu enkaz altından çıkarılmıştı! Sağ kurtarılan bir çocuk hastanede hayatını kaybetti Şarkıcı Doğuş'tan kan donduran itiraflar: Birini öldürmeye teşebbüs ettim