BUDAPEŞTE - Milli Eğitim Bakanı Özer, Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanı Szijjarto ile görüştü - Son Dakika

BUDAPEŞTE - Milli Eğitim Bakanı Özer, Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanı Szijjarto ile görüştü

13.01.2023 21:39

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Macaristan ile Türkiye arasında yeni bir işbirliğinin adımını attıklarını, sadece siyasi ve ekonomik değil, iki ülke arasında eğitim alanında işbirliğini güçlendirme anlamında çok önemli bir evreye geçildiğini söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Macaristan ile Türkiye arasında yeni bir işbirliğinin adımını attıklarını, sadece siyasi ve ekonomik değil, iki ülke arasında eğitim alanında işbirliğini güçlendirme anlamında çok önemli bir evreye geçildiğini söyledi.

Resmi ziyaret kapsamında Macaristan'da bulunan Bakan Özer, Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanı Peter Szijjarto ile heyetlerarası görüşme gerçekleştirdi.

Daha sonra Stipendium Hungaricum Burs Programı (2023-2025 Yılları) Mutabakat Zaptı'nı imzalayan iki Bakan, ortak basın toplantısı düzenledi.

Bakan Özer, Macaristan ile Türkiye'nin ilişkilerinin son yıllarda güçlendiğini ve iki ülke arasında stratejik işbirliği olduğunu belirterek, Macaristan'ın Türkiye için önemli bir ülke olduğunu söyledi.

Bakan Szijjarto'ya ev sahipliği için teşekkür eden Özer, bugünkü imzayla Macaristan ile Türkiye arasındaki işbirliğinin daha da güçlendiğini, Macaristan'da yüksek öğretim alanında burs programına katılacak Türk öğrenci sayısının artırıldığını ve programa tıp, eczacılık ve nükleer enerji alanlarının da eklendiğini ifade etti.

Görüşmede iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da artırılabilmesi için ne tür adımlar atılabileceğini ele aldıklarını belirten Özer, "Macaristan ile Türkiye arasında yeni bir işbirliğinin adımını atmış bulunuyoruz. Sadece siyasi ve ekonomik değil, iki ülke arasında eğitim alanında işbirliğini güçlendirme anlamında çok önemli bir evreye geçmiş bulunuyoruz." diye konuştu.

Türkiye'nin eğitim alanında son 20 yılda çok önemli adımlar attığının, özellikle son bir yıllık dönemde mesleki eğitimde önemli ilerlemeler kaydedildiğinin altını çizen Özer, bu tecrübeleri Macaristan ile paylaşmaya hazır olduğunu söyledi.

Bakan Özer, 9 Şubat'ta okul öncesi eğitim ile ilgili bir zirve düzenleyeceklerini belirterek, Macaristan'ı bu zirveye davet etti.

Szijjarto'nun, İsveç'in başkenti Stockholm'de, terör örgütü PKK/ YPG destekçilerinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı hedef alan provokasyonlarına gösterdiği tepki için teşekkür eden Özer, "Sayın Bakan'ın, Sayın Cumhurbaşkanı'mızla ilgili İsveç'te gerçekleşen adi eyleme karşı göstermiş olduğu hassasiyet için teşekkür ediyorum." dedi.

Bakan Szijjarto, konuşmasında, Macaristan'ın Türk öğrenciler tarafından en çok tercih edilen 12. ülke olduğunu, halihazırda da 1000'den fazla Türk öğrencinin ülkede eğitim gördüğünü ve bundan dolayı çok memnun olduklarını söyledi.

İki ülke arasındaki eğitim işbirliğinin iyi olduğunu belirten Szijjarto, 16 Macar üniversitesinin Türk üniversitelerle işbirliği halinde olduğunu, öğrenci ve öğretmen değişim programlarının gerçekleştirildiğini aktardı.

Ankara Üniversitesinde Hungaroloji, Macaristan'da ise iki üniversitede Türkoloji bölümünde eğitim verildiğini kaydeden Szijjarto, imzalanan son mutabakatla Macaristan burs programındaki Türk öğrenci sayısının 150'den 200'e çıkarıldığını bildirdi.

Rusya- Ukrayna arasındaki barış görüşmelerine yönelik umut veren tek adımı, Türkiye'nin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tahıl koridoru ile attığına işaret eden Szijjarto, "Türkiye'den arabuluculuk çabalarını sürdürmesini, savaşın bir an önce sona ermesinde uluslararası topluma yardımcı olmasını rica ediyoruz." dedi.

Szijjarto, Stockholm'de terör örgütü PKK/YPG destekçilerinin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef alan provokasyonlarıyla ilgili ise "Stockholm'de olanlar utanç verici ve iğrenç. Bu kabul edilemez, buna karşı en kararlı bir şekilde tutum sergilenmeli. Bu sadece Türkiye Cumhurbaşkanı'na karşı değil, Türk halkına karşı da yapılan ciddi bir saygısızlık." şeklinde konuştu.

Macaristan'ın, olayın bir an önce aydınlatılmasını beklediğini aktaran Szijjarto, "Tabii olarak Türk halkı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile dayanışma içindeyiz. Kendi ahlaki standartlarıyla gurur duyan Avrupa Birliği'nde (AB) bu tür eylemlerin gerçekleşmemesini beklemenin gayet doğal olduğuna inanıyorum." ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA
YORUMLAR
500
Makyajlı Clio Türkiye'de satışa çıkıyor: İşte tarihi! Makyajlı Clio Türkiye'de satışa çıkıyor: İşte tarihi! Almanya'dan deprem bölgelerine 240 milyon euro yardım Almanya'dan deprem bölgelerine 240 milyon euro yardım bp'den 16. Petroleum Fuarı'nda dayanışma mesajı! bp'den 16. Petroleum Fuarı'nda dayanışma mesajı!

Son Dakika Güncel BUDAPEŞTE - Milli Eğitim Bakanı Özer, Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanı Szijjarto ile görüştü - Son Dakika


Advertisement