Milli İrade Platformu'ndan İsrail'in Katliamına Tepki - Son Dakika

Milli İrade Platformu'ndan İsrail'in Katliamına Tepki

17.05.2018 12:20
Milli İrade Platformu'ndan İsrail'in Katliamına Tepki

İlim Yayma Cemiyeti Genel Başkanı Yusuf Tülün, "ABD yönetimi büyükelçiliğin Kudüs'e taşınma kararı alarak, bu konuda tarafsızlığını yitirmiş, Birleşmiş Milletleri işlevsiz hale getirmiş ve ABD'nin bu tavrı, terör devleti İsrail'i daha da cesaretlendirerek büyük bir katliam yapmasına yol açmıştır.

İlim Yayma Cemiyeti Genel Başkanı Yusuf Tülün, "ABD yönetimi büyükelçiliğin Kudüs'e taşınma kararı alarak, bu konuda tarafsızlığını yitirmiş, Birleşmiş Milletleri işlevsiz hale getirmiş ve ABD'nin bu tavrı, terör devleti İsrail'i daha da cesaretlendirerek büyük bir katliam yapmasına yol açmıştır. Her fırsatta dünyaya insan hakları ve demokrasi üzerinden ahkam kesen Batı ülkeleri, dünyanın en büyük hapishanesinde işlenen zulümlerin sorumlusu katil İsrail'e sesini çıkarmıyor." dedi.

Tülün, Milli İrade Platformu'nun Haliç Kongre Merkezi'nde "Kudüs Kırmızı Çizgimizdir" başlığıyla düzenlediği toplantıda sivil toplum kuruluşlarının ortak basın metnini okudu.

ABD büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınmasının ekonomik ve siyasi buhranlarla boğuşan dünyayı daha büyük bir kaos ortamına sürüklediğine dikkati çeken Tülün, "1948'den itibaren işgallerini artırarak devam ettiren siyonist İsrail, yaptığı katliamlarla tam bir terör devleti haline gelmiş ve başta Amerika olmak üzere emperyalist güçlerden almış olduğu cesaretle ramazan arifesinde çok büyük bir katliam daha gerçekleştirmiştir. ABD büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınmasını barışçıl yollarla protesto edenlere yönelik saldırılarda çok sayıda Filistinli kardeşimiz şehit olmuş ve binlercesi de yaralanmıştır. Bu olaylar esnasında yaşananlar bir kez daha siyonizmin kanlı yüzünü ortaya koymuştur." ifadelerini kullandı.

Tülün, tüm dünyanın gözü önünde yaşanan katliamlara halklar nezdinde tepki gösterildiği belirterek, devletlerin duyarsızlığının ise tahammül edilemez noktaya geldiğini söyledi.

İsrail'in Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin Filistin meselesinin çözümüne yönelik hiçbir kararına uymamayı alışkanlık haline getirdiğine vurgu yapan Tülün, şöyle devam etti:

"ABD yönetimi büyükelçiliğin Kudüs'e taşınma kararı alarak, bu konuda tarafsızlığını yitirmiş, Birleşmiş Milletleri işlevsiz hale getirmiş ve ABD'nin bu tavrı, terör devleti İsrail'i daha da cesaretlendirerek büyük bir katliam yapmasına yol açmıştır. Her fırsatta dünyaya insan hakları ve demokrasi üzerinden ahkam kesen Batı ülkeleri, dünyanın en büyük hapishanesinde işlenen zulümlerin sorumlusu katil İsrail'e sesini çıkarmıyor. Kuruluş amacı Kudüs'ün özgürlüğü olan İslam İşbirliği Teşkilatı da tüm bu süreçlerde zayıf kalmış, İslam ülkelerindeki yönetimlerin bir kısmı neredeyse siyonistlerle birlikte hareket etmişlerdir."

Tülün, bu noktada Türkiye'nin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararlı duruşuna vurgu yaparak, "Cumhurbaşkanımızın Filistin ve Kudüs konusunda kararlı duruşunu önemsiyor ve destekliyoruz. Biliyoruz ki ABD yönetimini ve İsrail'i cesaretlendiren, bölge ülkeleri yönetimlerinin etkisizliği ve sessizliğidir. Başta bu ülkeler olmak üzere tüm İslam alemini Filistin ve Kudüs davasına sahip çıkmaya, yarın İstanbul'da toplanacak olan İslam İşbirliği Teşkilatı'nı güçlü bir duruş sergilemeye ve cesur kararlar almaya davet ediyoruz." diye konuştu.

Kudüs'ün sadece Filistinlilerin meselesi olmadığını dile getiren Tülün, Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa'nın özgürlüğünün tüm Müslümanların sorumluluğu olduğunu kaydetti.

Tülün, Kudüs'ün kurtuluşunun sadece Filistinlilerin kurtuluşu anlamına gelmediğini belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bu aynı zamanda Mekke'nin, Medine'nin kurtuluşudur. Filistin meselesi çözümsüz kaldığı sürece dünyanın güvenliği ve özgürlüğü de tehdit altında olacaktır. Kudüs Hazreti Ömer, Selahaddin-i Eyyubi ve Osmanlı dönemlerinde tüm semavi dinlerin müntesiplerinin inançlarını özgürce yaşayabildiği mübarek bir beldedir. ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması ve büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması bizim için yok hükmündedir. İşgalci İsrail'in yaptığı katliamlara ortak olan ve kendi kamuoyundan dahi destek bulamayan ABD yönetimi bu kararından derhal geri dönmelidir. Bu hatadan dönülmesine yönelik ulusal ve uluslararası bütün çabaları destekliyoruz."

Milli İrade Platformunun Filistin ve Kudüs davasının yanında olduğunu aktaran Tülün, herkesi Kudüs'ün özgürlüğü için duyarlılıklarını göstermeye ve inisiyatif almaya, ramazan vesilesiyle Kudüs ile ilgili etkinlikler yapmaya, etkinliklere destek olmaya ve Kudüs'ü ziyaret etmeye çağırdı.

Basın toplantısına İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyet Başkan Vekili Bilal Erdoğan, KADEM Başkanı Sare Aydın Yılmaz, KADEM Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar, ÖNDER İmam Hatipliler Derneği Genel Başkanı Halit Bekiroğlu'nun da aralarında bulunduğu birçok sivil tolum kuruluşu yöneticisi katıldı.

Son dakika haber: Filistinli kanser hastası tutuklu serbest bırakıldıktan sonra hayatını kaybetti Son dakika haber: Filistinli kanser hastası tutuklu serbest bırakıldıktan sonra hayatını kaybetti İsrail Yüksek Mahkemesinden, Tartışmalı Kudüs Teleferik Planına Yeşil Işık İsrail Yüksek Mahkemesinden, Tartışmalı Kudüs Teleferik Planına Yeşil Işık Gazze'de Filistinliler 74. yılında Nekbe'yi andı Gazze'de Filistinliler 74. yılında Nekbe'yi andı

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Milli İrade Platformu'ndan İsrail'in Katliamına Tepki - Son Dakika


Advertisement