Milli Kayakçı Nemutlu Davasında, Spor Bakanlığına Tazminat - Son Dakika

Milli Kayakçı Nemutlu Davasında, Spor Bakanlığına Tazminat

08.06.2016 11:55
Milli Kayakçı Nemutlu Davasında, Spor Bakanlığına Tazminat, System.String[]

Erzurum 1. İdare Mahkemesi, Milli Kayakçı Aslı Nemutlu’nun ölümünde Gençlik ve Spor Bakanlığını hizmette kusurlu bularak Nemutlu ailesine 150 bin TL maddi, 86 bin 777 TL manevi olmak üzere toplam 236 bin 777 TL tazminat ödemeye mahkum etti.

Erzurum 1. İdare Mahkemesi, Milli Kayakçı Aslı Nemutlu'nun ölümünde Gençlik ve Spor Bakanlığını hizmette kusurlu bularak Nemutlu ailesine 150 bin TL maddi, 86 bin 777 TL manevi olmak üzere toplam 236 bin 777 TL tazminat ödemeye mahkum etti.

Erzurum 1. İdare Mahkemesi, Konaklı Kayak Merkezi'nde 12 Ocak 2012 günü antrenman yaparken pist kenarındaki tahta kar perdelere çarparak 17 yaşında hayatını kaybeden Aslı Nemutlu'nun ölümü ile ilgili Gençlik ve Spor Bakanlığını kusurlu buldu. Erzurum 1. İdare Mahkemesi'nin 2016/480 sayılı kararında, "Spor müsabakalarında milletlerarası kuralların ve her türlü talimatın uygulamasını sağlamak, sporcu sağlamak, sporcu sağlığı ile ilgili tedbirleri almak, bu kanuna göre tescili yapılmış bulunan spor kulüp ve kuruluşları ile spor amacını taşıyan teşekkül, sporcu ve spor elamanlarını denetlemek davalı idareye bağlı Spor Genel Müdürlüğünün görevleri arasında sayılmış olup, uluslararası kurullara uygun olmayan pistte müsabaka düzenleyen ve sporcu sağlığı ile tedbirler almayan Kayak Federasyonuna yönelik denetim ve gözetim yetkisini kullanmayan davalı idare Spor Bakanlığı'nın hizmet kusurunun bulunduğu sonucuna varılmıştır. Bu itibarla, Palandöken Konaklı Mahallesi'nde bulunan Konaklı Kayak Merkezi'nde bir sonraki gün yapılacak müsabaka sebebiyle Aslı Nemutlu'nun yapmış olduğu antrenman sırasında kayak pistinde bulunan ve standartlara aykırı yapıldığı adli yargıda yaptırılan bilirkişi raporları ile ortaya konulan kar perdelerine çarpması sonucunda vefat eden Milli Sporcu Asli Nemutlu'nun ölüm olayında hizmet kusurunun bulunduğu anlaşıldığından maddi tazminat taleplerinin ödenmesine oy birliği karar verilmiştir" denildi.

SPOR BAKANLIĞI, 236 BİN LİRA TAZMİNAT ÖDEYECEK

Erzurum 1. İdare Mahkemesi, Aslı Nemutlu'nun ölümünde Gençlik ve Spor Bakanlığını hizmette kusurlu bularak Nemutlu ailesine 150 bin TL maddi, 86 Bin 777 TL manevi tazminat ödemeye mahkum etti.

KARAR, İKİYE BİR OYLA ÇIKTI

1. İdare Mahkemesi Başkanı Kemaleddin Özdemir ise karara muhalif kalarak, 'Türkiye Kayak Federasyonunun sorumluluğunda yürütülen müsabakanın üstelik bir gün önce yapılan antrenmanlarında gerçekleşen olayda sorumlu tarafın hukuk hükümlerine tabi, bağımsız statülü ve tüzel kişiliğe sahip Türkiye Kayak Federasyonu olduğu ve kusura dayalı açılan iş bu tazminat davasının Türkiye Kayak Federasyonunun adli yargı mahkemelerinde görülmesi gerektiği sonucuna varıldığında davanın Geçlik ve Spor Bakanlığı yerine Türkiye Kayak Federasyonuna karşı açılması gerekmektedir" görüşüne yer verdi.

Erzurum Konaklı Kayak Merkezi'nde 12 Ocak 2012 günü antrenman yaparken pist kenarındaki tahta kar perdelere çarparak 17 yaşında hayatını kaybeden Aslı Nemutlu'nun ölümü ile ilgili Türkiye Kayak Federasyonu eski Başkanı Özer Ayık ile Kayak İl Temsilcisi Nevzat Bayraktar 2 buçukar yıl, antrenörler Recep Süleyman Dilik ile Fidan Kırbaç Özbakır, TKF eski Genel Sekreteri Ahmet Muhtar Kurt, Konaklı Kayak Merkezi pistlerinden sorumlu Ahmet Demir ve mekanik işlerinden sorumlu Ebubekir Urhan 1 yıl 8'er ay hapis cezasına çarptırıldı. Yargılanan 9 kamu görevlisi ise beraat etmişti. - ERZURUM

Milli Kayakçı Nemutlu Davasında, Spor Bakanlığına Tazminat

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Milli Kayakçı Nemutlu Davasında, Spor Bakanlığına Tazminat - Son Dakika


Son Dakika

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kuraklık mesajı: 2023'e kadar 150 yeraltı barajını tamamlamayı hedefliyoruz Van'ı buz kesti! Hava sıcaklığı eksi 40'a dayandı Vergi rekortmenlerinin adlarını açıklamamasına Babacan'dan çarpıcı yorum: Saklanıyorlar, 'aman abi çökerler' korkusu var 13 yaşındaki kız çocuğu, kendisini hamile bırakan 14 yaşındaki arkadaşı tarafından öldürüldü Sokağa çıkma izni olmayan yolcuyu taşırken polisten kaçan taksi sürücüsü cezadan kurtulamadı Rusya genelinde binlerce muhalif Navalny için sokaklarda Türkiye için tarihi gün! Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla ilk milli fırkateyn denize indirildi Serdar Ortaç'tan tepki çeken itiraf! Kredisini ödeyemeyince devlet bankası borcunu 8 ay ertelemiş