Milli Kütüphane'nin Taş Plak Arşivi İnternet Üzerinden Erişime Açıldı - Son Dakika

Milli Kütüphane'nin Taş Plak Arşivi İnternet Üzerinden Erişime Açıldı

27.02.2011 12:00
Milli Kütüphane'nin Taş Plak Arşivi İnternet Üzerinden Erişime Açıldı, System.String[]

Milli Kütüphane'nin Arşivindeki 5 Bin 500 Taş Plak, İntranet Ağı Üzerinden Vatandaşların ve Araştırmacıların Erişimine Açıldı.

Milli Kütüphane'nin arşivindeki 5 bin 500 taş plak, intranet ağı üzerinden vatandaşların ve araştırmacıların erişimine açıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada; Milli Kütüphane bünyesinde bulunan 5 bin 500 parçalık taş plak arşivinin dijital hale dönüştürüldüğü belirtildi. 'Ses Bankası' adı verilen arşiv ses bantları, plaklar, kasetler ve sesli kitaplardan oluşuyor. Arşivde ayrıca çok sayıda tanınmış kişinin, devlet başkanının, başbakanların, milletvekillerinin ve yazarların ses kayıtları da bulunuyor.

Cumhuriyet döneminin eğitim, bilim, kültür, sanat, siyaset, edebiyat ve diğer alanlardaki gelişmelerini içeren 'sözlü tarih' başlığı altında toplanan çalışma kapsamında yer alan yaklaşık yüz ismin röportajı da Milli Kütüphane intranet ağı aracılığıyla paylaşılıyor. Röportajları paylaşılan kişiler arasında Cahit Külebi, Kemalettin Tuğcu, Necil Kazım Akses, Füreyya Koral, Rauf İnan, Kasım Gülek, Reha İsvan, Muammer Sun, Adnan Cemgil, Fuat Bayramoğlu, Semiha Berksoy ve Alaattin Yavaşça gibi şair, sosyolog, siyasetçi ve müzisyenler yer alıyor.

Ayrıca aynı çalışma kapsamında, Mustafa Kemal Atatürk'ün kendi sesinden 10. Yıl Nutku, Kenan Evren'in 12 Eylül 1980 ihtilalinde radyodan yaptığı konuşmayı içeren kayıtlara da ulaşılabiliyor. Taş plaklarda, Türkçe eserlerin yanı sıra İngilizce, Fransızca, Rusça gibi diğer dillerde de seslendirilmiş şarkılar da yer alıyor. Şukufe Hanım, Hafız Burhan, Safiye Ayla, Hamiyet Yüceses, Tanburi Cemil Bey, Münir Nurettin Selçuk, Sadettin Kaynak, Zeki Müren, Udi Hrant ve Hacer Buluş gibi birçok ünlü sanatçının plakları bulunuyor. Bu kayıtların internet üzerinden tüm kamuoyuyla paylaşılması için çalışmalar ise sürüyor. - ANKARA

Milli Kütüphane'nin Taş Plak Arşivi İnternet Üzerinden Erişime Açıldı

- Kaynak: CHA

Son Dakika Kültür Sanat Milli Kütüphane'nin Taş Plak Arşivi İnternet Üzerinden Erişime Açıldı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Koronavirüsü yenen F.Bahçeli Enner Valencia, Türkiye'ye dönüyor Paris yanıyor! Binlerce kişi sokaklara döküldü, Fransız polisi göstericilere sert müdahalede bulunuyor Roma kulübünün tesislerinde 15 adet bomba bulundu Son Dakika! AK Parti Sözcüsü Çelik: Türk ordusu için "satılmış" ifadesini kullanan CHP'li Başarır'ı kınıyoruz Rus senatör Kosaçev: Muhsin Fahrizade suikasti Orta Doğu'da büyük bir savaşın 'kıvılcımı' olabilir Sokağa çıkma kısıtlaması başladıktan sonra onlarca evsiz, sokakta yatarken görüntülendi Dükkanına gelip haraç isteyen adamı ruhsatsız tabancasıyla vurdu Türkiye'nin en kalitesiz havası Düzce'de ölçüldü! Kirlilikten dolayı yürüyüş yapmak bile zararlı