Milli Kütüphane'nin Taş Plak Arşivi İnternette - Son Dakika

Milli Kütüphane'nin Taş Plak Arşivi İnternette

28.02.2011 12:00
Milli Kütüphane'nin Taş Plak Arşivi İnternette, System.String[]

İnternet Ortamına Aktarılan 5 Bin 500 Taş Plak, Vatandaşların ve Araştırmacıların Kullanımına Sunuldu.

1930'lu yıllarda altın çağını yaşayan; ancak 70'lerden itibaren tozlu çekmecelerde bekleyen taş plaklar, "Elinizde taş plaklar varsa biz alıyoruz" duyurusuyla Milli Kütüphane'nin arşivinde yer edindi.

Şimdi ise internet ortamına aktarılan 5 bin 500 taş plak, vatandaşların ve araştırmacıların kullanımına sunuldu. 'Ses Bankası' adı verilen arşiv ses bantları, plaklar, kasetler ve sesli kitaplardan oluşuyor. Arşivde çok sayıda tanınmış kişinin, devlet başkanının, başbakanların, milletvekillerinin ve yazarların ses kayıtları da bulunuyor.

Cumhuriyet döneminin eğitim, bilim, kültür, sanat, siyaset, edebiyat ve diğer alanlardaki gelişmelerini içeren 'sözlü tarih' başlığı altında toplanan çalışma kapsamında yer alan yaklaşık yüz ismin röportajı da Milli Kütüphane intranet ağı aracılığıyla paylaşılıyor. Röportajları paylaşılan kişiler arasında Cahit Külebi, Kemalettin Tuğcu, Necil Kazım Akses, Füreyya Koral, Rauf İnan, Kasım Gülek, Reha İsvan, Muammer Sun, Adnan Cemgil, Fuat Bayramoğlu, Semiha Berksoy ve Alaattin Yavaşca gibi şair, sosyolog, siyasetçi ve müzisyenler yer alıyor.

Ayrıca aynı çalışma kapsamında, Mustafa Kemal Atatürk'ün kendi sesinden 10. Yıl Nutku, Kenan Evren'in 12 Eylül 1980 ihtilalinde radyodan yaptığı konuşmayı içeren kayıtlara da ulaşılabiliyor. Taş plaklarda, Türkçe eserlerin yanı sıra İngilizce, Fransızca, Rusça gibi diğer dillerde de seslendirilmiş şarkılar da yer alıyor. Şukufe Hanım, Hafız Burhan, Safiye Ayla, Hamiyet Yüceses, Tanburi Cemil Bey, Münir Nurettin Selçuk, Sadettin Kaynak, Zeki Müren, Udi Hrant ve Hacer Buluş gibi birçok ünlü sanatçının plakları bulunuyor.

Milli Kütüphane'nin Taş Plak Arşivi İnternette

- Kaynak: EgitimGazetesi.com

Son Dakika Eğitim Milli Kütüphane'nin Taş Plak Arşivi İnternette - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Canlı yayında "Ordu Katar'a satıldı" tartışması! CHP'li Erdal Aksünger, Serkan Toper'in üzerine yürüdü 'Mini etek' sözleri tepki çeken Öykü Çelik, aşkını ilan etti Bilim insanları araştırdı! Koronanın bulaşmasını engelleyen en iyi yöntem sosyal mesafe İHA üretim merkezini görüntülerken gözaltına alınan 2 Rus vatandaşının televizyoncu olduğu ortaya çıktı Yasak Elma'nın Şahika'sı Nesrin Cavadzade'nin diziden ayrılacağı iddia edildi İnsansız Hava Aracı AR-GE Merkezi'ni görüntüleyen 2'si Rus 3 kişi gözaltına alındı Fransa Cumhurbaşkanı Macron'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Fransa'nın başına beladır" sözlerine yanıt Hafta sonu 56 saat sürecek sokağa çıkma kısıtlaması başladı! Neleri yapmak serbest, kimler yasaktan muaf?