Milli parkın atlı timi yeniden görevde - Son Dakika

Milli parkın atlı timi yeniden görevde

17.07.2021 10:52

AYDIN'ın Kuşadası ilçesindeki Büyük Menderes Deltası Dilek Yarımadası Milli Parkı'nda geçen sene göreve başlayan atlı jandarma timi, 2021 yaz sezonunda da mesaiye başladı.

AYDIN'ın Kuşadası ilçesindeki Büyük Menderes Deltası Dilek Yarımadası Milli Parkı'nda geçen sene göreve başlayan atlı jandarma timi, 2021 yaz sezonunda da mesaiye başladı. Nevşehir'deki Jandarma At ve Köpek Eğitim Merkezi Komutanlığı'ndan (JAKEM) getirilen 'Ayperi', 'Şimşek' ve 'Dolunay' isimli atlarla koylarda devriye gezen jandarma astsubaylar, ziyaretçilerden yoğun ilgi görüyor.

Aydın'ın turistik ilçesi Kuşadası'nda her yıl milyonlarca turistin ağırlandığı Dilek Yarımadası Milli Parkı'nın koylarının güvenliğini atlı jandarma timi sağlıyor. Bu yılın Haziran ayında faaliyete giren jandarma timi, turistlerin en çok tercih ettiği İçmeler, Aydınlık, Kavaklıburun ve Karasu koylarının sahillerinde gün içinde belirli aralıklarla devriye geziyor.

Yaklaşık 15 kilometrelik alanda görev yapan atlı jandarma timi, engebeli ve ormanlık arazi yapısına sahip Dilek Yarımadası Milli Parkı'nda, motorlu ekiplere göre daha rahat hareket edebildiği için tercih ediliyor. Ekibin başlıca görev alanı ise kaçak avcılık, hırsızlık, kaybolma, gasp ve kapkaç vakalarını kapsıyor. İlk yardım alanında da eğitimli olan tim, turistlerin güven içinde denize girmelerini ve güneşlenmelerini sağlamak için turizm sezonu sonuna kadar görev yapacak.ATLARA TİTİZLİKLE BAKILIYORNevşehir Jandarma Genel Komutanlığı bünyesindeki JAKEM tarafından Kuşadası'na gönderilen tim, en yakın mesai arkadaşları olan 'Ayperi', 'Şimşek', ve 'Dolunay' isimli atlara çok iyi bakıyor. Her personel, bindiği atı günde en az 3 defa besliyor, 2 kez de tımar ediyor. Atlı jandarma timinde görevli astsubaylar, devriye dönüşü vakit kaybetmeden atlarını yıkayıp, günlük bakımını yapıyor. Ayrıca 3 atın da kaldıkları 'tavla' isimli bina düzenli olarak temizleniyor. Atlara günde 1 saat de antrenman yaptırılıyor.

Yaz tatilini Kuşadası'nda geçiren Cafer Kardaş (63), "Atlı tim çok hoşumuza gitti. İlgi çeken bir uygulama. Milli parkın doğal yapısına uygun bir çalışma. Güvenliğimizi sağlamak için burada görev yapan arkadaşlar çok teşekkür ederiz" dedi.


Milli parkın atlı timi yeniden görevde
Milli parkın atlı timi yeniden görevde
Milli parkın atlı timi yeniden görevde
Milli parkın atlı timi yeniden görevde
Milli parkın atlı timi yeniden görevde
Milli parkın atlı timi yeniden görevde
Milli parkın atlı timi yeniden görevde
Milli parkın atlı timi yeniden görevde

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Milli parkın atlı timi yeniden görevde - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Masaj yaptırmak için gittiği evde odaya kilitlenip darbedildiğini öne sürdü 16:26 Masaj yaptırmak için gittiği evde odaya kilitlenip darbedildiğini öne sürdü Sercan Yıldırım, yeni imajıyla gündeme oturdu! Hangi işlemi yaptırdığı merak ediliyor 16:12 Sercan Yıldırım, yeni imajıyla gündeme oturdu! Hangi işlemi yaptırdığı merak ediliyor Türkiye'nin ilk uçan arabası Cezeri, TEKNOFEST'in gözdesi oldu 16:07 Türkiye'nin ilk uçan arabası Cezeri, TEKNOFEST'in gözdesi oldu
Kürt sorunu tartışmalarına Selahattin Demirtaş da katıldı: Çözümün adresi TBMM'dir 15:46 Kürt sorunu tartışmalarına Selahattin Demirtaş da katıldı: Çözümün adresi TBMM'dir Sedat Peker hakkında 15:36 Sedat Peker hakkında "hakaret" ve "iftira" suçundan 6 yıla kadar hapis cezası istendi KOAH hastası eşine şifa olması için kozalak pekmezi üretti, şimdi siparişlere yetişemiyor 15:28 KOAH hastası eşine şifa olması için kozalak pekmezi üretti, şimdi siparişlere yetişemiyor
Bu aşı tüm varyantlara karşı savunma sağlıyor! Yan etki yaratma riski de oldukça düşük 15:18 Bu aşı tüm varyantlara karşı savunma sağlıyor! Yan etki yaratma riski de oldukça düşük İşlerine son verilen iki fabrika çalışanı, güvenlik görevlisini bıçak ve satırla rehin aldı 14:39 İşlerine son verilen iki fabrika çalışanı, güvenlik görevlisini bıçak ve satırla rehin aldı
Advertisement