Milli Piyango'ya 2 Milyar 755 Milyar Dolar - Son Dakika

Milli Piyango'ya 2 Milyar 755 Milyar Dolar

15.07.2014 18:10
Milli Piyango'ya 2 Milyar 755 Milyar Dolar, System.String[]

Milli Piyango İdaresi'ne ait şans oyunlarının özelleştirme ihalesi yapıldı.

Milli Piyango İdaresi'ne ait şans oyunlarının özelleştirme ihalesi yapıldı. İhaleyi 2 milyar 755 milyon dolarla Net Şans-Hitay Ortak Girişim Grubu kazandı.

Karşılığı nakit olmak üzere planlama, tertip etme ve çekiliş düzenleme hakkı Milli Piyango İdaresine ait olan şans oyunları lisansının 10 yıl süre ile topluca verilmesi suretiyle özelleştirilmesi ihalesine Net Şans-Hitay Ortak Girişim Grubu, ERG-Ahlatcı Ortak Girişim Grubu, Turkish Lottery Holding B.V'nin teklif verdi.

İhale, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nda (ÖİB) gerçekleştirildi. İhalede ilk elemesiz turda 2 milyar 222 milyon dolarlık teklif verildi. ikinci turda açık arttırma başlangıç fiyatı belirlendi. 2 milyar 350 milyon dolardan başlayan açık artırmada ilk olarak Turkish Lottery Holding ihaleden çekildi.

Açık attırmanın sonunda Milli Piyango ihalesini, 2 milyar 755 milyon dolarla Net Şans-Hitay Ortak Girişim Grubu kazandı.

İhale sonucu lisans hakkını alan Net Şans-Hitay Ortak Girişim Grubu, 10 yıl olan lisans süresince her takvim yılı için elde ettiği hasılattan yüzde 25, diğer gelirlerin brüt tutarı üzerinden de yüzde 28 pay alacak.

Milli Piyango'nun şans oyunu satış gelirleri 2012 yılında 2 milyar 215 milyon lira olmuştu.

Milli Piyango İdaresi'nin sahip olduğu yazılım, donanım ve oyun terminalleri gibi hiçbir varlık, lisansın ve özelleştirmenin konusu olmayacak. İhaleyi kazanan Net Şans-Hitay Ortak Girişim Grubu, Milli Piyango İdaresi tarafından pazara sunulmuş mevcut oyunları oynatmaya ve söz konusu oyunlara ait logoları ve isimleri kullanmaya devam edebileceği gibi pazara yeni oyunlar da sunabilecek. Lisans süresi olan 10 yılın içinde başka bir lisans da verilmeyecek.

Milli Piyango İdaresi, bundan sonra lisansa konu şans oyunları faaliyetlerini denetleme görevini üstlenecek.

MİLLİ PİYANGO'NUN KURULUŞU VE TARİHİ

Osmanlı Devleti'nin son yıllarında resmi olmayan ilk piyango "Donanma Cemiyeti" tarafından düzenlenmiş. Savaş gemisi tedarıki amacıyla düzenlenen bu piyangonun ikramiyelerini halkın verdiği hediyeler oluşturmuş. Bu düzenlemenin ilgi görmesi üzerine, Şark Şimendiferleri ve Ergani Bakır İşletmeleri tahvillerinin satışını özendirmek amacıyla, Cumhuriyetten önce, kazananları kura ile belirlenen ilk resmi piyango uygulaması başlatılmıştır.

Cumhuriyet'in ilanından sonra, 710 sayılı Kanunla, 9.Ocak.1926 tarihinden itibaren karşılığı nakit olarak ödenmek üzere piyango tertip ve keşide etme hakkı 'Türk Tayyare Cemiyeti'ne verilmiş. 14 yıl süreyle "Tayyare Piyangosu" adı altında, Türk Hava gücüne katkı sağlamak amacıyla, anılan cemiyet tarafından düzenlenen çekilişler 5.7.1939 tarih ve 3670 sayılı Kanunla Milli Piyango Idaresi kurulana kadar devam etmiş. - İSTANBUL

- Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi Milli Piyango'ya 2 Milyar 755 Milyar Dolar - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR

Son Dakika

Deprem anında küçük kızın duası izleyenlerin boğazını düğümledi: Allah'ım lütfen Allah'ım Son Dakika: İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, tüm ailesiyle birlikte koronavirüse yakalandı Yanan aracın içinde bebeğinin de olduğunu öğrenen temizlik işçisi anne, sinir krizi geçirdi Kaybolan ineğini, kalçasına balta saplanmış olarak bulundu Şarkıcı Doğuş'tan kan donduran itiraflar: Birini öldürmeye teşebbüs ettim Bakan Pakdemirli'den Buse Hasdemir itirafı: Nasıl çıkartacağız bu kızı dedim Cumhurbaşkanı Erdoğan onayladı: 39 milyon konut için değer takip sistemi geliyor Kızını arayıp "Cesetleri alın" diyen baba, eşini öldürüp aynı silahla hayatına son verdi