Milli Savunma Bakanı Yılmaz, İzmir'de."F-16'ların Kaynak Kodunun Alınmasıyla İlgili Görüşmeler... - Son Dakika

Milli Savunma Bakanı Yılmaz, İzmir'de."F-16'ların Kaynak Kodunun Alınmasıyla İlgili Görüşmeler...

19.01.2012 18:20
Milli Savunma Bakanı Yılmaz, İzmir'de.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, F-16 uçaklarının kaynak kodunun alınmasıyla ilgili görüşmelerin devam ettiğini ve prensipte "evet" denildiğini söyledi.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, F-16 uçaklarının kaynak kodunun alınmasıyla ilgili görüşmelerin devam ettiğini ve prensipte "evet" denildiğini söyledi.

İzmir'de Vali Cahit Kıraç ve Savunma Sanayii Müsteşarı Murat Bayar'la birlikte Pınarbaşı semtindeki BMC Üretim Tesisi'ni ziyaret eden Yılmaz, burada BMC Üst Yöneticisi Mehmet Demirpençe ve BMC Savunma Sanayi Bölüm Yöneticisi Nadi Postoğlu'ndan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Fabrikayı gezen Yılmaz, mayına karşı korumalı Kirpi adlı zırhı araç ve taktik tekerlekli araçlar hakkında yetkililerden bilgi aldı. Daha sonra heyetle birlikte BMC'nin Turgutlu ilçesindeki test sahasına geçen Bakan Yılmaz, burada Kirpi ve taktik tekerlekli araçların arazi tırmanışı ve 1 metrelik suyun içinden geçişini içeren test çalışmalarını izledi.

Temaslarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Yılmaz, araçlarla gurur duyduklarını, kendilerini bu araçların sahibi olarak hissettiklerini belirterek, "Bunlar bizim milli gücümüzü oluşturuyor. Emeği geçenlere, Türkiye'ye güç katanlara teşekkür ediyorum. Türkiye bugün, dünden daha güçlüdür. Yeter ki birlik beraberlik içinde olalım" dedi.

Yılmaz, Kirpi adlı aracın terörle mücadelede mayına karşı etkili olup olmadığı yönündeki soruya, "Sahada çalışmasıyla gösterdi ki yüzde 100 güvenli, kendinden bekleneni veren bir araç. Gönül arzu ederki Türkiye'deki herşey demokratik sistem içinde dile getirilsin, tartışılsın. Hiçbir gerekçe şiddet kullanımını haklı göstermez. Her kim şiddetle bir hak alacağını düşünüyorsa yanılıyor. Birisi şiddete bir mazeret arıyorsa bilinki yanılıyordur. Kendisini düzeltmesi lazım. Türkiye demokratik sistem içinde her tür şeyi tartışmaya hazır. Zaten tartışıyor. Söylenmedik söz kaldı mı- Kalmadı" cevabını verdi.

Hükümetin savunma sanayiinde millileştirmeye önem verdiğini dile getiren Yılmaz, şöyle konuştu:

"Zırhlı araçlarla ilgili olarak BMC, FNSS, Otokar gibi bir çok firmamız üretim yapıyor. Zırhlı araçlarda hiçbir problemimiz yok. En son insansız hava aracı ANKA'nın seri üretim kararı alındı, TUSAŞ ile sözleşme imzalanacak. Kendi atak helikopterimizi üretiyoruz, kendi eğitim uçağımızı üreteceğiz. Milli gemimizi ürettik, milli tankımızın prototip çalışmaları devam ediyor. İnşallah 2016 veya 2017'de silahlı kuvvetlerimizin envanterine girecek. Milli piyade tüfeğimizi ürettik, seri üretimine geçeceğiz. Bunun makineli halinin sözleşmesi imzalandı Kale Grubu'yla. Silahlı kuvvetlerimizin her ne ihtiyacı varsa biz hazırız. Gemiyi yaptık, kara araçlarını yaptık. Bir savaş uçağı... F-16'ların kaynak kodunun alınmasıyla ilgili görüşmeler devam ediyor, prensipte evet denildi. Görüşmeler var, belli aşamalardan geçecektir. Ancak tasarım sözleşmesi imzalandı. Belli bir süreç içinde inşallah kendi savaş uçağımızı da yapacağız."

Bakan Yılmaz daha sonra Turgutlu'da mayına dayanıklı araçlar için kabin üretimi yapan Yol-Bak firmasını ziyaret ederek üretim tesislerini inceledi.

- İZMİR

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Milli Savunma Bakanı Yılmaz, İzmir'de.'F-16'ların Kaynak Kodunun Alınmasıyla İlgili Görüşmeler... - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Esra Erol'un programında ilginç olay! Karısı evi terk edip başka bir adama düğün yaptı Doğum sırasında kafası kopan bebeğin vücudu anne rahminde kaldı Kılıçdaroğlu parti grubunda Bahçeli'ye teşekkür etti: İktidarın rezilliği bundan iyi anlatılamazdı Aşiret düğününde gelin ve damada 40 dakikada 1 milyon liralık takı Hollanda'da cinsiyet eşitliği kapsamında kadınlara da zorunlu askerlik yükümlülüğü getirildi Kanlar içinde yere yığıldı! Yaşlı adamın feci şekilde hayatını kaybettiği kaza kamerada Nusret'in mekanının önündeki kuyrukla ilgili bomba iddia: Kişi başı 3 bin lira ödeniyor Sipariş verdiği pizzadan tel çıkan şarkıcı Alya, isyan etti: Kafayı yediniz herhalde