Milyonların merak ettiği haber! İşte EYT için masadaki 5 formül! - Son Dakika

Milyonların merak ettiği haber! İşte EYT için masadaki 5 formül!

21.01.2022 15:39
Milyonların merak ettiği haber! İşte EYT için masadaki 5 formül!

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusu gündemdeki sıcaklığını korurken, EYT için 5 adımlı yol haritasının belirlendiği ifade ediliyor. Önümüzdeki süreçte meclise gelmesi için hazırlıkları yapılan EYT için başta Almanya ve Finlandiya modeli olmak üzere diğer formüller de konuşuluyor.

EYT için 5 adımlı yol haritasının belirlendiği ifade ediliyor. Önümüzdeki süreçte meclise gelmesi için hazırlıkları yapılan EYT için başta Almanya ve Finlandiya modeli olmak üzere diğer formüller de konuşuluyor.

Sabah gazetesinin haberine göre EYT için hükümetin masasında 5 formül şunlar:

1- Kısmi emeklilik formülü

Buna göre ilk formül, kısmi emeklilik formülü. Bu formüle göre; Eylül 1999 öncesinde sigortalı olanlar 10 yıl prim ödeyerek emekli olabiliyor. Buna kısmi emeklilik deniliyor. Böylece 3600 günü tamamlayanlar kadınsa 50 erkekse 55 yaşını da doldurmak şartıyla emekli solabiliyorlar. Emeklilik yaşını 3600 günü ya da 50-55 yaş şartını tamamladığı tarih belirliyor. Ancak EYT kapsamında 3600 günü olanlar için kadınsa 50 erkekse 55 yaşını tamamlayanların emekli edilmeleri bir formül olarak duruyor.

2- Emeklilik için yaş yerine sigorta ve sigorta süresine bakılması formülü

Bu formülde ise 99 öncesindeki emeklilik şartları dikkate alınıyor. Yani kadınlarda 20 yıllık (7200 gün) erkeklerde ise 25 yıllık (9 bin gün) sigortalılık süresini tamamlayanların yaş şartına bakılmadan emekli olması durumu ortaya çıkıyor.

3- Kademeli emeklilik formülü (Almanya modeli)

Almanya'da daha önce uygulanan formüle göre sigortalıya bir teklif sunuluyor. Emeklilik için kaç yıl kalmışsa her yıl için belli oranda kesinti yapılıyor. Burada kesinti oranı yıllık yüzde 2 oluyor. Yani emekliliğine 4 yıl kalmış birisinden yüzde 8 kesinti yapılıyor. Böylece daha az maaşla daha erken emeklilik ortaya çıkıyor.

4- Prim tamamlayarak emekli olma

Buna göre; 9 Eylül 1999 öncesinde işe girenler için ilk sigortalı oldukları tarihe göre 5000 ile 5975 gün arasında prim gerekiyor. Burada primini tamamlayanların yaşına bakmadan hak sahibi olması durumu ortaya çıkıyor.

5- Emekliliğe kadar maaş kesintisi, emeklilik şartları tamamlandığı maaş kesintisiz devam edilmesi (Finlandiya modeli)

EYT'de bu modelde Almanya'da uygulanan sisteminde olduğu gibi belli oranda kesinti belirleniyor ve sigortalı kesintiyle erken emekli oluyor. Ancak yasanın söylediği yaşa gelip emeklilik şartları oluşunca kesinti ortadan kalkıyor.

YORUMLAR (3)
  • Meldan Saye: 40 yas üstüne iş verilmiyor birde gss borcumuz birikiyor her ay madem iiberenlere yaptirim uygulayın 40 yş üstüne iş versin emekli etmiyorsanız primi dolmuş çoğu insan 60 yaşini bekleyecekse işe alacaksınız ozaman 50 yaşında birini okey mi Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • Bilal Cetin: Ya pardon 1999 yili öncesi sigorta girisi olanlar insan deyilmi..niye her kanun heryasa insanlik disi olur ki insaf be Cevap Yaz 4 0 Yayından Kaldır
  • Caner kayalı: Eğer bu ülkede yıllardır beklenti içinde olan SGK ve Bağkur emeklileri varken,sonradan gündeme gelen bu problem çözülür ise iktidar hiç beklemediği yerden golü yer ve seçimi yüzde yüz kaybeder.Yani bu emekli millet pire yüzünden yorganı yakabilir. Ülkeye de,yürüdüğü yola da,kat ettiği merhaleye de yazık olur.Neden bahsediyorum? Tabi ki İNTİBAK bekleyen 2000 sonrası emekli olanlardan,yani 1.800.000 kişi ve ailelerinden oluşan bir kesimden.Yaklaşık 3.000.000. oydan bahsediyorum.Mecliste bekliyor. Cevap Yaz 2 9 Yayından Kaldır
500

Son Dakika Güncel Milyonların merak ettiği haber! İşte EYT için masadaki 5 formül! - Son Dakika


Advertisement