Mimar Sinan'ın 438 Yıllık Eseri Restorasyona Girdi - Son Dakika

Mimar Sinan'ın 438 Yıllık Eseri Restorasyona Girdi

3 yıl önce

Mimar Sinan'ın 438 yıllık eseri restorasyona girdiKOCAELİ - Kocaeli'nin İzmit ilçesinde 1579 yılında Mimar Sinan tarafından yapılan 438 yıllık Pertev Mehmet Paşa Camii, 3 yıl sürecek kapsamlı bir restorasyona girdi.

Mimar Sinan'ın 438 Yıllık Eseri Restorasyona Girdi, System.String[]

Mimar Sinan'ın 438 yıllık eseri restorasyona girdi


KOCAELİ - Kocaeli'nin İzmit ilçesinde 1579 yılında Mimar Sinan tarafından yapılan 438 yıllık Pertev Mehmet Paşa Camii, 3 yıl sürecek kapsamlı bir restorasyona girdi.

İzmit'te 2. Selim Han'ın 2. Veziri Pertev Mehmet Paşa'nın vasiyeti üzerine Kethüdası Sinan Ağa tarafından 1572 yılında Mimar Sinan tarafından yapımına başlanılarak 1572 yılında ibadete açılan Pertev Mehmet Paşa Camii restorasyon çalışmaları için ibadete kapatıldı. 438 yıldır orjinalliğini koruyan camii 16. yüzyılda cami, imaret, hamam, kervansaray, sıbyan mektebi, aşevi, şadırvan, ve çeşme olarak hizmet verirken bazı bölümleri zamanın yıpratıcı etkisiyle yok olmaya yüz tutmuş bazıları ise yıkılmıştı. Son olarak 42 yıl önce kapsamlı bir restorasyona giren camiye yapılacak yeni restorasyon çalışması için İstanbul Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nün yaptığı ihale sonucu çalışmalara başlandı.

Caminin orjinalliğini bozmadan yeni bir görünüme kavuşturulması amaçlanan ve 31 Aralık 2018'de tamamlanılması beklenilen çalışmalar yaklaşık 5 milyon TL'ye mal olacak. Restorasyon sırasında cami cemaatinin mağdur olmaması için ise Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından cami bahçesine büyük bir mescid inşa edildi. Camiinin restorasyonuyla ilgili konuşan vatandaşlar ise Mimar Sinan'ın eserinin korunması için çalışmaların gerekli olduğunu söylediler.

Mimar Sinan'ın 438 Yıllık Eseri Restorasyona Girdi

Haber Yayın Tarihi: 17.09.2017 12:16 Kaynak: İHASon Dakika

Haydar Dümen, meslek hayatında kendisini en çok şaşırtan soruyu söyledi
Ferdi Tayfur, dün akşam bir anda dünyada gündem oldu Firari FETÖ'cü Hakan Şükür: Dolandırıldım, tüm birikimim gitti

Son Dakika Haberleri