Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Karakuş Candan: "Togo İkiz Kuleleri'nin Yıkılması İçin Sonuna Kadar Mücadele Edeceğiz" - Son Dakika
Güncel

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Karakuş Candan: "Togo İkiz Kuleleri'nin Yıkılması İçin Sonuna Kadar Mücadele Edeceğiz"

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Sinan Aygün’ün hakkında açtığı davalarla ilgili “TOGO İkiz Kuleleri bir kent suçudur. Bir kez daha söylüyorum. Bir daha dava açsın diye. Onun yıkılması için Mimarlar Odası Ankara Şubesi sonuna kadar mücadele edecektir. Çünkü haklı bir karar. Danıştay’ın verdiği yargı kararlarıyla birlikte TOGO İkiz Kuleleri’nin bir yapı olarak aslında hukuksuzluğun yapısı olduğu, bir rant sürecinin yapısı olduğu ve değişik ilişkilerin yapısı olduğu ortaya çıktı. Buzdağının görünen yüzü” dedi.

09.01.2023 16:06  Güncelleme: 22:00
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Sinan Aygün'ün hakkında açtığı davalarla ilgili "TOGO İkiz Kuleleri bir kent suçudur. Bir kez daha söylüyorum. Bir daha dava açsın diye. Onun yıkılması için Mimarlar Odası Ankara Şubesi sonuna kadar mücadele edecektir. Çünkü haklı bir karar. Danıştay'ın verdiği yargı kararlarıyla birlikte TOGO İkiz Kuleleri'nin bir yapı olarak aslında hukuksuzluğun yapısı olduğu, bir rant sürecinin yapısı olduğu ve değişik ilişkilerin yapısı olduğu ortaya çıktı. Buzdağının görünen yüzü" dedi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, TOGO İkiz Kuleleri'nin sahibi Sinan Aygün'ün kendisi hakkında açtığı dava ile ilgili Mimarlar Odası'nın Ankara şubesinde açıklama yaptı. Candan, şunları aktardı:

"Mimarlar Odası Ankara Şubesi'nin yürüttüğü kent mücadelesinde en önemli kazanımlarımızdan birisi aslında TOGO İkiz Kuleleri'nin kent suçu olarak tescil edilmiş olması ve Danıştay kararıyla da bunu tescil edilerek kamuoyuna duyurulmuş olması. Tabii ki biz, TOGO İkiz Kuleleri mücadelesini çok önemsiyoruz. Kent suçlarındaki buzdağının görünen yüzünü açığa çıkarttı. Siyasi ilişkileri, yerel yönetimlerle olan ilişkileri, sermaye ilişkileri hatta Büyükşehir Belediye Meclisi kararlarına kadar geçecek FETÖ iltisaklı şüpheleri dile getiren büyük bir organizasyonun görünen yüzü. Bu tür benzeri organizasyonların bir tanesini biz İstanbul'da gördük Park Otel sürecinde. İstanbul Şubemizin hem yargı süreçleri hem de kamuoyundaki yürüttüğü mücadeleden kaynaklı Park Otel biliyorsunuz; tıraşlandı. Tıraşlanan ilk yapılardan birisidir. TOGO İkiz Kuleleri, Mimarlar Odası Ankara Şubesi'nin neo-liberal politikalar konusunda AKP iktidarının yürüttüğü, yerel yönetimlerle birlikte sermaye, siyasetçi bir düzen kurduğu aslında sürecin örnek modeli.

"SİNAN AYGÜN BUNU BİR HUSUMET HALİNE DÖNÜŞTÜRDÜ"

2015 yılında başlayan bu süreç 2021 yılında Danıştay'ın kararıyla tescil edildi, kent suçu olduğu. 20 bin metre karelik bir inşaat alanı yapılacakken 120 bin metre karelik inşaat alanı yapıldı ve haksız kazanç sağlayacak bir kent suçu, bir kent gaspı yaşandı. Bunu kamuoyunun gündemine taşımak bizim sorumluluğumuz. Lakin bu süreçte, Sinan Aygün bunu bir husumet haline dönüştürdü. Danıştay'ın iptal kararıyla birlikte önce Mimarlar Odası Ankara Şubesi hakkında bir suç duyurusunda bulunuldu. Bu suç duyurusu işleme konulmadı. 2020-2021 yılında yapıyor bunu. Sonrasında benim devlet memurluğu görevinden ihraç edilmem için bir şikayette bulundu, Çankaya Kaymakamlığı'na. Çankaya Kaymakamlığı yürüttüğü soruşturma sürecinde soruşturulmasına gerek olmadığına karar verdi. Sonra buna itiraz etti, durmadı. Bu itiraz süresince; İçişleri Bakanlığı bir teftiş heyeti atadı. Çankaya Belediyesi'nin bütün yetkilerini gasp ederek İçişleri Bakanlığı müfettişi Sinan Aygün'ün şüphesine belge üretti. Belgeyi de daha biz bile görmeden Yeni Akit işte havuz medyasında bunları tek tek yayınladılar. Aslında bu bir FETÖ vari taktik. Yani hedefi belirle, dosyayı hazırla. Bunun üzerine de 30 Eylül itibarıyla 6 Eylül'de yapılan Yüksek Disiplin Kurulu kararıyla, İçişleri Bakanlığı'nın hukuksuz kararıyla devlet memurluğundan ihraç edildim. Ama bu arada da Danıştay kararı var, bunun bir suç olmadığı, aynı zamanda Çankaya Belediyesi'nde çalışıp üniversitede ders vermenin, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanlığı yapmanın hukuka uygun olduğuna dair lehimde verilmiş karara rağmen ihracımı istedi. Bu yargı süreci devam ediyor.

"ANKARA'NIN EN DERİN ÇUKURU TOGO İKİZ KULELERİ"

Kısa Dalga'da her hafta yazı yazıyorum. Orada en son 'Çukur' yazısı yazmıştım. Ankara'nın en derin çukuru TOGO İkiz Kuleleri diye. Yazdığım gün de Cumhuriyet Savcısı'na suç duyurusunda bulunmuştu. O gün ifadeye gidiyordum. O gün ifadeye gittiğim gün için yazmıştım. Orada da 'Fethullahçı Terör Örgütü' şüphesi böylece gündeme damga vurdu diyor Bütün bu belgeleriyle ortadadır. Büyükşehir Belediyesi'nin Meclis kararlarına kadar girmiştir. TOGO İkiz Kuleleri'nin önceki sahipleriyle en son Sinan Aygün'ün sahip olduğu şirketlere nasıl geçtiğine ilişkin birçok gazetecinin yazıları vardır, belgeleri vardır. Ticaret Sicili Gazetesi'ndeki süreçleri vardır.

"ONLAR GİDECEK, BİZ KALACAĞIZ"

TOGO İkiz Kuleleri bir kent suçudur. Bir kez daha söylüyorum. Bir daha dava açsın diye. Onun yıkılması için Mimarlar Odası Ankara şubesi sonuna kadar mücadele edecektir. Çünkü haklı bir karar. Danıştay'ın verdiği yargı kararlarıyla birlikte TOGO İkiz Kuleleri'nin bir yapı olarak aslında hukuksuzluğun yapısı olduğu, bir rant sürecinin yapısı olduğu ve değişik ilişkilerin yapısı olduğu ortaya çıktı. Buzdağının görünen yüzü. Dolayısıyla Mimarlar Odası olarak bu sürecin peşini bırakmayacağız. Sinan Aygün de istediği yere istediği davayı açsın. Bizim bütün diplomalarımız Türkiye Cumhuriyeti'ne ve Mustafa Kemal Atatürk'e verilmiş senetlerdir. Biz o senetlerin gereğini yerine getiriyoruz.

Bugün kendisi gibi düşünmeyen herkesi terörist ilan eden ve yargıyı harekete geçiren bir iktidarla karşı karşıyayız. Biz, imar terörüne karşı çıkıyoruz. Biz bunlara boyun eğmeyeceğiz. Susmayacağız, korkmayacağız. Onlar gidecek, biz kalacağız."

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Karakuş Candan: "Togo İkiz Kuleleri\'nin Yıkılması İçin Sonuna Kadar Mücadele Edeceğiz"
Kaynak: ANKA

Son Dakika Güncel Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Karakuş Candan: 'Togo İkiz Kuleleri'nin Yıkılması İçin Sonuna Kadar Mücadele Edeceğiz' - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Murat Kurum'u kızdıran soru: Daha fazla kişi ölünce mutlu mu olacaksınız?
  16:53 Murat Kurum'u kızdıran soru: Daha fazla kişi ölünce mutlu mu olacaksınız?

  Arnavutköy'de katıldığı programda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhur İttifakı'nın İBB Adayı Murat Kurum, basın mensuplarından birinin Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenlerin sayısıyla ilgili yönelttiği soruya tepki gösterdi. Kurum, "Daha fazla insanın vefat etmesi sizi mutlu mu ediyor? Bu nasıl bir anlayıştır" dedi.

 • Diyanet'ten torpille işe girenler hakkında açıklama
  16:40 Diyanet'ten torpille işe girenler hakkında açıklama

  Diyanet Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi İdris Bozkurt, hak etmediği halde bir işe girmenin kul hakkı ve vebal olduğunu ancak kazancının helal olduğunu söyledi. Bozkurt, torpille yapılan işe alımların başkalarının haklarını gasp etmek olduğunu belirtti.

 • Feyza Altun: Gözaltına alınırken alkol almadım
  16:27 Feyza Altun: Gözaltına alınırken alkol almadım

  Küfürlü şeriat paylaşımı sonrası gözaltına alınıp serbest bırakılan avukat Feyza Altun, hakkında çıkan iddialar sonrası ''Polisler eve gelince rakı içtim demedim. Polisler geldiği sırada ben evde bir tek rakı içiyordum dedim. Gözaltı sürem başladığı anda içki falan içmedim'' dedi.

 • Ne yapıyorsun Wanda! Paylaştığı son fotoğrafa ''Yenge yapma'' yorumları yağdı
  16:10 Ne yapıyorsun Wanda! Paylaştığı son fotoğrafa "Yenge yapma" yorumları yağdı

  Mauro Icardi'nin sevgili Wanda Nara, verdiği pozlarla adından söz ettirmeye devam ediyor. Güzel modelin son paylaşımına bazı kullanıcılar tarafından ''Yenge yapma'' şeklinde yorumlar geldi.

 • The Office dizisinin oyuncusu Ewen MacIntosh vefat etti
  16:05 The Office dizisinin oyuncusu Ewen MacIntosh vefat etti

  The Office dizisi oyuncularından Ewen MacIntosh, 50 yaşında hayatını kaybetti. Oyuncu yapılan törenin ardından son yolculuğuna uğurlandı.

 • Dolar 31 TL'yi gördü
  15:42 Dolar 31 TL'yi gördü

  Güne değer kazanarak başlayan dolar 30,9580 seviyesinden sonra 30,99 TL seviyesini zorlayarak 31 TL'yi test etti. Euro ise 33,47 TL seviyesinden işlem görüyor.

 • RTÜK, Kızılcık Şerbeti'nde aynı markanın reklamını yapılmasından dolayı kanala ceza verdi
  15:34 RTÜK, Kızılcık Şerbeti'nde aynı markanın reklamını yapılmasından dolayı kanala ceza verdi

  RTÜK, Kızılcık Şerbeti'nde bölüm içerisinde birden çok aynı deterjan markasının reklamını yaptığı gerekçesiyle Show TV'ye idari para cezası verdi. Cezayı açıklayan RTÜK üyesi İlhan Taşçı "Niyet ceza olunca bazen kahve bazen deterjan bazen de yumuşatıcı bahane oluyor" dedi.

 • Özel mi Kılıçdaroğlu mu? ''Hangisi daha başarılı?'' anketinde aradaki fark çok fazla
  15:32 Özel mi Kılıçdaroğlu mu? "Hangisi daha başarılı?" anketinde aradaki fark çok fazla

  Yerel seçimlerle ilgili geri sayım devam ederken CHP seçmeniyle yapılan anketten çıkan sonuç hayli şaşırtıcı... Ankette katılımcılara ''Özgür Özel'i Kemal Kılıçdaroğlu ile karşılaştırırsanız hangisini genel başkan olarak daha başarılı buluyorsunuz?'' sorusu yöneltildi. Bu soruya Özel cevabını verenlerin oranı yüzde 37 olurken, tercihini Kılıçdaroğlu'ndan yana kullananların oranı ise yüzde 62 olarak belirlendi.


Advertisement