Minik Öğrenciler Dedelerini Misafir Etti - Son Dakika

Minik Öğrenciler Dedelerini Misafir Etti

26.03.2018 10:12
Minik Öğrenciler Dedelerini Misafir Etti, System.String[]

Türk Eğitim Derneği (TED) Şanlıurfa Koleji, yaşamlarının bu döneminde bakıma, saygı ve sevgiye her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyan yaşlıları misafir etti.

Türk Eğitim Derneği (TED) Şanlıurfa Koleji, yaşamlarının bu döneminde bakıma, saygı ve sevgiye her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyan yaşlıları misafir etti.

TED Şanlıurfa Koleji, Yaşlılar Haftası dolayısıyla "Kahve bahane, torun şahane" adıyla bir etkinlik düzenledi. Çocuğun kişisel gelişim sürecinde sağlıklı aile ilişkilerinin onun sosyal ve duygusal yönlerine olan katkılarını dikkate alan kolejde anaokulu öğrencileri, aile büyüklerini konuk etmenin mutluluğunu yaşadı.

Önemli olan bu dönemi sağlıklı yaşamaktır

Programda "Yaşam her yaşta güzeldir" temalı konuşmayı yapan emekli öğretmen Hüseyin Yaşar, her yıl gerçekleştirilen Yaşlılar Haftasında panel, konferans, sempozyum ve ziyaretlerle yaşlıların gönülleri alınmaya çalışıldığını hatırlattı. Buna rağmen yaşlılarla ilgili sorunların toplumun gündemine yeterince taşınmadığını ifade eden Yaşar, "Yaşlanma, fiziksel ve ruhsal değişimlerin yaşandığı, önlenmesi ve geciktirilmesi mümkün olmayan bir süreçtir. Bu süreç sağlıklı ve olumlu duygularla yaşanmalıdır. Yaşamada önemli olan ihtiyarlamadan yaşlanmaktır. Yaşlılığın başlangıcı 65 ve üstü kabul edilmektedir. Türkiye'de yaşlı sayısı 6 milyon 192 bin 962'dır. Ülke nüfusuna göre yaşlı oranı yüzde 8,2'dir. Bu yaş grubunda olan insanların yaşam tarzları nasıl olmalı. Sosyal yaşamdan kopmadan, yalnızlığa itilmeden hayatlarını nasıl bir devam ettirebilirler. Bu konuda toplum olarak her bireyin üzerine düşeni yapması gerektiğine inanmaktayım çünkü çocuk yarının genci, genç yarının büyüğü, büyük ise yarının yaşlısıdır" dedi.

Anasınıfı öğrencilerine "Unutmayın ki sizler de yaşlılığa adaysınız. Onun için yaşlıları sevelim, yardım edelim. Çünkü onlar sizleri çok seviyor" diye nasihatte bulunan Yaşar, aktif yaşlanmayı önerdi. Yaşlı kişilerin sağlıklarını ve aktivitelerini devam ettirebilmeleri için yapmaları gereken bir takım iş ve işlemlerin varlığına dikkat çeken Hüseyin Yaşar, "Bu bağlamda Prof. Dr. Candan Yeşilada Algun, 'Sağlıklı ve mutlu bir yaşlılık dönemi geçirmek için aktif yaşamalıyız. Bu günden başlayarak düzenli egzersize başlayan yaşlıların düşme riskleri azalacak, kalp ve dolaşım sistemleri olumlu etkilenecek, solunum kapasiteleri artacak, uykuları düzene girecek ve depresyonları azalacaktır' diyor. Yrd. Doç. Dr.Sevda Sarıkaya ise sağlıklı yaşam için zihinsel aktivitelerin artırılması ve sosyal yaşamdan kopmadan yaşanılması gerektiğini belirtiyor. Bu önerilerin yaşlılarca yerine getirilmesi her zaman için mümkündür" diye konuştu.

Yaşar'ın alkış toplayan bu konuşmasından sonra okulun müzik öğretmenlerinin resitali eşliğinde konuk aile büyüklerine Türk kahvesi ikram edildi. Ayrıca velilerle ebru yapıldı. Etkinlikte kolej yöneticileri, davetli aile büyüklerine teşekkürlerini sunup, katılım belgesi takdim etti. - ŞANLIURFA

Minik Öğrenciler Dedelerini Misafir Etti
Minik Öğrenciler Dedelerini Misafir Etti
Minik Öğrenciler Dedelerini Misafir Etti

- Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Minik Öğrenciler Dedelerini Misafir Etti - Son Dakika


Son Dakika

Merkez Bankası Başkanı, "Dolardaki yükselişi öngörebiliyor muydunuz?" sorusuna böyle yanıt verdi Son Dakika! Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na çok sert sözler: Sende zerre kadar yürek varsa eşimle ilgili değil, benimle ilgili konuş Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Charlie Hebdo dergisinin skandal karikatürüne sert tepki: Ahlaksızlar, namussuzlar Son Dakika! Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan Charlie Hebdo dergisi yetkilileri hakkında resen soruşturma Gözü dönmüş eş, aldattığından şüphelendiği 17 yıllık karısını boğarak öldürdü Katıldığı program sonrası Türkiye'de gündem olan Şevval Şahin'in sevgilisi Yiğit Marcus Aral'dan tehdit Evli kadına attığı çıplak fotoğrafları ifşa olan Cem Özer, eşiyle el ele görüntülendi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan 'İstanbul' uyarısı: Çok acil kademeli mesaiye geçilmeli