Miraç Kandili - Son Dakika

Miraç Kandili

Miraç Kandili
Son Güncelleme: 02.05.2016 17:37

AFYONKARAHİSAR (AA) – Afyonkarahisar Valisi Hakan Yusuf Güner ile Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Miraç Kandili dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

AFYONKARAHİSAR (AA) – Afyonkarahisar Valisi Hakan Yusuf Güner ile Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Miraç Kandili dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Güner, Miraç'ın göklere olduğu kadar, insanın kendi semasına, kalbine ve iç dünyasına doğru da yapması gereken bir yolculuk olduğunu kaydetti.

Peygamberin, Allah'ın izni ve keremiyle bir gece Mescid-i Haram'dan Mescid-i Aksa'ya oradan da zaman ve mekanın sahibi yüce Allah'ın huzuruna vardığı, içerisinde pek çok ilahi hikmet, bereket ve sırları barındıran manevi bir yolculuk olduğuna işaret eden Güner, şöyle devam etti:

"Bizzat Peygamber Efendimiz (S.A.V) tarafından müminlerin miracı olarak nitelenen namaz da, iç dünyamızdaki yükselişi ve arınmayı ifade eder. Çünkü mümin namaza durduğunda dünya hayatını ardında bırakır, Rabbinin huzurunda sadece O'na ibadet ederek ve sadece O'ndan yardım isteyerek manevi anlamda miracı yaşamış olur. Merhamet kapılarının ardına kadar açıldığı, günahların bağışlanması için el açıp dua edenlerin, dualarının kabul olduğu bu geceyi fırsat bilerek yüce dinimizin bizden istediği, sevgi, saygı ve hoşgörü ortamının kurulmasına, birlik, beraberlik ve kardeşliğimizin güçlenmesine, insani ve ahlaki meziyetlerin yaygınlaşmasına gayret göstermeliyiz."

Çoban da Miraç Kandili dolayısıyla yayımladığı mesajda, Kandil gecelerinin insanların gönüllerinin aydınlandığı, toplumun manevi değerlerin güç kazandığı, birlik ve beraberliğin pekiştiği ve paylaşımların arttığı özel geceler olduğunu vurguladı.

Çoban, manevi gecelerin, dostluk ve kardeşliğin gelişmesinde büyük katkısı olduğunu kaydederek, şunları kaydetti:

"Kandiller geçidinin Miraç durağında bu gün manevi dinamiklerimizin en anlamlılarından birini daha idrak ederken Ramazan Ayı'na yaklaşıyor olmanın engin heyecan ve mutluğu içindeyiz. Yüce Peygamberimiz Hazreti Muhammed'in hikmet dolu yolculuğunun gerçekleştiği Miraç gecesi, Müslümanların inanç ve kültür dünyasında vazgeçilmez bir öneme sahiptir. Miraç, insanlığın kurtuluşu için gönderilen Sevgili Peygamberimizin yaptığı, mukaddes ve manevi bir yolculuk, Peygamberimizin şahsında insanlığın önüne açılan sınırsız bir yükseliş ufkudur. Miracın, manevi yükselişimiz olduğunu, onun da gönül ve ruh temizliğinden geçtiğini unutmayalım."

Kaynak: AA

Advertisement